Dzirkstele.lv ARHĪVS

Problēma iestrēgusi, vajag pašvaldības viedokli

Diāna Odumiņa

2015. gada 15. septembris 00:00

662
Problēma iestrēgusi,  vajag pašvaldības viedokli

Renovētās mājas iedzīvotāji grib maksāt par siltumu pēc individuālajiem skaitītājiem
Joprojām nav atrisinājusies situācija renovētajā daudzdzīvokļu mājā Gulbenē, Rīgas ielā 32. Arvien vēl nav zināms, vai iedzīvotāji šosezon saņems siltumu. Mājas apsaimniekotājs – uzņēmums “Energo pārvalde” - nav izpildījis pēdējo ultimātu un līdz 8.septembrim nesamaksāja Gulbenes siltuma operatoram parādu, kas ir nedaudz vairāk par 4800 eiro.
Līdz ar to siltuma piegādātājs – SIA “Vidzemes enerģija” - lauž līgumu ar SIA “Energo pārvalde” par siltuma piegādi mājai Rīgas ielā 32.
Uzņēmumam “Energo pārvalde”, kas apsaimnieko vairākas daudzdzīvokļu mājas Gulbenē, novadā un Balvos, maksātnespējas dēļ 23.aprīlī bija uzsākts tiesiskās aizsardzības process. Taču 7.jūlijā šis process tika beigts un maksātspēja atjaunojās, liecina “Lursoft”. Jaunas problēmas ir sākušās rudenī. Saskaņā ar maksātnespējas datu bāzi 7.septembrī uzņēmumam “Energo pārvalde” atkal ir ierosināta tiesiskās aizsardzības procesa nepieciešamība.  

Firmu pārstāvji uz sapulci neierodas
Piektdien, 11.septembrī, mājā Rīgas ielā 32 bija sasaukta iedzīvotāju sapulce. Piedalīties bija aicināti arī abu konfliktējošo firmu pārstāvji, taču it kā attaisnotu iemeslu dēļ viņi neieradās. Dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona Andrejs Baidekalns informēja iedzīvotājus par situāciju un skaidroja, ka vienīgā iespēja ir parakstīt individuālos līgumus ar SIA “Vidzemes enerģija”. Taču šī firma pagaidām nepiekrītot mājā siltuma patēriņu rēķināt saskaņā ar rādījumiem katrā dzīvoklī atsevišķi, kā tas bijis līdz šim. SIA “Vidzemes enerģija” piedāvājums iedzīvotājiem esot jaunajā apkures sezonā maksāt rēķinus saskaņā ar mājas kopīgā siltuma skaitītāja rādījumiem. Iedzīvotāji bija sašutuši un diezgan kategoriski bilda, ka nav ar mieru piekāpties. Individuālo siltuma skaitītāju uzstādīšana un lietošana taču ir paredzēta mājas renovācijas projektā un par to ir maksāta nauda, atgādināja iedzīvotāji. Visi vienojās parakstīties zem aicinājuma “Vidzemes enerģijai” tomēr ņemt vērā iedzīvotāju viedokli un sadarboties uz abpusēji pieņemamiem nosacījumiem. Spēkā arī paliek aicinājums gan SIA “Energo pārvalde”, gan SIA “Vidzemes enerģija” pārstāvjiem tomēr pagodināt ar klātbūtni nākamajā mājas iedzīvotāju sapulcē.
Satraukums ir arī par mājas kopīgā kredīta atmaksu par renovāciju, kas Rīgas ielā 32 ir veikta pirms diviem gadiem. SIA “Energo pārvalde” 25 gadus uzņēmusies būt starpniece mājas iedzīvotāju maksājumos bankai par veikto renovāciju. Iedzīvotāji gribot ticēt, ka vismaz šajā ziņā pagaidām viss ir kārtībā. Projekta realizācija mājā  izmaksāja 67 tūkstošus latu (tajā skaitā 35,5 tūkstoši latu - Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums). Ja mājas iedzīvotāji pilnībā atteiksies no SIA “Energo pārvalde” pakalpojumiem, arī par kredīta atmaksu bankai būs turpmāk jārūpējas viņiem pašiem, dibinot kooperatīvu, vai arī jāmeklē citas apsaimniekotājfirmas pakalpojumi. Gulbenē ar to nodarbojas vienīgi vēl tikai SIA “Gulbenes nami”.

Sola tiesāties ar mājas
apsaimniekotāju
“Mēs iesim caur tiesu, mums nav nekāda cita varianta,” “Dzirkstelei” saka SIA “Vidzemes enerģija” vadītājs Artūrs Gulbis. Parāds no SIA “Energo pārvalde” tikšot piedzīts.
A.Gulbis saka, ka šī ir vienīgā dzīvojama māja Gulbenē, kur pirms apkures sezonas sākuma ir tādas finanšu problēmas un līdz ar to draud līgumattiecību pārtraukums ar siltuma piegādātāju. Mājas vecākais esot bijis atnācis uz uzņēmumu un visu noskaidrojis. Tagad atliekot mājas iedzīvotājiem nolemt, ka viņi piekrīt individuāli stāties līgumattiecībās ar SIA “Vidzemes enerģija”. Otrs variants esot atrast citu apsaimniekotājfirmu kā starpnieku, taču tiešās līgumattiecības noteikti izmaksāšot lētāk.
Runājot par iespēju siltuma patēriņu mājā Rīgas ielā 32 aprēķināt pēc individuālajiem skaitītājiem dzīvokļos, A.Gulbis saka: “Mēs varētu tam gatavoties, bet uzreiz mēs to nevaram.” Individuālā siltuma patēriņa uzskaite dzīvokļos Gulbenē pagaidām vēl esot nestandarta brīnums. A.Gulbis saka, ka saistībā ar šo izņēmuma gadījumu pilsētā ir jāpārskata siltumapgādes koncepcija, kas arī tikšot darīts. “Tam visam mums ir jāsagatavojas. Mums ir jāapskatās, kādā veidā to var aprēķināt. To aprēķinu mums vajag saskaņot ar pašvaldību. Metodiku apstiprinās, un tad mēs varam iet tālāk. Vēl tas būs jāieliek datorprogrammā, lai aprēķini tiktu veikti automātiski. Vajadzēs kādu, kas izveido tādu programmu. Tas viss maksā naudu!” skaidro A.Gulbis.
Gulbenē siltuma tarifs ir 39,15 lati par megavatstundu bez pievienotās vērtības nodokļa. Pagaidām nav plānots pārskatīt šo tarifu, informē A.Gulbis.

Atkāpes no projekta draud ar finanšu sankcijām
Novadam kopumā siltumapgādes koncepcijas izstrāde vēl tikai notiks, gatavojoties aiznākamajai apkures sezonai, bet pilsētā šāda koncepcija sadarbībā ar SIA “Vidzemes enerģija” pamatā jau veidojas. “Pilsētā šajā ziņā pirmie pieci soļi ir izdarīti,” “Dzirkstelei” saka novada domes Īpašumu pārraudzības nodaļas speciālists Jānis Šmoteks. Viņš uzsver, ka koncepcija nav vienkārši vīzija, ir jābūt ekonomiskajam pamatojumam.
Gulbenes pilsētas pārvaldes komunālinženieris Jānis Krastiņš “Dzirkstelei” pauž personīgo viedokli, ka dzīvojamās mājas Rīgas ielā 32 problēmām ir maz sakara ar pilsētas siltumapgādes koncepciju. “Principā savā starpā ir jāvienojas SIA “Vidzemes enerģija” un šīs mājas dzīvokļu īpašniekiem. Tā māja jau vairs nav pašvaldības, tā ir pašu īpašnieku māja! Ja viņi nevar ar “Vidzemes enerģiju” vienoties, tad es nezinu, ko var darīt,” viņš saka. J.Krastiņš esot informēts par situāciju mājā Rīgas ielā 32. “Siltuma patēriņa aprēķināšana pēc individuālās uzskaites katrā dzīvoklī ir sarežģītāka nekā mājas patēriņu sadale uz dzīvojamās platības kvadrātmetriem. Kā noprotu, “Vidzemes enerģija” nav gatava, jo tas ir ļoti liels papildu darbs,” prāto J.Krastiņš.
Citāds viedoklis ir Vidzemes plānošanas reģiona Eiropas Savienības  struktūrfondu informācijas un uzņēmējdarbības centra vadītājai Leldei Ābelei. Tāda situācija, kāda ir izveidojusies Gulbenē ar māju Rīgas ielā 32, Vidzemē vēl nav pieredzēta, viņa saka “Dzirkstelei”. Projektam, kas realizēts ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansiālo atbalstu, ir jābūt ilgtspējai. “Noteiktā laika periodā – parasti vismaz piecus gadus – ir jāievēro tie nosacījumi, kas ir iekļauti projektā. Principā nevar apiet to! Mēs nevaram tikai ieviest projektu un aizmirst par rezultātiem. Ieteiktu iedzīvotājiem vēlreiz izstudēt projekta pieteikuma dokumentus, jo kādreiz, ja nosacījumi netiek ievēroti, var sekot sankcijas,” uzsver L.Ābele.