Dzirkstele.lv ARHĪVS

Svētku gājienu rotās sprēslenīcas

Svētku gājienu rotās sprēslenīcas

Gājiena priekšgalā ies projekta “Darini savu tautastērpu” dalībnieces. “Lai skatītāji zinātu, ka šie tērpi ir pašu izsapņoti un darināti, viņas nesīs dažādas formas sprēslenīcas, kādas bijušas raksturīgas Gulbenes, Cēsu, Vecpiebalgas, Rēzeknes un Liepājas novadā, turklāt uz dekoratīvajām sprēslenīcām būs teksts,” stāsta Gulbenes mākslas skolas direktore Sandra Dikmane. 
Sprēslenīca ir sens vērpšanas darbarīks, kas tagad kopā ar vērpjamo ratiņu redzams gandrīz vienīgi muzejā. Šim skaistajam amata rīkam ir ne tikai kultūrvēsturiska, bet arī simboliska nozīme. Mēs visi piederam vērpēju dzimtai, vērpjot katrs sava mūža pavedienu.
“Domāju, ko sievietes varētu nest gājienā. Vērpšana ir sākums tautastērpu aušanai, turklāt sprēslenīcām ir dekoratīvas formas, katram novadam tā ir atšķirīga tāpat kā tautastērpi, kas tapuši četru gadu laikā. Tā ir galvenā vērtība, ko gribam parādīt un lepoties,” par savu ieceri gājiena noformējumam saka S.Dikmane.  
Mākslinieks Ivars Vecāns vērtē, ka iecere svētku gājiena noformējumam ir vienkārši ideāla. “Sprēslenīcas no balta plastikāta stilizētā variantā rada dizaina piesitienu, tāpēc gulbeniešu gājiens izskatīsies krietni interesantāks. Senā sprēslenīcas forma atdzīvojas modernā materiālā. Tas liecina, ka senais kultūras mantojums tiek veiksmīgi izmantots kā dizaina elements,” secina I.Vecāns. S.Dikmane piebilst, ka senāk darbarīka funkcija nebija atdalīta no skaista noformējuma – tas bija viens vesels. Sprēslenīcu saules ir kā gara gaismas simbols.

Pašvaldība svētkiem atvēl 122 000 eiro
Pavisam svētkos Rīgā novadu pārstāves 5 kori, 18 deju kolektīvi, 3 pūtēju orķestri, 2 amatierteātri, 2 lietišķās mākslas studijas, kā arī pa vienai lauku kapelai un folkloras kopai. Paredzams, ka no Gulbenes tautas mākslas kolektīvu dalībniekus uz galvaspilsētu aizvedīs vilciena sastāvs ar 12 vagoniem. “Ko darīt vilcienā? Dziedāt! Meitenēm – vainadziņus pīt!” saviļņojumā par priekšā stāvošo braucienu dalās gulbeniete Dace Anča, kura ir Gulbenes kora dziedātāja.
Pašvaldība no sava budžeta, kā noskaidrojusi “Dzirkstele”, pasažieru vilciena nodrošināšanu novada pašdarbniekiem apmaksā 6500 eiro vērtībā. Pievienoties braucējiem var ikviens interesents, nopērkot vilciena braukšanas biļeti uz Rīgu un atpakaļ uz Gulbeni pusnaktī.
Kopumā transporta pakalpojumiem svētkos pašvaldība ir paredzējusi tērēt 32 000 eiro. Tur ir iekļauta gan dalībnieku pārvadāšana no naktsmītnēm – Rīgas 64.vidusskolas sākumskolas telpām Burtnieku ielā 34 un Rīgas 74.vidusskolas Induļa ielā 4 – uz svētku norises vietām, gan dalībniekiem nepieciešamo mantu pārvadāšana. Ir zināms, ka no Gulbenes uz Rīgu vienlaikus ar vilcienu izbrauks furgons ar dejotāju mantām. Mantas vešanai tiks sakrautas furgonā jau 30.jūnija vakarā.
“Ir bažas, ka tikai kāds kaut ko nebūs aizmirsis Gulbenē,” “Dzirkstelei” saka Zaiga Mangusa, kura ir Stāmerienas jauniešu deju kolektīva “Poga”, Lizuma senioru kopas “Ozoli” un Litenes jauniešu kolektīva “Litenietis” vadītāja. Novada pašvaldības vecākais konsultants kultūras jomā Svens Renemanis laikrakstam uzsver – aizmirsto varēs atvest, jo regulāri no Rīgas uz Gulbeni kursēs pašvaldības transports. Bet viņa kolēģe Dārta Dīvāne piebilst: “Dziedātāji un pūtēji, kas Rīgā klāt piebrauks 4. un 5.jūlijā, ieradīsies paši kopā ar savām mantām. Arī mājās pilnīgi visi aizbrauks kopā ar savām mantām. Transporta loģistika ir diezgan sarežģīta (arī ļoti ilgi pie tā strādāts), bet mēģināts panākt vislabāko rezultātu pie esošajiem resursiem un vajadzībām.”
Līdzi uz Rīgu tiks ņemtas arī pašvaldības nodrošinātās četras veļasmašīnas, tomēr vienu veļasmašīnu sarūpēs arī Rīgas skola pati. Tādējādi dziedošajiem kolektīviem (5 koriem) viņu naktsmītnes vietā būs nodrošināta viena veļasmašīna, dejotājiem (18 kolektīvi) – četras veļasmašīnas. Uz vietas būs arī veļas žāvētāji. “Dejotājiem vienalga veidosies rinda uz veļasmašīnu. No pieredzes zinu,” saka Z.Mangusa. Bet Edīte Ķikuste, kura vada Gulbenes deju kopas “Vērdiņš”, “Apinītis”, “Rūsiņš” un “Zelta Rūsiņš”, “Dzirkstelei” saka: “Savulaik es izkaroju, lai būtu veļasmašīnas. Tiem, kuriem daudz jādejo, ļoti vajag! Sasvīdušās blūzēs iet dejot nedrīkstam. Svarīga ne tikai mazgāšana, bet arī gludināšana, kaltēšana.”
Pašvaldība ir ieplānojusi savus līdzekļus tērēt arī ne tikai pašdarbnieku naktsmītņu nodrošināšanai Rīgā svētku laikā, kas būs 3500 eiro, bet arī viņu ēdināšanai par 8500 eiro. Savukārt sagatavošanās periodā prāvi pašvaldības līdzekļi – 78 000 eiro – jau izlietoti tērpu iegādei novada tautas mākslas kolektīviem pēc to pieprasījuma. “Dzirksteli” par to informē novada pašvaldības ekonomiste Anita Rauza.

Akcents – dalībnieku veselība, drošība
Kā nevienu citu reizi iepriekš šoreiz akcents ir likts uz svētku dalībnieku veselības un drošības jautājumiem. Vakar, 28.jūnijā, svētku rīkotāji šajā sakarā kopā pulcināja tautas mākslas kolektīvu vadītājus, lai instruētu viņus. “Tāds ir svētku organizatoru uzstādījums, ņemot vēlā līdzšinējo pieredzi. Pirms katras uzstāšanās svētkos notiks instruktāža par drošību ikvienā kolektīvā,” saka S.Renemanis. Tajā pašā laikā viņš domā, ka pavisam bez starpgadījumiem gan jau iztikt nevarēs. “Mēģināsim risināt uz vietas. Nav tādu jautājumu, kurus nevarētu atrisināt,” piebilst S.Renemanis. 
“Šogad informācijas pirms svētkiem ir ļoti daudz. Ir jaunumi, kādu agrāk nebija. Piemēram, par to pašu drošību,” saka Z.Mangusa. Viņa uzsver: “Viss ir skaidrs. Atliek tikai gatavoties un braukt.” Skaidrība esot arī par deju laukumu zīmējumiem, jo Z.Mangusa ir piedalījusies seminārā par šo jautājumu.
Gulbenes deju kopas “Ratiņš” vadītāja Iva Venta “Dzirkstelei” saka, ka gulbenieši ne jau pirmo reizi piedalās šādos svētkos. “Pieredze ir ļoti liela. “Ratiņam” - gan valstī, gan Eiropā. Viss ir skaidrs un nav nekādu problēmu. Arī par ēdināšanu neuztraucamies. Esam pieauguši cilvēki,” saka I.Venta.
Novada pašdarbniekiem uz Rīgu līdzi dosies palīgu komanda – 70 cilvēki: darba grupa, šoferi, mediķi, drošībnieki, pārvalžu pārstāvji, brīvprātīgie.

Kur redzēsim savējos?Jau šodien, 29.jūnijā, Rīgā izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” tiek atklāta svētkiem veltīta tautas lietišķās mākslas izstāde “Radītprieks”, kurā piedalās arī Gulbenes kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studija “Sagša”. Tās vadītāja Biruta Akmentiņa “Dzirkstelei” stāsta: “Mēs tur piedalāmies ar savu četru krāsu linu dvieļu kolekciju un linu lakatu kolekciju. Mūsu audējas Maija Suntaža un Maiga Dolgā vienu dienu šajā izstādē piedalīsies aušanas demonstrējumos.”
Visu svētku nedēļu, sākot ar 1.jūliju, “Sagšas” dalībnieki būs sastopami arī Vērmanes dārzā. B.Akmentiņa stāsta: “Tur mēs pārstāvēsim savu novadu. Ceru, ka kādu naudiņu arī nopelnīsim, bet tas nav galvenais. Mēs esam aicinājuši pulkā Gulbenes mākslas skolas biedrības “Radošā apvienība “Piektā māja”” dalībniekus, kuri līdzi atvedīs novadu raksturojošus mākslas darbus. Kopā ar mums būs arī amatnieks Viesturs Kļaviņš no Druvienas, kurš demonstrēs koka karošu grebšanas prasmi. Tā ka gan novadu prezentēsim un savas prasmes rādīsim, gan tirgosimies.”
Protams, par svētku vienu no kulminācijas brīžiem kļūs tautas mākslas kolektīvu dalībnieku tradicionālais gājiens no Brīvības pieminekļa uz Brīvības ielu, Stabu ielu. Tas notiks 1.jūlijā no pulksten 14.00 un pārvērtīsies svētku atklāšanas krāšņumā, tautas staigāšanā un gavilēs visas nakts garumā. Novada pašvaldības vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Kalmane “Dzirkstelei” stāsta: “Gulbenes novadam svētku gājiena priekšgalā būs novada nosaukums, Latvijas un novada karogi, tālāk - projekta „Darini savu tautastērpu” 12 dalībnieces. Sešas no viņām nesīs uzrakstus, kuru dizainā būs sprēslenīcas, kas kopā veidos tekstu: “Mans tautastērps izsapņots, pašas darināts.” Aiz tautumeitām pašdarinātos tērpos ies novada vadība, kas tērpsies baltās drēbēs ar sarkanām jostām. Tērpus sarūpē katrs pats – īpaši nekas netiek šūts vai piemeklēts. Šis būtībā ir svētku organizatoru ieteikums tērpties valsts karoga krāsās. Tālāk jau aiz domes vadības sekos Gulbenes novada kolektīvi. Organizatoru ieteikums ir blakus savu kolektīvu karogiem nest arī Latvijas karogu. Gājiena dalībniekiem rokās būs ziedu pušķīši.”
2.jūlijā Rīgā, Vērmanes dārzā, Gulbenes Tautas teātris piedalīsies Ādolfa Alunāna lugu iestudējumu  parādē, kas būs visiem brīvi pieejams pasākums, uz kuru biļetes nav jāpērk. Novada dejotāji 2.jūlijā “Arēna Rīga” piedalīsies divos koncertos “Vēl 100 gadi dejai”. Novada pūtēju orķestri uzstāsies koncertā Rīgas jaunajā Svētās Ģertrūdes baznīcā, kuru par brīvu varēs apmeklēt ikviens interesents. 5.jūlijā gulbeniešus varēs redzēt ģenerālmēģinājumā Daugavas stadionā, kur tiks gatavots lieluzvedums “Māras zeme”. 6.jūlijā gulbeniešiem būs trīs nozīmīgi notikumi: kapelu maratons Vērmanes dārzā (par brīvu); pūtēju orķestru dižkoncerts Esplanādē (par brīvu); deju lieluzvedums “Māras zeme” Daugavas stadionā. 7.jūlijā sekos trīs notikumi: folkloras diena Brīvdabas muzejā; noslēguma koncerta “Zvaigžņu ceļā” ģenerālmēģinājums Mežaparkā; deju lieluzvedums “Māras zeme” Daugavas stadionā. 8.jūlijā gulbenieši piedalīsies svētku noslēguma koncertā “Zvaigžņu ceļā”, kas notiks Mežaparkā.