Vai deputāti var balsot attālināti?

Gulbenes novada domes 2.jūlija domes ārkārtas sēde notika mazskaitliskā sastāvā. Tajā piedalījās tikai 9 no 17 deputātiem, tomēr tas bija pietiekami, lai sēde varētu notikt. Taču deputāts Normunds Mazūrs ieminējās, ka ir izrāvies no atpūtas, lai atkļūtu uz sēdes norises vietas un labprāt būtu balsojis attālināti, izmantojot internetu, ja vien tāda iespēja būtu pieļaujama.
Novada domes priekšsēdētājs Normunds Audzišs atsaucās, ka varētu arī kādreiz pamēģināt pamēģināt noturēt kādu domes sēdi tā, lai uz vietas neesošie deputāti varētu balsot ar “Skype” - bezmaksas tērzēšanas un videozvanu vietnes – palīdzību. Tika pieminēts, ka citās Latvijas pašvaldībās jau ir šāda veida vai līdzīga pieredze.
Likums paredz iespēju
“Likums paredz iespēju deputātiem domes sēdē piedalīties un balsot attālināti, tikai tas ir jānodrošina tehniski,” komentēja novada pašvaldības Administratīvi juridiskās nodaļas vadītāja Vita Kravale.
Likums “Par pašvaldībām” nosaka: “Ja domes deputāts sēdes laikā atrodas citā vietā un veselības stāvokļa vai komandējuma dēļ nevar ierasties domes sēdes norises vietā, domes priekšsēdētājs var noteikt, ka domes sēdes norisē tiek izmantota videokonference (attēla un skaņas pārraide reālajā laikā), ja šāda iespēja ir noteikta pašvaldības nolikumā un klātneesošais domes deputāts ir reģistrējies dalībai domes sēdē noteiktajā kārtībā.” Likumā ir minēti arī izņēmuma gadījumi, kad ar videokonferences palīdzību deputāti balsot nevar. Piemēram, kad tiek skatīti jautājumi, kur ir obligāta tā saucamā atklātā vārdiskā balsošana ar balsošanas zīmju palīdzību. Piemēram, kad tiek ievēlēts pašvaldības vadītājs un viņa vietnieks.
Ir aktuāli jau 2 gadus
Novada pašvaldības Informācijas tehnoloģiju kompetences centra vadītājs Ģirts Vilde “Dzirkstelei” stāsta, ka šobrīd atbilstoši likumam “Par pašvaldībām” ir nodrošināta audioieraksta veikšana novada domes sēdēs un šo ierakstu publiskošana pašvaldības mājas lapā. Nākamais solis būtu juridiski un tehniski sakārtot visu nepieciešamo, lai domes sēdes varētu noritēt arī videokonferenču režīmā. Tas esot sarežģītāk nekā pirmajā brīdī varētu likties. Nederēšot sociālo tīklu iespēju vai citu publiski pieejamu programmu izmantošana. Pirmkārt, tad esot jāaktivizē konkrēto deputātu klātesamība pašvaldības dokumentu vadības sistēmā, otrkārt, nepieciešams tehniskais aprīkojums – 20 datori domes sēdē uz galda (17 deputātiem un procesa nodrošinātājiem), multimediju iekārta audio un video translācijas un ierakstu veikšanai.
Proti, attālināti piedaloties domes sēdē, deputātam būtu jānodrošina iespēja redzēt sēdes telpā notiekošo un pilnvērtīgi sekot visam līdzi. Arī pārējiem deputātiem, kuri klātienē ir sēdē, būtu uz ekrāna jāredz attālināti esošais kolēģis. Jānodrošina savstarpējā attālināta komunikācija. Jau divus gadus pēc kārtas Ģ.Vilde pirms pašvaldības budžeta apstiprināšanas ir aktualizējis šo jautājumu un ar iesniegumu vērsies pie pašvaldības vadības. Viņš saka – tehnoloģiju pasaulē cenas mainās, viss kļūst lētāks. Viņš ir veicis cenu aptauju starp iespējamajiem piegādātājiem un noskaidrojis, ka videokonferenču norisei vajadzīgais aprīkojums pašvaldībai varētu izmaksāt apmēram 30 500 eiro. Piemēram datorprogramma vien, kas ļautu deputātiem veikt labojumus pašvaldības lēmumu projektos, izmaksātu kādus 6000 eiro. Tāpat būtu jānodrošina veikto videoierakstu glabāšana tā saucamajā “mākonī”.
Sēžu norise attālināti jau notiek
◆ 2016.gada 31.augustā Saulkrastu novada dome ir pašvaldības saistošajos noteikumos ieviesusi šādus grozījumus: “Ja deputāts domes sēdes laikā atrodas citā vietā un veselības stāvokļa vai komandējuma dēļ nevar ierasties sēdes norises vietā, deputāts ne vēlāk kā trīs stundas pirms sēdes informē domes priekšsēdētāju un ir tiesīgs piedalīties sēdē, neatrodoties sēžu zālē, ja viņa rīcībā esošie tehniskie līdzekļi nodrošina iespēju piedalīties sēdes norisē ar videokonferences palīdzību.”
◆ 2018.gada 18.janvārī Ķekavas novada domes deputāti nobalsoja par grozījumiem saistošajos noteikumos, kas tagad paredz, ka deputāti gan komiteju, gan domes sēdēs var piedalīties attālināti ar videokonferenču palīdzību un izmantot elektronisko dokumentu vadības sistēmu, ja tobrīd nevar ierasties uz sēdi, jo atrodas citā vietā, kā arī veselības problēmu vai darba komandējuma dēļ.
◆ 2018.gada 22.marta Jēkabpils pilsētas domes sēdē tika pieņemts lēmums par deputātu piedalīšanos domes un komiteju sēdēs attālināti. Attālināta dalība deputātiem tiks nodrošināta, izmantojot programmu “Skype”.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"