Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ja gribi pensijā ātrāk, nekā paredzēts

Ja gribi pensijā ātrāk, nekā paredzēts

Atbild Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vecākā eksperte Ināra Ļuta.

- Kad un kas var pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi?
- Priekšlaicīgi pensionēties var divus gadus pirms īstā pensionēšanas vecuma sasniegšanas. No 2014. gada 1. janvāra īstais pensionēšanās vecums ik gadu tiek palielināts par trim mēnešiem, arī pakāpeniski pieaug nepieciešamais vecums priekšlaicīgai vecuma pensijai. Tā kā 2018. gadā pensionēšanās vecums ir 63 gadi un trīs mēneši, tiesības pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi ir personai, kurai pieprasīšanas brīdī ir 61 gads un trīs mēneši.
Tātad katru gadu palielinās pensionēšanās vecums par trim mēnešiem: 2019. gadā – 63 gadi un seši mēneši, 2020. gadā – 63 gadi un deviņi mēneši, 2021. gadā – 64 gadi utt. 2025. gadā pensionēšanās vecums būs 65 gadi, bet priekšlaicīgās pensionēšanās vecums – 63 gadi.
- Kādā apmērā tiek izmaksāta vecuma pensija priekšlaicīgi?
- Vecuma pensija priekšlaicīgi tiek izmaksāta nestrādājošām personām 50 % apmērā no piešķirtā vecuma pensijas apmēra, bet, sasniedzot pilnu pensijas vecumu, piešķirtā vecuma pensija tiek izmaksāta pilnā apmērā.
- Kāds ir minimālais stāžs, lai vecuma pensiju iegūtu priekšlaicīgi?
- Personai ir tiesības pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi, ja apdrošināšanas stāžs ir vismaz 30 gadi.
- Vai jāmaksā nodoklis no priekšlaicīgās vecuma pensijas?
- Ja priekšlaicīgi piešķirtās vecuma pensijas izmaksas apmērs pārsniedz pensijas neapliekamo minimumu mēnesī 250 eiro, tad no summas, kas pārsniedz šo apmēru, ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli 20 % apmērā.
- Vai var vienlaikus strādāt un saņemt priekšlaicīgo vecuma pensiju?
Personām, kurām ir piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, laikā, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmajām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), vecuma pensiju priekšlaicīgi neizmaksā.
- Vai ir tiesības priekšlaicīgi piešķirtās pensijas laikā pieprasīt bezdarbnieka pabalstu, invaliditātes pensiju?
- Pēc priekšlaicīgas vecuma pensijas piešķiršanas tiek ierobežota citu pakalpojumu saņemšana – tas nozīmē, ka nav tiesību saņemt bezdarbnieka pabalstu un invaliditātes pensiju.
- Vai ir tiesības pensionēties priekšlaicīgi, ja persona strādājusi kaitīgos un smagos darba apstākļos?
- Ja persona ir strādājusi kaitīgos un smagos darba apstākļos un ir nostrādāts nepieciešamais laiks šajos darbos, tad ir tiesības pieprasīt vecuma pensiju, ja ir pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums. Līdz ar to tā ir vecuma pensija pēc atvieglotiem noteikumiem, bet ne vecuma pensija priekšlaicīgi.
- Vai indeksē vecuma pensiju, kas piešķirta priekšlaicīgi?
- Priekšlaicīgi piešķirtās vecuma pensijas indeksē, ņemot vērā piešķirto pensijas apmēru, nevis izmaksājamo pensijas apmēru.
- Kādos gadījumos ir izdevīgi pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi?
- Katram cilvēkam ir savi iemesli, kāpēc izvēlas pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi. Tiklīdz cilvēks izvēlas pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi, uz viņu attiecas nosacījums, ka ir sasniegts pensijas vecums un vairs nav apdrošināts bezdarbam un invaliditātei. Ir jāatceras, ka vecuma pensija priekšlaicīgi tiek aprēķināta un piešķirta uz mūžu. Gadījumā, ja cilvēks turpina strādāt, tad gan nevajadzētu steigties ar pensijas pieprasīšanu. Taču lēmums par vecuma pensijas pieprasīšanu priekšlaicīgi katram ir jāpieņem pašam.
- Kam vēl ir tiesības pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi?
- Personai, kuras apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir tiesības pieprasīt piešķirt vecuma pensiju divus gadus (priekšlaicīgi) pirms likumā noteiktā vecuma sasniegšanas.
- Kādos gadījumos vēl var pieprasīt vecuma pensiju?
- Ir arī personu grupas, kuras vecuma pensiju var pieprasīt uz atvieglotiem noteikumiem.
Pēc atvieglotiem noteikumiem vecuma pensiju var pieprasīt:
◆ bērna vecāks vai aizbildnis, kura apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, piecus gadus ātrāk var pieprasīt vecuma pensiju, ja laika periodā, līdz bērns sasniedzis 18 gadu vecumu, ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpējis piecus vai vairāk bērnus vai aprūpējis bērnu, kurš normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā vismaz astoņus gadus ir bijis atzīts par bērnu ar invaliditāti;
◆ Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieks vecuma pensiju var pieprasīt piecus gadus pirms likumā noteiktā vecuma sasniegšanas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem;
◆ politiski represētā persona var pieprasīt vecuma pensiju 5 gadus ātrāk, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem;
◆ invalīdi uz mūžu ar apdrošināšanas stāžu ne mazāku par 20 gadiem (vīrieši invalīdi uz mūžu, sasniedzot likumā noteikto vispārējo pensionēšanās vecumu);
◆ sievietes, kuras līdz astoņu gadu vecumam izaudzinājušas piecus vai vairāk bērnus vai bērnu invalīdu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 20 gadiem;
◆ liliputi, punduri un neredzīgie ar apdrošināšanas stāžu ne mazāku par 15 gadiem sievietēm un 20 gadiem vīriešiem;
◆ personas, kuras līdz 1996. gadam ir strādājušas sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem sievietēm un 20 gadiem vīriešiem, ja vismaz ceturtā daļa no tiem nostrādāti šajos darbos;
◆ personas, kuras līdz 1996. gadam ir strādājušas kaitīgos un smagos darba apstākļos, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 20 gadiem sievietēm un 25 gadiem vīriešiem, ja vismaz ceturtā daļa no tiem nostrādāti šajos darbos.

Kādi dokumenti jāiesniedz, pieprasot pensiju?
Pieprasot vecuma pensiju, jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, jāiesniedz iesniegums pensijas piešķiršanai, darba grāmatiņa un jebkuri citi apdrošināšanas stāžu apliecinoši dokumenti. Pārējām personu kategorijām, kas pieprasa pensiju pēc atvieglotiem noteikumiem, jāiesniedz arī papildu dokumenti: Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀK) izziņa, atzinums par bērna invaliditāti no VDEĀK, dokuments, kas apliecina bērna audzināšanu līdz astoņu gadu vecumam, darba devēja izziņa, kas apliecina, ka persona strādājusi sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos vai kaitīgos un smagos darba ap­stākļos, Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieka apliecība; represētās personas apliecība.