Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ūdens patēriņa starpību dalīs citādāk

Pārsla Konrāde

2018. gada 26. jūnijs 00:00

1345
Ūdens patēriņa starpību dalīs citādāk

Ar 1.jūliju visā dzīvojamajā mājā konstatētā ūdens patēriņa starpība tiks sadalīta atbilstoši dzīvojamajā mājā esošajam atsevišķo dzīvokļu īpašumu skaitam. Līdz šim ūdens patēriņa starpība tika dalīta proporcionāli patērētajam ūdens daudzumam – tie, kuri tērēja vairāk ūdens, vairāk arī maksāja starpību.   
Saskaņā ar 2008.gada 19.janvāra Ministru kabineta noteikumu Nr.1013 19.punktu ūdens patēriņa starpību var sadalīt starp tiem, kuri nav iesnieguši informāciju par ūdens skaitītāja rādījumu vismaz trīs mēnešus pēc kārtas; kuru atsevišķajos īpašumos ūdens patēriņa skaitītāji nav uzstādīti; kuri atkārtoti nav ļāvuši pārvaldniekam veikt savā dzīvokļa īpašumā esošo ūdens patēriņa skaitītāju pārbaudi, ja pārvaldnieks par šādas pārbaudes veikšanu rakstiski paziņojis vismaz nedēļu iepriekš, nosūtot paziņojumu uz dzīvokļa īpašumu, kurā plānota skaitītāju pārbaude; kuru dzīvokļa īpašumā esošo ūdens patēriņa skaitītāju pārbaudē konstatēts, ka ūdens patēriņa skaitītāji ir bojāti, tie nav noplombēti, to plombējums ir bojāts vai tie nav verificēti triju mēnešu laikā pēc verificēšanas termiņa beigām. “Ja māju vecākie vēlas šo jauno kārtību piemērot, tad koeficients jeb starpība tiks izdalīta uz visiem dzīvokļu īpašumiem vai arī starpība tiks piemērota tā saucamajiem sliktajiem klientiem, kuriem nav noplombēti skaitītāji vai skaitītāju darbība kaut kā ir ietekmēta, vai beidzies verifikācijas termiņš. Pašlaik notiek māju vecāko informēšana par šīm izmaiņām. Ja grib palikt pie starpības sadales proporcionāli ūdens daudzumam, tad mēs skatāmies, vai ir bijis vēsturisks mājas iedzīvotāju sapulces lēmums par šādu starpības sadali. Ja tāda lēmuma nav bijis, tad ir jāsauc no jauna mājas kopsapulce un par to jālemj no jauna,” skaidro SIA “Alba” valdes loceklis Artūrs Smagars un uzsver, ka pretējā gadījumā tiks piemērota jaunā ūdens patēriņa starpības sadales kārtība.
Saskaņā ar 2011.gada 1.janvāra Dzīvokļa īpašuma likuma 16.panta trešo daļu dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam. Līdz ar to minēto aprēķinu veikšanas kārtība ir piemērojama līdz brīdim, kad dzīvokļu īpašnieki kopsapulcē vienojas par citu saņemto pakalpojumu apmaksas kārtību, tajā skaitā ūdens patēriņa starpību sadali. “Ja neapmierina esošā kārtība, tad jāsasauc kopsapulce un jālemj citādāk. Ar jūliju pēc jaunā aprēķina tiem, kuri tērē vairāk ūdens, noteikti būs mazāks pārrēķins, bet tiem, kuri tērē mazāk, var būt lielāks pārrēķins,” saka A.Smagars.
Piebilstams, ka ūdens patēriņa skaitītāju īpašniekam (dzīvokļa īpašniekam) jānodrošina ūdens patēriņa skaitītāju verifikācija 2007.gada 9.janvāra Ministru kabineta noteikumu nr. 40 “Valsts metroloģiskai kontrolei pakļauto mērīšanas līdzekļu saraksts” 4.4. punktā noteiktajā kārtībā - ne retāk kā reizi četros gados.
“Ja iedzīvotājiem rodas kādi jautājumu, var vērsties pie mājas vecākajiem vai pie mums. Ja ir kādas neskaidrības, paskaidrosim sīkāk un palīdzēsim saprast,” saka A.Smagars.