Dzirkstele.lv ARHĪVS

Žurnālistiem nebūs jāprasa atļauja

Diāna Odumiņa

2013. gada 13. decembris 00:00

386
Žurnālistiem nebūs jāprasa atļauja

Pārskatīt savu attieksmi pret masu medijiem un to brīvību Gulbenes novada domi ir rosinājusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kas apstrīdējusi formulējumu pašvaldības nolikumā, par kuru deputāti nobalsoja 31.oktobrī.
Šajā dokumentā ir teikts: “Video un audioieraksti, kas ir saistīti ar domes sēdes darba nodrošināšanu, sēžu zālē ir atļauti, citos gadījumos ierakstīšana atļauta ar domes piekrišanu.” Taisnības labad jāsaka, ka, kaut arī šāds punkts nolikumā ir bijis jau iepriekšējā novada domes sasaukumā, līdz šim ne reizi pašvaldības darbinieki nav pieprasījuši tā ievērošanu.
“Ministrija lūdza precizēt šo punktu nolikumā, jo domes sēdes ir atklātas, izņemot normatīvajos aktos paredzētos gadījumus,” vakar finanšu komitejas sēdē sacīja novada domes Juridiskās un personālvadības nodaļas vadītāja Vita Kravale. Viņa uzsvēra, ka pilnībā atteikties no šāda punkta pašvaldības nolikumā negribētu piekrist. Tāpēc jaunajā formulējumā šis pats uzstādījums esot “padarīts maigāks”. Par to deputāti balsos 19.decembra domes sēdē.
Paredzams, ka turpmāk šī pati prasība, kas adresēta masu medijiem, pašvaldības nolikumā tiks formulēta ar garāku skaidrojumu: “Sēžu zālē ir atļauti video un audioieraksti, kas ir saistīti ar domes sēdes darba nodrošināšanu. Citos gadījumos ierakstīšana atļauta, ja persona, kas vēlas veikt šādu ierakstu, darījusi to zināmu sēdes vadītājam un, veicot ierakstus, ievēro tiesību aktos noteiktās normas.”
Papildus V.Kravale mutiski izskaidroja, ka masu mediju pārstāvjiem vairs nebūs pienākums prasīt atļauju novada domē, lai varētu veikt ierakstus, fotografēt un filmēt sēdēs. Kā zināms, žurnālisti kā klausītāji piedalās tikai atklātās pastāvīgo komiteju, kā arī domes sēdēs. Taču viņu pienākums būs pirms sēdes uzrunāt tās vadītāju un pateikt, ko darīs sēdes laikā. V.Kravale šajos skaidrojumos nonāca pretrunā ar sevi. Viņa pauda, ka žurnālistam ir jāņem vērā privātpersonu pretenzijas, ja, piemēram, pastāvīgās komitejas sēdes laikā kāds nevēlas, ka tiek fotografēts un ka tiek ierakstīts, ko šis cilvēks saka deputātiem. Tūlīt gan V.Kravale pati atgādināja, ka ar 1.jūliju novada domes pienākums būs veikt visu savu sēžu ierakstus un tos publiskot pašvaldības interneta mājas lapā. Piebilstams, ka jau tagad domes sēžu laikā paši darbinieki regulāri veic to audioierakstus, visticamāk, protokolēšanas vajadzībām.
Kā zināms, Saeima ir atbalstījusi Lielo pilsētu asociācijas ierosināto priekšlikumu par domes sēžu audioierakstiem un ir apstiprinājusi izmaiņas likuma “Par pašvaldībām” 37. pantā, izsakot pirmo daļu šādā redakcijā: “Domes sēdes gaitu protokolē. Domes sēdes ieraksta audioformātā, kuru ievieto pašvaldības domes mājaslapā internetā.” Pārejas noteikumi nosaka, ka pašvaldības ne vēlāk kā līdz 2014.gada 1.jūlijam nodrošinās šajā likumā noteikto prasību.