Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kurš iegūs gada balvas kultūrā!

Evita Brokāne

2014. gada 28. janvāris 00:00

14
Kurš iegūs gada balvas kultūrā!

Iepazīstinām ar nominantiem  “Gada balvai kultūrā”! Apkopojot informāciju par izvirzītajiem pretendentiem, novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas pārstāvji uzsver, ka nominantu izvēlē noteicošais bija padarītais un veiksmes 2013.gadā.

Aktīvas un darbīgas bibliotekāres
Uz balvu nominācijā “Gada bibliotekārs” pretendē Dace Dzērve (Litene), Helēna Kluce (Stradi) un Iveta Erica (Gulbene).
D.Dzērve Litenes pagasta bibliotēku, kura nesen svinēja 90.jubileju, vada jau 28.gadu. Apmeklētāji viņu ir iemīlējuši viņas atsaucīguma, darbīguma un interesanto aktivitāšu organizēšanas dēļ. D.Dzērve ir apkopojusi arī daudz materiālu par ievērojamiem cilvēkiem un vietām pagastā. Viņa spēlē akordeonu un ir nodibinājusi bērnu ansambli “Brīnumiņi”, aktīvi piedalās gan pagasta, gan novada pasākumos. 2013.gada sākumā litenieši D.Dzērvi izvirzīja Latvijas Nacionālās bibliotēkas rīkotajam konkursam „Pagasta bibliotekārs-gaismas nesējs”.
H.Kluce 39 gadus ir veltījusi skolēnu izglītošanai un audzināšanai kā fizikas, mājturības un tehnoloģiju skolotāja, bet kopš 2003.gada sākusi pildīt arī Stāķu pamatskolas bibliotekāres pienākumus. H.Kluce aktīvi iesaistās bibliotekārajā darbā un īsteno lasīšanas veicināšanas projektus, piemēram, “Vērtē bērnu žūrija”. Kopā ar skolēniem Helēna piedalījusies „Zaļās jostas” pasākumos.
I.Erica Gulbenes novada bibliotēkā strādā 25 gadus. Jau 1981.gadā, kad Iveta sāka strādāt bibliotēku sistēmā kā Stāmerienas pagasta bibliotekāre, toreizējā direktore pamanīja viņas darbaspējas un aicināja uz Gulbenes bibliotēku. Kopš 1988.gada Iveta ir Gulbenes bibliotēkas metodiķe un pirmā padomdevēja Gulbenes novada pagastu bibliotekāriem. Viņa ir arī Latvijas Bibliotekāru biedrības Vidzemes nodaļas koordinatore Gulbenē. Ivetu interesē novada vēsture un cilvēki, viņa ir piedalījusies Gulbenes bibliotēkas novadpētniecības krājuma apkopošanā un datu bāzes veidošanā.

Iepazīstina ar mākslas pasauli
Nominācijā “Gada mākslas pedagogs/ mākslinieks” nominētas Līga Saveļjeva, Solveiga Kļaviņa un  Laila Medne.
L.Saveļjeva ir Gulbenes mākslas skolas un Gulbenes novada Valsts ģimnāzijas vizuālās mākslas skolotāja, kā arī Gulbenes novada vizuālās mākslas metodiķe. Mākslas skolā Līga jau 25 gadus māca vairākus mācību priekšmetus – zīmēšanu, kompozīciju, darbu materiālā, turklāt viņa ir vienīgā skolotāja novadā, kura ir arī vitrāžas amata meistare un māca audzēkņiem stikla māksliniecisko apstrādi. Ģimnāzijā skolotāja pasniedz vizuālo mākslu pamatskolas un vidusskolas klašu audzēkņiem. Līgas audzēkņi ar saviem darbiem ir pamanāmi gan Gulbenes novada, gan Latvijas konkursos.
S.Kļaviņa ir māksliniece, kas darbojas eļļas tehnikā, glezno ainavas, ziedus, portretus un cita rakstura gleznas. Šī nodarbošanās viņai ir arī vaļasprieks un darbs dvēselei. Beļavas tautas namā Solveiga ir izveidojusi glezniecības studiju “Krāsu prieks”, kur darbojas talantīgi beļavieši. 2013.gadā Solveiga nesavtīgi un bez atalgojuma mācīja Beļavas jaunos un talantīgos māksliniekus. Reizi nedēļā māksliniece dodas uz Balviem, kur glezniecības studijā “Olīves” apgūst jaunas zināšanas, ar ko vēlāk dalās Beļavā. S.Kļaviņas personālizstādes ir ceļojušas pa visu Latviju. Viņa ir arī vairāku dzejoļu krājumu māksliniece.  
L.Medne ir Lejasciema vidusskolas mākslas skolotāja. Viņa ir apveltīta ar nerimtīgu radošu enerģiju, mīlestību pret mākslas pasauli un mērķtiecību savu ideju realizācijā. Viņa daudz ceļo un no braucieniem vienmēr pārved jaunus, iedvesmojošus mācību uzdevumus vizuālās mākslas stundām. Ar interesantiem stāstiem par mākslinieku dzīvi un daudzveidīgiem darba paņēmieniem skolotāja rosina visus savus skolēnus iepazīt mākslas pasauli un apgūt dažādas praktiskā darba tehnikas. Lailas vadībā skolēni piedalās un ir guvuši augstus rezultātus Latvijas konkursos.

Realizē jaunas idejas
Nominācijā “Gada vizuālās mākslas izpausmes/ izstādes/ projekti” pretendē Gundegas Šķēlas un Helgi Mār Kristjanssona laikmetīgās mākslas izstāde “Pārāk godīgi”, projekts „Altāra eņģeļa atjaunošana” Gulbenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā un fotoizstāde „Tepat” Gulbenes bibliotēkā.
2013.gada vasarā, realizējot laikmetīgās mākslas kopprojektu-izstādi Gulbenes Sarkanajā pilī, satikās latviete G.Šķēla un islandietis H.M.Kristjanssons. Izstādes koncepts balstījās abu pārstāvēto valstu kontrastu kombinācijā, kas sastāvēja no Islandes valsts raksturojuma meklējumiem ar fotogrāfijas palīdzību latvietes skatījumā un mēģinājumiem pietuvoties izpratnei par dažādu faktoru (valsts, nacionalitātes, ģimenes utt.) ietekmi uz indivīda dzīves skatījuma veidošanos islandieša izpildījumā.
Otrā pasaules kara beigās, 1944.gadā, uzspridzinot baznīcas torni, bojā gāja altāra glezna, tika sabojāta viena, bet otra eņģeļa skulptūra bija pazudusi. Pēc baznīcas daļējas atjaunošanas viens no cinkā lietajiem un ar bronzu krāsotajiem eņģeļiem tika ievietots baznīcas nišā. Lai atjaunotu pirms 130 gadiem veidotā altāra vēsturisko koptēlu, bija nepieciešams restaurēt saglabāto eņģeļa skulptūru un no jauna izveidot otra eņģeļa skulptūras kopiju. Darbu veica tēlnieks Kārlis Alainis, un 2013.gada 14.jūlijā eņģeļu skulptūras atgriezās savā vietā abās pusēs neogotikas stila kokgriezumiem rotātā ozolkoka altārim. Projektu iecerēja un realizēja Gulbenes evaņģēliski luteriskā draudze. 
Decembra sākumā Gulbenes bibliotēkā desmit novada fotodraugi iekārtoja dabas fotogrāfiju izstādi, kurā dalījās priekā ar skatītājiem par mums līdzās esošo dabas skaistumu, mirkļa neatkārtojamo burvību, krāsu un formu daudzveidību. Izstāde bija pirmais mēģinājums kopīgā projektā satikties novada amatierfotogrāfiem, atrast un iepazīt citam citu, lai kopīgi atjaunotu un veidotu Gulbenes fotoklubu „Cygnus”. Izstādi rīkoja radošā apvienība „Piektā Māja”.

Trīs dažādas izstādes
Nominācijā „Veiksmīgākā izstāde/ projekts muzejā” pretendē izstāde par ugunsdzēsējiem „Viens par visiem, visi par vienu” Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejā, Oskara Lutsa draudzes skolas muzeja ceļojošās izstāde “Pavasaris uz teātru skatuvēm” Druvienas vecajā skolā-muzejā un Ilmāra Blumberga izstāde par Voldemāru Irbi „Lietiņš līst! Sapērk bildītes” Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejā.
Izstāde „Viens par visiem, visi par vienu” bija Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzeja veltījums vietējiem ugunsdzēsējiem. Izstāde tapa sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona Gulbenes daļu un Latvijas Ugunsdzēsības muzeju. Atklāšana notika ikgadējās Starptautiskās Muzeju nakts gaitā, kad to apmeklēja 929 interesenti. Savukārt kopumā izstādi apmeklēja 1601 apmeklētājs.
Druvienas vecās skolas-muzeja un Igaunijas pilsētas Palamuses Oskara Lusta draudzes skolas muzeja sadraudzības rezultātā 2013.gada 14.martā igauņi uz Rīgu atveda savu ceļojošo izstādi „Pavasaris uz teātra skatuvēm”. Ekspozīcija bija veidota ar mērķi iepazīstināt ar O.Lutsa spožā bērnības dienu romāna „Pavasaris” teātru iestudējumiem. Laika posmā no 1936. līdz 2009.gadam romāns iestudēts 16 reizes. Druvienā lielā ekspozīcija nonāca un tika atklāta pirmsjāņu nedēļā.
2013.gadā māksliniekam novadniekam Voldemāram Irbem būtu apritējuši 120 gadi. Par godu šai jubilejai Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzejs sadarbībā ar pasaulei atpazīstamo Latvijas mākslinieku Ilmāru Blumbergu organizēja izstādi „Lietiņš līst! Lietiņš līst! Lietiņš līst! Sapērk bildītes! Sapērk bildītes!”. Noslēdzot I.Blumberga 70 gadu jubilejas izstāžu ciklu, izstāde savdabīgā valodā stāstīja par novadnieka Irbītes darbiem, dzīvi un nāvi.

Tradicionāli un iecienīti pasākumi
Nominācijai „Gada pasākums kultūras/ tautas namā” izvirzīts starptautiskais amatierteātru un pūtēju orķestru festivāls Gulbenē „Hepenings 2013”, Lejasciema Pagasta svētku noslēguma koncerts Lejasciema estrādē „Lejasciems tavs un mans” un Gulbenes Pilsētas svētki „Mazu brīdi pirms”.
Jūlijā vairākus gadus pēc kārtas tradicionāli notiek amatierteātru un pūtēju orķestru festivāls. Festivāla laikā Gulbenes centrālajā skvērā muzicēja pūtēju orķestri no Repinas (Igaunija), Rietavas (Lietuva), Kentšinas (Polija), Madonas un Gulbenes, arī profesionāļi Sanny Groove Dixie Jāņa Retenāja vadībā. Abas dienas visiem interesentiem bija iespēja noskatīties deviņas izrādes Rokišķu (Lietuva), Ogres, Ventspils, Lubānas, Smiltenes, Valkas, Gulbenes un divu Rīgas teātru izpildījumā.
Vakarā visi amatierteātri un pūtēju orķestri veidoja kopēju naksnīgu pasākumu Vecgulbenes muižas parkā „Es par tumsu nebēdāju, es gaismai gavilēju!” un „Animācijas naktī”. Uzveduma režisors bija bijušais jauniešu centra „Bāze” brīvprātīgais no Spānijas – režisors Viktors Gomess.
Lejasciema Pagasta svētku noslēguma koncerts bija plašs, emocionāls un sirsnīgs koncerts estrādē ar kultūras nama pašdarbības kolektīvu, Gulbenes jauniešu deju kolektīva „Rūsiņš” un dziedātājas Iras Kraujas-Dūdumas piedalīšanos. Viens no interesantākajiem notikumiem svētkos bija tautas sadziedāšanās, kur dziesmu diriģēšanu uzņēmās „goda diriģenti” - kādreizējie pagasta priekšsēdētāji un pārvaldnieki.
Gulbenes Pilsētas svētkos trīs dienu garumā arī pagājušajā vasarā ikvienam bija iespēja baudīt un līdzdarboties dažādās kultūras un sporta aktivitātēs. Jauniešu dienas laikā pie jauniešu centra „Bāze” un Sarkanajā pilī notika laikmetīgās mākslas izstāde, improvizācijas teātris, strītbols. To visu vienoja ar gaismas objektiem izgaismotais Vecgulbenes muižas parks. Gulbenes bibliotēkā norisinājās tikšanās ar mūziķi Rolandu Ūdri un aktrisi Ilonu Balodi, prezentējot grāmatu „Rīga-Pekina”. Notika arī iecienītais amatnieku tirdziņš, senioru koncerts, Bērnu rīts, kā arī biedrības „Gulces Gēns” ekstrēmās sporta aktivitātes „Gulbenes ciskudrillis” skvērā pie Gulbenes kultūras centra. Svētku noslēgumā visus priecēja muzikāls strūklaku šovs „Satikšanās pilsētā”.

(Turpinājums - nākamotrdien)