Gulbenē vēl viens fizioterapeits

“Esam priecīgi, ka mūsu komandai pievienojies lielisks fizioterapeits Rihards Gailīts, sporta masāžas un manuālās terapijas speciālists, kas arī izvingrinās, sateipos, parūpēsies par atveseļošanās procesu pēc traumām un operācijām,” pirms Jāņiem paziņoja Gulbenē iecienītā labsajūtas pakalpojumu sniedzējfirma “Tavai un manai veselībai”.
“Dzirkstele” noskaidroja, ka Rihards ir no Smiltenes, pabeidzis studijas Sporta pedagoģijas akadēmijā un ieguvis profesionālā bakalaura diplomu kā sporta speciālists ar kvalifikāciju fizioterapijā. Viņš ir praktizējies Rīgā. Tad izmēģinājis spēkus citā jomā, tomēr atkal ir atgriezies pie savas profesijas, lai liktu lietā studiju gados gūtās zināšanas. Viņš jau ir iejuties Gulbenē un priecājas, ka cilvēkiem ir interese par tiem profesionālajiem pakalpojumiem fizioterapijā, kurus viņš piedāvā. Pārsvarā visi nāk ar savu sāpi, problēmu, kurai vajadzīgs tūlītējs atrisinājums
Atbrīvo no sāpēm un iesaka, ko darīt
Daudzi klienti pie Riharda palīdzību meklē, atnākot jau ar gatavām mediķu noteiktām diagnozēm pēc veiktās magnētiskās rezonanses. Reti kurš nāk tāpat vien ziņkārības dēļ vai pakonsultēties. “Bieži vien cilvēks ir cēlis smagumus. Sāp mugura tik ļoti, ka nevar pat līdz galam to iztaisnot. Es veicu manuālo terapiju. Pareizi izgrozu ķermeni, salieku, iekraukšķinu mugurkaulu vietā. Cilvēks uzreiz jūtas labāk. Pirms tam varbūt trīs dienas nav varējis normāli gulēt un justies. Un te pēc kāda brīža ir uzlabojums!” stāsta Rihards. Viņš akcentē, ka to prot un dara ikviens fizioterapeits.
Rihards vienmēr saviem klientiem pēc tam piedāvā un iesaka ārstniecisko vingrošanu, funkcionālos treniņus pēc izstrādāta individuālā rehabilitācijas plāna, tomēr nereti pretī dzird iebildi: “Palieku pie masāžas!” Izvēle ir klienta ziņā. “Ja izvēlas ārstniecisko masāžu, tā tiek veikta,” saka Rihards. Viņš saprot, ka cilvēka dabā ir izvairīties no piepūlēšanās, žēlot sevi. To var nosaukt arī par slinkumu, par vēlmi palutināt sevi vai laika trūkumu. Tomēr nopietnu diagnožu gadījumā obligāti ir jāstrādā pie dziļās muskulatūras nostiprināšanas. Tas palīdz labāk justies un saglabāt dzīves kvalitāti pat tiem, kuri cietuši no tā saucamās mugurkaula diska trūces un paši pat to vēl nezina. Rihards arī pats personīgi ir saskāries ar šādu problēmu. Tad ir jāizvairās celt smagumus, taču nepieciešams regulāri nodoties fiziskajām aktivitātēm, kas trenē muskulatūru. Viņam pašam tā šajā ziņā palīdz nodarbības sporta zālē, braukšana ar velosipēdu, motociklu, skriešana. Sports ir Riharda hobijs, ar kuru viņš nodarbojas regulāri.
Problēma: novārtā pamests mugurkauls
Riharda vērojums: liela daļa problēmu parasti sākas novārtā pamesta mugurkaula dēļ. Tas ir raksturīgi intelektuālā darba veicējiem, kā arī no mūsdienu tehnoloģijām atkarīgajiem, kuri uzmet kūkumu un fiziskās kustības samazina līdz minimumam. Ļaunumu nodara arī nepareizs uztura režīms. Rezultātā – muskuļu vājums, liekais svars, velkošas sāpes, stīvums. Un tad gribas ātri atrisināt problēmu! Šādā brīdī svarīgi ir nepārforsēt, cenšoties steidzami atgūt fizisko formu ar tievēšanas vai fizisko aktivitāšu palīdzību. Pēkšņa pievēršanās kādam sporta veidam vai garu distanču skriešanai bez iepriekšējas sagatavošanās var izrādīties traumējoša.
“Kustēties ir jāsāk pamazām. Pirmkārt, nevajadzētu visu dienu sēdēt vienā pozā. Skolā vai darbā, vai mājās vajag ik pa brīdim piecelties, izstaipīties, pastaigāt. Otrkārt, vajadzētu vingrot, piedomājot, kādas kustības veikt. Ar laiku cilvēks sāks izjust fizisko aktivitāšu prieku un labsajūtu. Bet vispirms vajag pierast, ieiet ritmā. Palīdzēs apziņa, ka nu jau varu izdarīt to, ko vēl nesen nespēju. Iepriecinās izmaiņas ķermeņa aprisēs, vērojot sevi spogulī. Tas būs dzinulis turpināt strādāt ar sevi. Ieteicams būtu uz darbu vai mācībām doties kājām vai ar velosipēdu. Pēc iespējas vairāk ir jākustas pašiem,” saka Rihards.
Ir virkne vingrojumu, kurus ikviens var pildīt mājās, veltījot tam tikai pusstundu dienā, darbojoties pamazām, pa druskai, bet sistemātiski. Vingrojumus var atrast speciālajā un populārajā literatūrā, kā arī internetā. Tomēr vislabāk būtu konsultēties pie fizioterapeita, kurš novērtēs konkrētā cilvēka veselības stāvokli, norādīs uz problēmām un ieteiks, kādi vingrinājumi būtu vispiemērotākie.
Jāzina, kā iesildīt ķermeni pirms sporta
Rihards akcentē, ka vingrošana ir nepieciešama, lai iesildītos pirms treniņiem, pirms sacensībām. Tādā veidā ir iespējams izvairīties no traumu gūšanas. Bērniem arī nepieciešamas trenēt muguru tāpēc, ka bieži vien viņi nēsā pārlieku smagu mugursomu. Turklāt nēsā nepareizi, piemēram, uz viena pleca. Taču jaunam cilvēkam šādas problēmas ātri ir atrisināmas, ja vien zina, kā to darīt.
Savukārt cilvēkiem vidējos gados un senioriem sevišķi jādomā ne tikai par pareizām kustībām, bet arī par pareizu uzturu, lai ar nepieciešamajiem vitamīniem un mikroelementiem pabarotu kaulus un muskuļus. Ir taču dzirdēts par gadījumiem, kad cilvēks pusmūžā lauž kāju, no rīta neveikli kāpdams ārā no gultas.
Mazāk cukura un sāls
“Senioriem, kuri nepievērš uzmanību tam, ko ēd, var izmainīties asinsspiediens, un tas var novest līdz insultam. Tad jau ir par vēlu. Un tomēr daudz ko savā labā cilvēks pats var paveikt pat šādā situācijā, laikus par to domājot. Pirmkārt, ar sabalansētu uzturu, otrkārt, ar vingrošanu un aktīvu dzīvesveidu,” saka Rihards.
Runājot par grēkošanu ar vēdera priekiem, Rihards vispirms nosauc “balto nāvi” - cukuru un sāli. Saldumu lietošanai ir aritmētiskās progresijas efekts. Proti, gribas arvien vairāk saldumu, un tas izraisa ķermeņa aptaukošanos, jo cilvēks nespēj notērēt tik daudz enerģijas, cik uzņem sevī, ēdot saldumus. “Ja cilvēks grib nomest lieko svaru, vispirms ir jāsamazina saldumu lietošana. Turklāt, kādu laiku atsakoties no konfektēm, tās kārosies arvien mazāk,” skaidro fizioterapeits. Savukārt sāls aiztur ūdens izvadīšanu no organisma, tāpēc arī sāls patēriņš ir jāsamazina.
Parastā kļūda uztura režīmā - no rīta cilvēks neēd, pa dienu arī badojas un tad vakarā mājās pieēdas un iet gulēt. Vajadzētu dienā ēst vismaz trīs reizes. Runājot par pusdienām, Rihards saka, ka noteikti veselīgāk ir pamatīgas otrā ēdiena porcijas vietā ieturēt divas mazākas maltītes pāris stundu laikā. Rihards akcentē: “Jādomā ir nevis, ko gribētu apēst, bet ko vajadzētu apēst.”
Uzziņai
◆ Fizioterapeits ir ārstniecības persona – speciālists, kurš izvērtē cilvēka fizisko funkcionālo stāvokli, analizē tā ietekmi uz cilvēka ikdienas aktivitātēm (tajā skaitā darbu) un saistību ar pašsajūtu (piemēram, sāpēm). Pēc rūpīgas pacienta izmeklēšanas un izvērtēšanas kopīgi ar pacientu (vajadzības gadījumā arī iesaistot piederīgos, piemēram, bērniem) tiek izvirzīti terapeitiskie mērķi un izvēlētas atbilstošas un pacientam pieņemamas terapijas metodes.
◆ Fizioterapeits var palīdzēt: 1) pie dažādām kaulu, locītavu un muskuļu saslimšanām: piemēram, locītavu artrozes, reimatoīdā poliartrīta, dažādām mugurkaulāja saslimšanām; 2) atveseļošanās posmā pēc dažādām traumām; 3) pie nervu sistēmas saslimšanām un traumām: piemēram, smadzeņu asinsrites traucējumu (insulta) sekām; 4) pie sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanām; 5) pie elpošanas sistēmas saslimšanām.
◆ Vispasaules fizioterapijas diena tiek atzīmēta 8.septembrī.
(No Latvijas Fizioterapeitu asociācijas mājaslapas)
Fizioterapeiti Gulbenē
◆ Rihards Gailīts – SIA “Tavai un manai veselībai”.
◆ Zinaīda Goba - SIA “Marmed”.
◆ Oskars Klija – SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība”.
◆ Justīne Boka – privātprakse.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"