Dzirkstele.lv ARHĪVS

Aizceļo 2000 grāmatu

Malda Ilgaža

2014. gada 21. janvāris 00:00

204
Aizceļo 2000 grāmatu

Tautas grāmatu plaukta lielāko daļu aizpilda mūsu novada bibliotekāri

Akcijā „Grāmatu draugu ķēde” starp 15 tūkstošiem cilvēku, tajā skaitā starp 500 bibliotekāriem, bija arī Gulbenes novada bibliotēku darbinieki, kuri grāmatu draugu ķēdi veidoja Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunajā ēkā. Tautas grāmatu plaukta lielāko daļu aizpildīt palīdzējuši mūsu novada bibliotekāri.

“Lai gan mums ķēdē bija jāstāv pusstunda, mēs, kā sākām pulksten 14.30 stāvēt, tā arī stāvējām līdz pašām akcijas beigām, jo nebija, kas mūs nomaina. Lielā masu pieplūduma rezultātā bija jūtamas organizatoriskā darba nepilnības,” savās izjūtās dalās Gulbenes bibliotēkas Lasītāju apkalpošanas nodaļas vadītāja Iveta Krūmiņa, uzsverot, ka, protams, bija patīkami piedalīties šādā kopību apliecinošā pasākumā.

Nebija bailes no augstuma
Interesantas sajūtas bijušas bibliotekārēm, kurām nācies stāvēt pie paša Tautas grāmatu plaukta, stāvot aptuveni metru no stiklotās grīdas, caur kuru redzams ne tikai ēkas otrais stāvs, bet arī bibliotēkas vestibils.
„Lai gan man nav bail no augstuma, tomēr sajūtas bija interesantas un neierastas, jo cieši blakām bija Tautas grāmatu plaukts. Tie tiešām bija svētki un emocijas – pacilājošas. Mani pārsteidza ārkārtīgi lielā grāmatu dažādība, kas tika sarindotas plauktā,” stāsta Litenes pagasta bibliotēkas vadītāja Dace Dzērve. Arī Līgo pagasta bibliotēkas vadītāja Anitra Markoviča atzīst, ka neesot bijis laika domāt par  bailēm no augstuma. „Mums, bibliotekāriem, uzticēja grāmatu izpakošanu, tāpēc katru grāmatu apmīļojām, kopīgi apspriedāmies, vai tāds izdevums mums ir vai nav. Vērojām, kā grāmatas līdz plauktam tika nodotas līdz ar dziesmām. Patīkama saikne veidojās ar cilvēkiem, kas ienāca jaunajās telpās,” stāsta A.Markoviča.   
Savukārt Rankas pagasta bibliotēkas vadītāja Arita Bogdanoviča atzīst, ka akcijas diena bijusi piesātināta ar pozitīvām emocijām. „Visu savu darba mūžu tiku gaidījusi to brīdi, kad Nacionālajai bibliotēkai būs jauna ēka, tāpēc gribējās piedalīties šajā akcijā un, cik iespējams, palīdzēt. Diena bija piepildīta un krāsaina, jo vakarā bijām arī uz izrādi „Vējiem līdzi” Dailes teātrī. Pasākums bija ārkārtīgi liels, tāpēc arī tā organizatori visu nevarēja paredzēt. Manuprāt, paši Nacionālās bibliotēkas darbinieki bija lielākie organizētāji. Viņi bija ļoti noslogoti,” saka A.Bogdanoviča.
Bibliotekāri atzīst, ka šis pasākums pielīdzināms “Bibliotekāru dziesmu svētkiem”, jo tie, kas bija pulcējušies Gaismas pilī, sevis uzmundrināšanai palaiciņam arī dziedājuši.

Ceļo krietni ilgāk
Pirmā grāmata, kas sasniedza jauno bibliotēkas ēku, bija 1825.gadā izdotā Bībele latviešu valodā. Lai gan kopumā nodošanai bija sagatavotas aptuveni 15 000 grāmatu, jaunajās telpās nonāca aptuveni 2000 dažādu izdevumu.
Bibliotekāriem bijis interesanti pavērot, kādas grāmatas cilvēki dāvinājuši Tautas grāmatu plauktam. Iedzīvotāji dāvājuši arī senas un kultūrvēsturei svarīgas grāmatas, starp tām ir daudz trīsdesmito līdz piecdesmito gadu izdevumi, piemēram, J.Raiņa “Zelta zirgs”, A.Pumpura “Lāčplēsis”, A.Tolstoja “Anna Kareņina” un citi. Pamanīta arī Vilberta Krasnā grāmatā “Latviešu kolonijas”.
„Tas, ka neizdosies no vecās ēkas uz jauno pārcelt plānotos 15 tūkstošus grāmatu, bija noprotams, jo lielāko daļu mums atvēlētā laika mēs tikai stāvējām un izmantojām iespēju parunāties ar kolēģiem no citām bibliotēkām. Arī pēdējo grāmatu nācās gaidīt ilgi, jo arī ar to visi centās nofotografēties. Manuprāt, šo akciju vajadzēja rīkot pavasarī, kad cilvēkiem nevajadzētu salt, kad viss būtu patīkamāk. Man visvairāk bažu rada to cilvēku veselība, kuri aukstajā vējā stāvēja uz tilta pār Daugavu,” uzskata I.Krūmiņa.