Dabīgas krāsvielas liek smaržot vilnas dzijai

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzejā gada sākumā aizsākās izglītojošs cikls par vilnas ieguves, apstrādes, amatniecības zināšanu un prasmju saglabāšanu, kas beigsies gada nogalē. Cikla nodarbībās aktīvi ir iesaistījušās amatu prasmju apguvējas gan no novada, gan arī no kaimiņu novadiem. Pagājušās nedēļas izskaņā pie muzeja “Klēts”notika divu dienu vilnas krāsošanas meistardarbnīca ar augu krāsvielām, kuru vadīja Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas pētniece Anete Karlsone.
Pirmajā meistarklases dienā interesentes noklausījušās A.Karlsones lekciju par vilnas krāsošanu ar dabīgajām krāsvielām. Speciāliste dalījusies zināšanās ar senajām vilnas krāsošanas receptēm un iepazīstinājusi ar kodinātājiem, kādus iespējams izmantot vilnas krāsošanai, kā arī sagatavoti visu dabīgo krāsvielu šķīdumi. Vilnas krāsošanai izmantoti mums visiem labi zināmie augi: ziemeļu madara, kaņepes, bērza lapas, ilzītes, pelašķi, ozola miza, gārsa un sīpolu mizas.
“Meistarklases otrajā dienā bija praktiskās nodarbības. Tika nokāsti visi augu uzlējumi un katlos ar tiem likta vilnas dzija. Attiecīgajos brīžos šķīdumam tika pievienots arī kodinātājs. Atkarībā, kāds kodinātājs tiek pievienots, tādu krāsu iegūst arī dzija. Augu piešķirtais krāsu tonis vilnai bija ļoti skaists, jo viss dabiskais taču arī ir skaists. Dabīgajās krāsvielās krāsotā dzija ārkārtīgi jauki smaržoja. Uzskatu, ka mēs uzzinājām ļoti daudz jauna, interesanta un noderīga, jo A.Karlsone mūsu valstī ir ļoti pieprasīta speciāliste. Ar savām lekcijām un praktiskajām nodarbībām viņa apceļo visu Latviju,” stāsta cikla dalībniece, Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja darbiniece Ilga Meijere.
“Cikla nodarbības ir ieinteresējušas cilvēkus. “Daba krāso” ir aktuāla tēma absolūti visās zemēs. Vilnai, kuras krāsošanai ir izmantotas dabas krāsvielas, tonis ir noturīgs, tāpēc uz to tiecas visa pasaule. “Daba krāso” – šī tendence ir aktuāla dažādās izpausmēs,” saka Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Vorza.
Dalībnieces, kas iesaistījušās minētajā ciklā, nesen viesojās arī vilnas pārstrādes uzņēmumā Pācē (Dundagas novadā), kur arī tiek ievērotas autentiskas senās latviešu tradīcijas, apstrādājot un pārstrādājot vilnu.
12.augustā paredzēta vilnas pārstrādes seno prasmju – plucināšanas, kāršanas, vērpšanas – ierādīšana Viktora Ķirpa Ates muzeja darbinieku vadībā, bet rudens mēnešos meistarklases un tradicionālo rokdarbu pamatu paņēmienus un tehniku apgūšanu ierādīs Gulbenes kultūras centra tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” vadītāja Biruta Akmentiņa un meistares – Maiga Dolgā un Aija Auzāne.
Nodarbību ciklu plānots noslēgt decembrī ar vakarēšanu un cikla laikā izgatavoto vilnas izstrādājumu izstādes atklāšanu. ◆
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"