LPS priekšlikums uz pusgadu atlikt paaugstinātas kvalifikācijas prasību obligātu piemērošanu bāriņtiesu amatpersonām ir sadzirdēts Saeimā
Šodien, 18. decembrī, Saeimā atbalstīts Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) iesniegtais priekšlikums likumprojektam “Grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā” par bāriņtiesu amatpersonām obligāti piemērojamo paaugstināto kvalifikācijas prasību termiņa spēkā stāšanās pārcelšanu par pusgadu. Bāriņtiesu likuma pārejas noteikumi paredz, ka 2021. gada 1. janvārī stāsies spēkā normas par bāriņtiesas priekšsēdētāja, priekšsēdētāja vietnieka un bāriņtiesas locekļa paaugstinātu kvalifikāciju. Prasībās bāriņtiesas priekšsēdētāja un vietnieka amatam izvirzīts vismaz akadēmiskais vai profesionālais maģistra grāds un atbilstoša profesionālā kvalifikācija vai cita Latvijas izglītības klasifikācijā noteiktajam Eiropas kvalifikācijas ietvarstruktūras 7. līmenim atbilstoša kvalifikācija pedagoģijā, psiholoģijā, medicīnā, sociālajā darbā vai tiesību zinātnē un ne mazāk kā piecu gadu darba stāžs attiecīgajā specialitātē. Attiecībā uz bāriņtiesas locekli noteikts, ka par tādu var ievēlēt personu, kura ieguvusi vismaz akadēmisko vai profesionālo bakalaura grādu un atbilstošu profesionālo kvalifikāciju vai citu 6. līmenim atbilstošu kvalifikāciju pedagoģijā, psiholoģijā, medicīnā, sociālajā darbā vai tiesību zinātnē un kurai ir ne mazāk kā triju gadu darba stāžs attiecīgajā specialitātē.
LPS aicināja pagaidām ļaut pašvaldībām pašām lemt par konkrētās prasības attiecināšanu vai neattiecināšanu uz bāriņtiesu sastāvu, un Saeimas pieņemtajā likumā līdz ar to noteikts, ka šīs paaugstinātās kvalifikācijas prasības bāriņtiesu amatpersonām var nepiemērot līdz 2021. gada 1. jūlijam.
“Covid-19 pandēmijas un it īpaši ārkārtējās situācijas laikā mums nākas domāt par pirmām kārtām veicamajiem darbiem un pienākumiem un to, kas var pagaidīt mierīgākus laikus. Šis, mūsuprāt, nav pats “degošākais” jautājums, taču, ja līdz ar jauno gadu stātos spēkā jaunās normas, tas “sadedzinātu” bāriņtiesu darbiniekus, kuri jau tā strādā paaugstinātas intensitātes un slodzes apstākļos, turklāt lielāko daļu darba veicot klātienē. Daļas darbinieku, kuriem nav atbilstošas izglītības, atlaišana un bāriņtiesu sastāva izmaiņas šobrīd noteikti nav prioritārs uzdevums,” norāda LPS priekšsēdis Gints Kaminskis.
Pēc LPS rīcībā esošās informācijas, šobrīd apmēram ceturtajā daļā bāriņtiesu kāda no amatpersonām dažādu iemeslu dēļ nav apguvusi paaugstinātas kvalifikācijas prasības un neatbilst Bāriņtiesu likuma pārejas noteikumu 12. punktā noteiktajām. Ņemot vērā, ka visās institūcijās un visos līmeņos tiek vērtēts, kuru funkciju izpilde veicama prioritāri un kuras, iespējams, var atlikt vai vispār nav veicamas, pašvaldībām šobrīd objektīvi varētu būt apgrūtinoši organizēt konkursus tādu bāriņtiesu priekšsēdētāju, vietnieku vai bāriņtiesas locekļu kandidatūru ievēlēšanai, kuras atbilstu paaugstinātajām kvalifikācijas prasībām. Tāpat jāņem vērā administratīvi teritoriālās reformas ieviešanas gana sarežģītais process un tuvojošās pašvaldību vēlēšanas, tāpēc LPS uzskata, ka nav lietderīgi tērēt līdzekļus jaunu konkursu rīkošanai vai citiem risinājumiem, kas daļā gadījumu attiektos tikai uz sešu mēnešu vai nedaudz garāku periodu.
Bāriņtiesu darbības nepārtrauktības nodrošināšana ir obligāts priekšnosacījums arī šajā Covid-19 pandēmijas un ārkārtējās situācijas laikā. Bāriņtiesas ir tās institūcijas, kas saskaņā ar Labklājības ministrijas vadlīnijām pieņem lēmumus par bērniem, kuru vecākiem konstatēta Covid saslimšana vai saslimuši aizbildņi vai audžuģimene, nodrošinot ārpusģimenes aprūpi smagas saslimšanas gadījumos. Saslimstības rādītāji un pieaugums liecina, ka bāriņtiesām var nākties pieņemt nekavējošus lēmumus bērna interešu aizsardzībai un drošas vides nodrošināšanai.
“Visu šo uzdevumu izpildei šobrīd prioritāri svarīgāk ir pieņemt operatīvus un kvalitatīvus lēmumus bērnu interesēs, ko veic zinoši un pieredzējuši speciālisti, nevis risināt jautājumus par bāriņtiesu darbinieku iekšējo rotāciju, konkursu rīkošanu vai sadarbības ar citām bāriņtiesām organizēšanu, lai nodrošinātu paaugstināto kvalifikācijas prasību izpildi,” uzskata LPS vadītājs Gints Kaminskis.
Pandēmijas un ārkārtējās situācijas laikā jebkādas izmaiņas bāriņtiesu vadībā vai sastāvā var būt nevēlams riska faktors un daudzviet apgrūtināt bāriņtiesām uzticēto uzdevumu sekmīgu īstenošanu. Tāpēc Pašvaldību savienība ir gandarīta par Saeimas izpratni un pieņemto lēmumu.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"