Puķu kalendārā – liliju laiks

Inta Balode atklāj neparastas liliju škirnes ziedu
,
Foto: Gatis Bogdanovs
Lejasciemietes Intas Balodes skaisti iekoptajā un daudzveidīgajā dārzā vienmēr var atrast kādu jaunu, īpašu ziedu vai augu, tāpēc tajā ir vērts iegriezties atkal un atkal. Šoreiz Inta priecājas par nesen uzplaukušu liliju, kuras zieds līdzinās rozei. Tā kā nav zināms brīnumainā zieda nosaukums, to dēvē par lilijrozi.
Lilijas nomaina graudzāles
Vasaras vidus ir liliju laiks. Karalisko ziedu zvaniem puķu galmā un arī lejasciemietes dārzā ir īpaša vieta. To krāsu košums un dažādība īpaši izceļas starp zaļajiem skujeņiem.
“Pagājušajā rudenī daļu liliju pārstādīju starp skujeņiem, lai kavētu mikroorganismu attīstību un ziedi mazāk ciestu no pelēkās puves. Pavasarī bija ilgstošs sausuma periods, tāpēc lilijas šovasar neslimo, kā tas ir bijis iepriekš. Katrai liliju sugai vai šķirnei ir savs ziedēšanas laiks, kas ļauj priecāties par tām no jūnija līdz pat augusta beigām. Taču manā dzīvē liliju periodā gaidāmas pārmaiņas, pamazām sāku meklēt graudzāles, kas izrādās diezgan cimperlīgas,” stāsta I.Balode.
Dārzā jūtama pakāpeniska pāreja uz graudzāļu periodu, kas ir jau ceturtais puķkopes Intas dzīvē. Pirmais jaunībā bija rožu periods, tam sekoja dāliju un liliju periods. “Nevar visu mūžu darīt kaut ko vienu. Protams, nemainīgi kopju puķes, taču tās ir dažādas, un katram periodam ir kāds pirmsākums. Jaunībā rozes bija populāras, tāpēc arī man gribējās tās audzēt. Pirmās dālijas man dāvināja cienījama skolotāja Olga Ozoliņa. Tām pamazām pievienojās arvien jaunas, sasniedzot 90 šķirņu dažādību. Kad dālijas šajā pieticīgajā zemītē sāka mocīties, jo leknajiem, košajiem ziediem vajag daudz barības vielu, pievērsos lilijām, kas ir pieticīgākas. Tomēr nu jau no apmēram 50 šķirnēm ir palikusi tikai puse. Liliju periods ir turpinājies vismaz astoņus gadus, un nebūs jau arī tā, ka šo ziedu vairs nepaliks nemaz,” skaidro Inta.
Priecē liliju košā daudzveidība
Lielā dobē aug lilijas, no kurām daļa pagājušajā ziemā cietusi mainīgo laika apstākļu dēļ. Bet dažas līdz pat zemei nopostīja nesenā viesuļvētra. “Man patīk Āzijas liliju šķirne ‘Loreto’, kurai ir simpātisks zieds uz stingra kāta. Savukārt šķirnei ‘Marlene’ vienā gadā bija 130 ziedu zvani, tāpēc tā iemūžināta Lejasciema bukletā. Bet šovasar tai nav nekā īpaša. Varbūt tāpēc, ka visas lilijas ir rudenī pārstādītas. Vēl man skaista šķiet šķirne ‘Sorbet”, kuras ziedu zvaniem ir tumša ārpuse un gaiša iekšpuse, kā arī ‘Vita Longa’,” atklāj I.Balode. Austrumu lilijas vēl ir pumpuros, piemēram, ‘Kasablanka’ un ‘Siberija’, kam ir lieli balti ziedu zvani. Kādreiz puķkopes kolekcijā bijusi arī lilija, ko tautā dēvē par īsto balto liliju. Tā ir ļoti smaržīga, bet tieši tās smarža Intai nepatīk. Viņas pieredze liecina, ka lilijas nedrīkst audzēt sabiezināti. Noderīgi ir pelni, kā arī nedaudz vējaina vieta. Daļu liliju I.Balode ir izdalījusi. Viņa atzīst, ka Lejasciemā ir daudz liliju audzētāju, turklāt dažai to audzēšanā ir pat lielāka pieredze. “Man daudzas lilijas dāvināja Valda Degune, kas šīs puķes audzē visu mūžu. Dzidrai Ģērmanei kopā ar dēlu ir liela liliju kolekcija. Anita Biezbārde cenšas audzēt jaunas un modernas liliju šķirnes,” norāda I.Balode.
Iepazīst skaisto un jauno dārzos
Gandrīz 20 gadus Lejasciemā ir puķu draugu kopa “Puķuzirnis”, kas apliecina ne tikai interesi par puķkopību, bet arī vēlmi darboties. Pēdējos gados ir mazinājusies kopas sabiedriskā aktivitāte. Tomēr puķu draugu kodols ir saglabājies un ieguvis jaunus interesentus, kuri dodas uz stādu parādēm, dalās pieredzē, apmeklējot cits cita dārzus, kā arī uz skaistākajiem dārziem citviet, piedalās puķu draugu saietos, ciemojas pie interesantiem cilvēkiem, kas iekopuši neparastus dārzus. “Nesen bijām pie daiļdārznieces Zentas Skrastiņas Burtniekos. Tur iepazināmies ne tikai ar dārzu, bet arī ar hidrolātiem jeb ziedūdeņiem, kas tagad ir modes lieta. Tos gatavo gan kosmētikai, gan ārstniecībai. Mācāmies un interesējamies par jaunumiem ne tikai puķu audzēšanā,” vēsta I.Balode. Savulaik “Puķuzirnis” ciemojies arī pie pazīstamā liliju selekcionāra Andra Krūmiņa, kam Smiltenes pusē ir liela liliju plantācija. Ar saviem ziediem viņš piedalījās liliju izstādē Dabas muzejā, bet lejasciemietes ir rīkojušas savas izstādes, jo nevar konkurēt ar lilijām, kas audzētas labākā augsnē. “Manā dzīvē lilijas ir aizejošas. Tagad gribas, lai smalkās graudzāles dārzam piedod citu noskaņu. Tajā jau aug 18 šķirņu graudzāles. Tiesa, gribas arī, lai vienmēr kaut kas zied,” atzīst I.Balode. Viņa meklē dažādību, un dārzs joprojām ir tapšanas stadijā. “Maija Einere, kurai ir skaisti iekopts dārzs Kalngalē, teikusi, ka dārzs ir kā guļamistaba – tajā nevar iet kurā katrā brīdī. Arī man ir bijis, ka pēc lietus un vējiem nākas interesentiem atteikt iespēju apskatīt dārzu,” saka Inta. Viņa secina, ka kopā ar vīru izveidojusi kolekciju dārzu, nevis daiļdārzu. Katru dienu tajā ir, ko darīt, un nekad nevarēs teikt - viss ir izdarīts.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"