Dzirkstele.lv ARHĪVS

Oriģināli grāmatsējumi un fotogrāfijas

Malda Ilgaža

2014. gada 17. janvāris 00:00

67
Oriģināli grāmatsējumi un fotogrāfijas

Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejā ir apskatāma vērienīga izstāde, kas apvieno trīs dažādu mākslas darbu kolekcijas, kam doti nosaukumi „Latvieša cimdi”, „Poga” un „Fotogrāfija’.
Muzeja darbiniekiem izstādi palīdzēja iekārtot fotogrāfs un metāldizainers Māris Grīnbergs un Latvijas Grāmatsējumu un ādas dizaina asociācijas vadītāja, ādas apstrādes māksliniece Ilizane Grīnberga, kura ir arī pasniedzēja Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolā. Viņa izstādes atklāšanā interesentiem pastāstīja par grāmatsējumu dizaina daudzveidīgajām iespējām, kas ir pārsteidzoši interesantas un vizuāli pievilcīgas.
Oriģinālsējumu kolekcijā “Latvieša cimdi” pavisam iekļauti 19 profesionālu mākslinieku darbi. Kolekcija ir veltījums  25. Vispārējiem latviešu Dziesmu un 15. Deju svētkiem. Minētajā „Latvieša cimdi” ekspozīcijā iekļauti arī Marutas Grasmanes grāmatas “Latvieša cimdi” sējumi ar oriģināli veidotiem ādas vākiem, kā arī Gulbenes Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” dalībnieču darinātie rakstainie dūraiņi.
Oriģinālsējumu kolekciju “Poga” vieno apgāda “Neputns” izdotie dzejnieka Knuta Skujenieka dzejoļa tulkojumi 34 valodās, ko veidojuši 20 profesionāli mākslinieki un 10 Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas ādas dizaina izglītības programmas audzēkņi. 
„M.Grīnberga fotogrāfijas pārsteidz ar mākslinieka savdabīgo skatījumu uz pavisam ikdienišķām lietām. Piemēram, ko un kādā mērā par personas identitāti stāsta personu apliecinošo dokumentu fotogrāfijas vai klusās dabas fiksēšana ar rentgena fotogrāfijas palīdzību. „Mēs katrs ejam uz lielveikalu, kur iegādājamies spīdīgos un modificētos tomātus, kas laika gaitā sapūst,” tā mākslinieks paskaidro alegoriju ar ēdiena plēvē ietītas sievietes seju, kas pārvēršas viņa paša trīs fotogrāfiju sērijā,” skaidro izstādes apmeklētāja Gundega Šķēla. Izstādē redzamas arī M.Grīnberga dokumentālās fotogrāfijas.
Abi mākslinieki apmeklēja arī Gulbenes mākslas skolu, kur M.Grīnbergs skaidroja, kā veidojama fotogrāfijas kompozīcija. 18.februārī pulksten 17.00 interesenti ir aicināti noklausīties mākslinieka lekcijas turpinājumu Gulbenes mākslas skolā. Savukārt I.Grīnberga radošajā darbnīcās mākslas skolas bērniem rādīs grāmatsiešanas tehnikas.
Izstāde, kas muzejā būs apskatāma līdz 3.februārim, notiek radošās apvienības „Piektā Māja” projektā sadarbībā ar Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzeju un Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļu.