Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pļaujas svētkos – daudz jauna un interesanta

Malda Ilgaža

2015. gada 17. septembris 00:00

91
Pļaujas svētkos –  daudz jauna un interesanta

Pagājušajā sestdienā Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates muzejā notika tradicionālie Pļaujas svētki, kas pulcēja simtiem tuvu un tālu interesentu, kuri labprāt izmēģināja roku seno amatu prasmēs. Ates muzejā līdztekus maizes cepšanai, labības kulšanai, piena separēšanai un citiem lauku darbiem tika izrādīti arī dažādi koka darbi, jo šis gads muzejam rit koka zīmē.
“Bija patīkami vērot, ka dažādu paaudžu cilvēkiem par latviešu senajām amatu prasmēm, kas pamazām atdzimst, bija ļoti liela interese. Šoreiz Pļaujas svētku dalībniekiem biju sarūpējis tikai saldskābo maizi, bet rupjmaizi cepu uz vietas lielajā maizes krāsnī. Cilvēki gribēja zināt, kāds ir mīklas sastāvs, kā pareizi iejaukt mīklu. Daudzi stāstīja, ka paši ir mēģinājuši cept rupjmaizi, bet nav izdevies tā, kā vēlētos. Mēģinājām rast atbildi, kas tam bijis par vainu. Bijām sagatavojuši arī baltmaizes mīklu, ko ugunskurā cepām uz koka. Tā cept var tikai baltmaizi. Ciemiņi, kuri uz Ates muzeju bija atbraukuši no Rīgas, pirmo reizi redzēja tādu iespēju. Man personīgi patika, ka Pļaujas svētki vienmēr ir svētki visai ģimenei. Pļaujas svētkos piedalāmies katru gadu. Šoreiz mani pārsteidza, ka bija daudz jaunu meistaru. Arī svētku organizācija bija lieliska,” saka Stāmerienas pagasta zemnieks Vilis Kļaviņš.
Pļaujas svētkos ar mājās gatavotiem sieriem ikvienu cienāja SIA “Pakalnieši” siera meistare Ineta Dambrova. Viņa siera cienītājiem piedāvā sieru ar 20 dažādām piedevām. Cieņā bija arī Lejasciema pagasta “Majanos” ceptā “Ozolu Mājas maize”. Keramiķe Laimdota Kliesmete piedāvāja dažādus keramikas izstrādājumus.
Labības kulšana ar spriguļiem, medus sviešana, veļas mazgāšana, linu apstrāde, maizes cepšana, stērķeles gatavošana, mucu gatavošana un stīpošana, zāģēšana ar divroci, vērpšana ar ratiņu un vēl daudz citu arodu īpaši jaunajai paaudzei bija īsts pārsteidzošs atklājums, ka var arī tā, iztiekot bez modernām tehnoloģijām.
Šogad Pļaujas svētkos savu atbalstu neliedza arī vairāki muzeji. Prasmi strādāt ar koku atklāja arī muzeja sadarbības partneri, piemēram, koka karošu grebējs Laimonis Lapsa no Gulbenes. Pēc pārtraukuma bija vērojams arī lubiņu plēšanas process, bet koka mucu gatavošanu demonstrēja SIA „Liela muiža” no Kocēnu novada Vaidavas pagasta. Cik daudzveidīgs ir bērza tāss pielietojums, visiem atklāja Vizma un Pēteris Zvirbuļi no Līgatnes, kuri ir starp labākajiem tāšu meistariem Latvijā. Prasmīgie meistari no Bejas ar motorzāģi no koka bluķiem izzāģēja interesantus darbus.
Svētku laikā Ates muzejā tika atklāta Alūksnes Kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas „Kalme” izstāde „Mūsu mantojums” par Vidzemes tautas tērpiem. Tos varēs aplūkot līdz novembra beigām.