Dzirkstele.lv ARHĪVS

Iesāk jaunu tradīciju

Diāna Odumiņa

2016. gada 12. jūlijs 00:00

31
Iesāk jaunu tradīciju

Divas dienas, 8. un 9.jūlijā, Tirzas pagastā turpinājās svētki “Sanākam Tirzmalā!”. Sākās šie svētki visai oriģināli – ar pagasta pārvaldes organizēto vietējo iedzīvotāju ekskursiju pa Tirzas zemnieku saimniecībām. Pašvaldības organizētajā transportā sēdās lieli un mazi, veci un jauni, lai redzētu īstu lauku dzīvi.
Tirzas kultūras nama direktore Alda Alberte saka, ka ideja par šādas ekskursijas rīkošanu radusies, apspriežoties entuziastu grupai. Zemnieki lūgumam pieņemt ekskursantus esot atsaukušies uzreiz. “Brīnišķīgi jaunie zemnieki,” viņa uzslavē. A.Alberte piebilst, ka šodien diemžēl arī laukos govi vairs netur katrā sētā. Ar lopkopību vairāk nodarbojas lielākas saimniecības. Tāpēc esot jābrauc ciemos, lai kāds uzjundītu nostalģiskas emocijas, bet cits varbūt pirmoreiz mūžā tuvāk apskatītu dzīvu govi un baudītu īstu lauku eksotiku.

Jaunie zemnieki ir enerģētiski stipri cilvēki
Ekskursanti vispirms piestāja pie norobežotas pļavas, kurā ganījās baltas, gaiši un tumši brūnas, kā arī melnas govis. Ieraugot nākam lielāku cilvēku pūli, dzīvnieki sāka pulcēties vienkop kā uz parādi. Bioloģiskajā saimniecībā SIA “Stigas” apsaimnieko apmēram 120 hektārus zemes un tur šķirnes liellopus, kas tiek audzēti gaļas ieguvei. Tās ir Šarolē, Limuzīnas un citu šķirņu govis, buļļi, teļi. Pašai vecākajai govij esot 7 gadi, visām pārējām – mazāk. Ganāmpulks šobrīd pastāvīgi dzīvo zem klajas debess, uz kūti tiek vestas vienīgi tās govis, kuras drīz atnesīsies. “Stigās” saimnieko jauniešu pāris – Signe un Artūrs Ceļmilleri.
Pēc tam “Dzirkstele” kopā ar tirzmaliešiem izmantoja iespēju vēl apciemot Jāņa un Agneses Jēgeru
ģimenes saimniecību “Lejaszosēni”, kurā aug braši palīgi, bērni Mārtiņš, Lelde un Kristīne. “Lejaszosēnos” apsaimnieko apmēram 850 hektārus zemes un 123 liellopi. “Mums ir raibs ganāmpulks. Nav tikai sarkanraibs vai melnraibs. Tās ir dažādu šķirņu slaucamās govis, kas iepirktas no vietējiem iedzīvotājiem,” ekskursijas dalībniekiem stāstīja saimniece. Viņa uzsvēra, ka dažam lopiņam var vēl saskatīt spilgtas Latvijas brūnās šķirnes iezīmes, kas šodien ir retums. Vidējais izsaukums šajā ganāmpulkā ir 8 tonnas piena no govs gadā. Saimnieki uzskata, ka tas ir par maz, toties slavē augsto tauku un olbaltuma saturu pienā. “Dzirkstelei” A.Jēgere sacīja, ka priecājās tirzmaliešiem pastāstīt un parādīt, kā saimnieko “Lejaszosēnos”. Uz jautājumu, vai nebaidās no “ļaunās acs” vai noskaušanas, kas ir visai tipiski laukos, viņa atbildēja: “Nav jābaidās, bailes vairo negatīvo. Mēs esam atvērti. Atrodamies ceļa malā. Variantu nav!”

Ekskursijas dalībniekiem – brīnišķīgi iespaidi
Eksursanti staidzās dalīties iespaidos par redzēto un zemnieku stāstīto. Daudziem līdzi bija fotoaparāti un viņi steidzās iemūžināt mirkļus. To darīja arī tirzmaliete Dace Barkovska. “Garām braucot šo saimniecību lopiņi jau agrāk bija redzēti, bet nu ir iespēja visu vēl labāk apskatīt,” viņa priecājās. “Ir patīkami, ka Tirza attīstās,” ar “Dzirksteli” iespaidos dalījās Agnese Kantiševa, kura tobrīd ciemojās Tirzā un labprāt izmantoja iespēju doties ekskursijā pie pagasta zemniekiem. Iveta Vasermane ekskursijā bija devusies kopā ar četriem saviem 2 līdz 9 gadus vecajiem bērniem – Odriju, Pēteri, Džeimsu un Klāvu. “Ja ir iespējai aizbraukt kaut ko paskatīties, ir jābrauc! Ar četriem bērniem pašas spēkiem kaut kur aizkļūt ir pagrūti. Bet pasaule ir jāredz,” “Dzirkstelei” teica I.Vasermane. “Es ļoti mīlu dzīvniekus. Patīk piedalīties visur, kur pagasta pārvalde aizved. Pati spēka gados esmu dzīvojusi īstos laukos Rankas pagastā,” “Dzirkstelei” stāstīja Tirzas sociālās un veselības aprūpes nama “Doktorāts” iemītniece Ausma Zariņa. ◆