ZZS neplāno būt “daudz citādāka”
Zaļo un zemnieku savienība jaunajā Saeimā neplāno būt "daudz citādāka", apgalvo tās līderi. Viss gan esot atkarīgs no sadarbības partneriem - ja būtu arī turpmāk jāstrādā kopā ar "Vienotību", situācija būtu ļoti līdzīga, uzskata viens no zaļo līderiem Viesturs Silenieks. Ja ZZS būs valdībā, tāpat kā tagad nebaidīšoties uzņemties atbildību par smagajām nozarēm.
"Visiem jārēķinās, ka nebūs iespējams nogriezt naudu pensionāriem," kā pirmo nosacījumu min ZZS frakcijas līderis Augusts Brigmanis. Viņš nav gatavs stāstīt, kā tad veikt budžeta konsolidāciju, jo "Vienotība" atteikusies runāt par nākamā gada valsts budžeta projektu līdz vēlēšanām, un tad ZZS arī neredzot pamatu savu viedokli atklāt. Tad, kad abas partijas pie viena galda sāks par to diskutēt, arī ZZS izteikšot savu nostāju.
Iespējams, pirmo reizi ZZS arī rēķinās, ka var palikt opozīcijā, taču tā nav noskaņota atteikties no iespējamā apgrūtinājuma - Aivara Lemberga, pret kuru kā vienu no oligarhiem iestājies Zatlera Reformu partijas līderis Valdis Zatlers. Ja viņa partija būs nākamajā valdībā, ZZS tajā, visticamāk, nebūs, lai gan paši ZZS cilvēki saka, ka varot sadarboties ar visām partijām.
Pieredzējusi komanda
Teikt, ka Zaļo un zemnieku savienība nav prognozējams politiskais spēks, it kā nebūtu pamata - sabiedrība ir iepazinusi tās līderus. ZZS frakcijas priekšsēdis Augusts Brigmanis ir amatā kopš 2002.gadā, tikpat ilgi valdībā bez pārtraukuma ir strādājis ZZS priekšsēdis, vides un reģionālās
attīstības ministrs Raimonds Vējonis. ZZS ir vienīgais politiskais spēks, kas nepārtraukti bijis visās valdībās gandrīz desmit gadu. Arī satiksmes ministra Ulda Auguļa politiskajai karjerai vismaz
ZZS vēlētājs varēja sekot līdzi jau no laika, kad viņš vēl bija pašvaldības vadītājs un parlamentārais sekretārs. Liela kurnēšana nav dzirdēta arī par zemkopības ministru Jāni Dūklavu. ZZS ir viens no retajiem politiskajiem spēkiem, kuri vēl saglabājuši spēcīgas reģionālās nodaļas, un ārpus Rīgas apvienību pārstāv tuvākā vai tālākā apkaimē labi zināmi cilvēki. Abām partijām - Latvijas
Zemnieku savienībai un Latvijas Zaļajai partijai - ir arī sava skaidra ideoloģija, ko uzsvēra LZP līdzpriekšsēdētājs V.Silenieks. Ir jautājumi, kuros partiju viedokļi atšķiras, piemēram, par tautas vēlētu prezidentu, pret ko zaļie iebilst, bet tajos vēlētājiem nekas netiekot solīts, un jārēķinās, ka ZZS frakcijai par to būtu brīvais balsojums.
Taču vienlaikus tieši ZZS visvairāk bijusi raksturīga negaidīta rīcība balsojumos vai viedokļa maiņa, kā arī agrāk neiedomājama koalīcijas partijas bloķēšanās ar opozīciju. Raidījums "Nekā personīga" bija saskaitījis, ka kopā ar "Saskaņas centru" ZZS balsojis apmēram 50 reizes. Tikai vēlēšanas parādīs, kā uz to reaģēs apvienības nacionāli noskaņotais vēlētājs laukos.
A.Lembergs bija saskaitījis, ka "Vienotība" ar opozīciju kopā esot balsojusi vēl vairāk, bet A.Brigmanis sacīja: "Kur tas teikts, ka "Vienotībai" vienmēr bija taisnība. Kāpēc mums būtu jāatbalsta glupi priekšlikumi?" ZZS neprognozējamā rīcība varētu būt saistīta tieši ar sadarbības partneru - reģionālās partijas Latvijai un Ventspilij un arī Liepājas partijas - vēlmēm. Tās nerunā par līdzsvarotu visu reģionu attīstību, bet vairāk bija vērstas uz savu pašvaldībuinteresēm. ZZS komanda Saeimā pēc 10.Saeimas vēlēšanām nebija vienota, par to liecina arī Ivetas Grigules izslēgšana no Zaļās partijas - viņa darbojās patstāvīgi un arī tagad sākusi īstenot savu individuālo kampaņu, jo kandidē no ZZS arī uz 11.Saeimu.
Karstais kartupelis
Šajās vēlēšanās ZZS iekļāvusi sarakstā Māri Kučinski, kurš bija viens no Tautas partijas līderiem un ir ar lielu politisko pieredzi. Viņš "Dienai" atzina, ka savus jaunos kolēģus vēl nav iepazinis. M.Kučinski, kurš startē Vidzemē, uzaicinājuši Valmieras puses zemsavieši, ar kuriem viņš ir strādājis kopā. "Esmu pieklājīgs cilvēks. Ja esmu pieklauvējis pie svešas mājas durvīm un tajā iegājis, tad es nesākšu regulēt, kā tur ir jāizskatās," sacīja M.Kučinskis, atbildot uz vaicāto, kā varētu mazināt A.Lemberga neproporcionāli lielo ietekmi. Viņš tikai atminoties, ka «tie, kuriem ir sava galva, tie arī savu galvu saglabājot, un Lembergs to ir respektējis». Līdz vēlēšanām paliks neatbildēts jautājums, kāda būs A.Lemberga ietekme pēc vēlēšanām.
ZZS iekšienē ir cilvēki, pēc kuru domām, A.Lembergam pašam vajadzētu paiet malā, ja reiz viņš vēlēšanās nav kandidējis. Tajās A.Lemberga popularitāte varētu būt labs pienesums, lai palielinātu ZZS atbalstītājus. Pēc vēlēšanām ZZS turēšanās pie A.Lemberga kā viena no līderiem varētu būt nopietns apgrūtinājums sadarbībai ar partijām, kas iestājušās par oligarhu partiju ietekmes mazināšanu.
V.Silenieks pieļauj, ka A.Lemberga lomu pēc vēlēšanām varot ietekmēt tiklab ārējie apstākļi, kā ZZS un viņa paša lēmums. Cilvēkiem varbūt arī nav skaidrs, kāpēc ZZS tik ļoti atkarīga no A.Lemberga, kurš kā smagos noziegumos apsūdzēta persona zināmu laiku pavada tiesībsargājošo iestāžu zālēs. Iespējams, tas nav saistīts tikai ar viņa augsto reitingu vai partijai sniegto atbalstu, bet arī ar spēju sagatavot spēcīgus argumentus jebkurai diskusijai valdībā un arī frakcijā, nodrošinot ekspertus, kādu ZZS pašai nebija. "Esmu tāds pats partijas līderis kā Brigmanis, Zatlers vai Āboltiņa. Runāt, ka vienas partijas līderis ir ar mazākām politiskās darbības tiesībām nekā citas partijas līderis, būtu pretrunā ar Satversmi," sacīja A.Lembergs.
ZZS atbalstītājiem jārēķinās, ka apvienībā ir tā saucamie otrā plāna cilvēki, kuriem ir liela ietekme šajā politiskajā spēkā, piemēram, frakcijas konsultants Kārlis Boldiševics un arī satiksmes ministra U.Auguļa padomnieks Artis Stucka, kurš gan startē vēlēšanās.
Ko vēlētājs iegūs, ja balsos par zaļajiem zemniekiem?
Andris Sprūds, politologs
- ZZS vēlētājs sastāv no vairākiem vēlētāju grupējumiem - tie pirmām kārtām ir Kurzemes cilvēki, mazās pilsētas, lauki un zaļo ideju atbalstītāji. Tās ir tās vēlētāju intereses, kuras viņi grib, lai tiktu aizstāvētas. Tur noteikti ir saistība arī ar Lembergu, un tas liecina par to, ka vēlētājs ir konservatīvs, tradīcijās balstīts un orientēts uz šo spēcīgo līderi. Viņš ir orientēts uz konservatīvu politiku, kas nav saistīta ar globālām vēsmām vai lielām pilsētām. Par šo vēlētāju cīņa bijusi arī Tautas partijai, tāpēc ir interesanti, kādu nišu ieņems Zatlera Reformu partija, kas, iespējams, gribēs pārņemt TP elektorātu. Ja viņi (vēlētāji) ir balsojuši par ZZS, tad balsos arī turpmāk. Taču tajā pašā laikā ir spēcīgs oligarhu faktors, jo ir pieņemts, ka šo partiju vada viens no Latvijas oligarhiem.
Aigars Freimanis, "Latvijas faktu" direktors
- Spriežot no pieredzes un ZZS CV, vēlētājs iegūs absolūti piemēroties spējīgu koalīcijas partneri, kas nenosaka koalīcijas darba kārtību. Tas bija jaunums aizejošās Saeimas darbībā, ka ZZS kaut ko sāka noteikt. ZZS arī palēnina procesus, tas reizēm ir pozitīvi, reizēm - negatīvi. Iespējams, viņi izliekas par lēnākiem, bet, iespējams, tiešām nesaprot, šādi piespiežot vecāko koalīcijas partneri, ar ko es domāju tādu, kam ir lielāks balsu skaits un kam ir premjers, atlikt lēmuma pieņemšanas procesu. Protams, vēlētājs arī iegūst Aivara Lemberga ietekmi, bet nevaru atbildēt, kā tieši šī ietekme izpaudīsies.
Andris Strazds, "Nordea" bankas galvenais ekonomists
- Viens no ZZS piedāvājuma atslēgas vārdiem acīmredzot ir "stabilitāte" - gan attiecībā uz nodokļu politiku, gan, piemēram, augstākās izglītības finansēšanas sistēmu vai pabalstu sistēmu. Taču solītās stabilitātes cena pieminētajās jomās arī turpmāk, visticamāk, būs, piemēram, nesamērīgi augsts nodokļu slogs darba algām, motivācijas trūkums augstskolām uzlabot izglītības kvalitāti un neefektivitāte pabalstu sistēmā. ZZS piedāvājums iepriekšminētajās jomās šķietami garantē, ka nebūs sliktāk, kas pašreizējā situācijā izskatās visai dīvaini. Protams, ir vismaz divas vēlētāju grupas, kurām tiek solīti konkrēti uzlabojumi - pensionāriem pensiju indeksācija un lauksaimniekiem lielāki tiešie maksājumi ES kopējās lauksaimniecības politikas ietvaros.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"