Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kur slēpjas «Simpsonu» panākumu atslēga

Ieva Elizabete Ērgle

2016. gada 12. jūlijs 00:00

11
Kur slēpjas «Simpsonu»  panākumu atslēga

Daudzu iemīļotā, tomēr daļas Latvijas auditorijas nesaprastā amerikāņu multfilma «Simpsoni» izaicina ar jokiem, kas nesaudzē nevienu – ne Britniju Spīrsu, ne Stīvenu Hokingu, izsmejot civilizētās sabiedrības mietpilsonību, banalitāti un savtīgumu. Tās scenārists Maiks Rīss saka – nē, tās autori neko «nelieto»!
Maiks Rīss šovasar viesojās Latvijā, vienu saulaino dienu nevis veltot mūsu dabas baudīšanai, bet gan nolasot publisku lekciju filmu studijā «Rija». Ilggadējais dažādu multfilmu producents atklāja «Simpsonu» tapšanas smalkumus, aprakstīja savu karjeru un animācijas filmu industriju.

Skatās ar bērniem
Rīss sarunā ar auditoriju atklāja, ka latviešu publika ar smieklu reakciju uz kārtējo jociņu esot stipri atsaucīgāka nekā, piemēram, čehu vai turku. Tas izskaidrojams ar humora izjūtas esamību, taču tā varētu būt arī tolerance pret amerikāņa domu gājienu un spēja saprast asprātību kontekstā, atzina Rīss.
Simpsoniski amerikānisko jeb sulīgi cinisko un nihilistisko humora izjūtu nesaprot visur un visi. Multfilma savulaik aizliegta Japānā un Francijā, jo ar citādu mentalitāti joki mazi. Daļa sabiedrības domā – ir lietas, par kurām nevar smieties. Citi teic – joks ir atbilde visam, un tam robežu nav.
Seriāls tiek cenzēts divos veidos – pirmkārt, te neļauj apsmiet firmas un zīmolus, un, otrkārt, – autori sev jautā: «Vai es to varu skatīties kopā ar saviem bērniem?»
Jāpiebilst, ka te nesmejas arī par Scientoloģijas baznīcu, jo Bārta lomas ierunātāja ziedojusi tai 10 miljonus dolāru. Visu citu gan apsmej līdz pēdējam.

Joki prasa laiku
Seriāla scenāriju rada 23 rakstnieki, lai tā kvalitāte un satura svaigums paliktu nemainīgs. Gadā iznāk 22 sērijas, tātad katram autoram vajag tikai vienu labu ideju gadā, un vēl paliek tas viens, kas visu gadu var neko nedarīt, smaida Rīss. Aktieri galveno varoņu lomās visu 27 gadu laikā nav mainījušies, jo visi ir apmierināti ar atalgojumu – laika sprīdī, kas mums vajadzīgs, lai izlasītu vārdu «atalgojums», katrs aktieris nopelna 40 eiro. Tas iespējams, tikai pateicoties seriāla pieaugošajai popularitātei gadu garumā, jo cilvēkiem visur pasaulē patīk «Simpsoni» un filmiņu reitings joprojām palielinās.
Par to nebūtu jābrīnās – lai vai cik vieglprātīga nešķistu «Simpsonu» forma vai saturs, vienas sērijas pilnīga un perfekta izstrāde prasa aptuveni gadu. Sākumā ir jāizveido scenārijs, pārsteidzoši asprātīgajiem jokiem ir vajadzīgs daudz laika, taču svarīgākais ir vizuālais darbs – seriāls tiek animēts Dienvidkorejā. «Ar animatoru rokām top aptuveni 35 000 zīmējumu. Agrāk tie tika arī krāsoti ar rokām, taču neviens pat nepamanīja, kad pārgājām uz datorizētu krāsošanu,» nosmej scenārists.

Jābūt dzelteniem
Multeņu tēli sūklis Bobs Kvadrātbiksis, Minjoni un Simpsoni visi ir dzelteni. Maiks Rīss saka – tajā slēpjas multfilmu industrijas panākumu atslēga. Tomēr, nopietni runājot, galvenais sasniegtā pamats ir gribēšana un darīšana. Finansiālā un materiālā nodrošinātība vien negarantē multfilmas kvalitāti un panākumus. Kā spilgtu piemēru M. Rīss min Ķīnu – producents ceļojumā, lai izpētītu multfilmu kultūras kvalitāti un attīstību, ir novērojis, ka panākumu nav, lai arī ir ļoti daudz augstas kvalitātes studiju. Jauniešus neinteresē multenes, kas veidotas Ķīnā, jo, pirmkārt, tajās bieži redzama zināma propaganda, otrkārt, «viņiem vienkārši nesanāk». Naudas daudzums un studijas lielums nepadarīs multfilmu smieklīgu un interesantu bērniem. Galvenais ir aizrautīgi un no sirds darīt to, kas pašam patīk, saka slavenais scenārists.
Ir vērts izprast Simpsonu dzelteno cilvēciņu fenomenu un iemeslus, kas sociāli aso, provokatīvo un joprojām aktuālo TV animācijas seriālu ir padarījuši par ilgmūžīgāko mūsdienu mediju un kino pieredzē, teic Nacionālā kino centra speciāliste Kristīne Matīsa. Viņa vēsta, ka Rīss Latvijā ieradies iepazīties ar mūsu valsts kino potenciālu un iespējām, ko ārzemju filmēšanas grupām varam piedāvāt filmu uzņemšanai. Viņš apmeklēja «Cinevillage», tikās ar vietējiem lietpratējiem, bet par sadarbību un tālākiem plāniem varēs runāt vēlāk.
Būt attēlotam «Simpsonos» ne vienmēr nozīmē apsmiešanu. Daudzas mūzikas zvaigznes, sporta un citu jomu slavenības labprāt ļauj citēt un attēlot sevi dzelteno cilvēciņu līdziniekos, jo «Simpsoni» to vienmēr dara ne tikai smieklīgi, bet arī gaumīgi. Domājams, Latvijā ir daudz materiāla, kas derētu «Simpsonu» komandai, kuras skatījums no malas uz mūsu norisēm varētu kādam atvērt acis. ◆