Dzirkstele.lv ARHĪVS

Cik maksāsim par elektrību?

Inita Savicka

2014. gada 11. februāris 00:00

56
Cik maksāsim par elektrību?

Ir tikai divu tirgotāju piedāvājums, “Enefit” gaidīs, kad novērsīs nesamērīgās prasības

Cik un kā maksāsim par elektroenerģiju pēc 1.aprīļa? Tas nodarbina ne vienu vien mūsu lasītāja prātu.
Pašlaik klajā ar saviem piedāvājumiem ir nācis “Latvenergo” un “Baltcom”. SIA “BCG Riga” mājas lapā ir lasāma informācija, ka viņi tirgo elektroenerģiju mazumtirdzniecībā biznesa klientiem.
Savukārt uzņēmums “Enefit” nepiedalīsies 1.aprīlī plānotajā elektroenerģijas tirgus atvēršanā Latvijas mājsaimniecībām. “Tuvākā gada laikā noteikti nav plānots atsākt darbu pie ieiešanas Latvijas mājsaimniecību tirgū. Savukārt, lai tālākā perspektīvā varētu apsvērt darbību mājsaimniecību tirgū, kritiski svarīgs priekšnosacījums ir pašlaik pieņemtās tirgus likumdošanas izmaiņas, novēršot nesamērīgās prasības tirgotājiem,” skaidro SIA “Enefit” valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers.

Izmaksas pieaugs
“Baltcom” sabiedrisko attiecību konsultante Gunta Līne norāda, ka “Baltcom” elektrības cena būs no 16,1 līdz 16,8 centiem par kilovatstundu. “Baltcom” valdes loceklis Gints Kiršteins skaidro, ka iedzīvotājs maksā par elektrību atkarībā no faktiskā patēriņa. Piemēram, patēriņa apjomam līdz 199 kWh mēnesī elektroenerģijas cena, reģistrējoties portālā “mansbaltcom.lv”, būs 16,65 eiro par kWh. Ja patēriņš konkrētā mēnesī būs 200 līdz 599 kWh, tad cena par 1 kWh, sākot jau no pirmā iztērētā kWh, būs 16,5 eiro. Patēriņam pieaugot, piemēram, ziemā, kad elektroenerģijas patēriņš mēnesī mēdz pat dubultoties, izmaksas par vienu kWh automātiski samazināsies.
AS “Latvenergo” preses sekretāre Sandra Vējiņa skaidro, ka “Latvenergo” piedāvātā cena “Elektrum” produktiem atšķiras, jo darbojas tirgus princips – jo vairāk patērē, jo mazāk maksā par 1 kWh. Viņa prognozē, ka ar 1.aprīli mājsaimniecību sektoram elektroenerģijas izmaksas pieaugs par 7 līdz 12 procentiem pret pamata tarifu.
Pētot piedāvājumu, var redzēt, ka “Latvenergo” mājsaimniecībām elektroenerģiju tirgos par cenu no 16 līdz 16,9 centiem par kilovatstundu atkarībā no elektroenerģijas patēriņa. (Tagad, kamēr mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņš nav pārsniedzis 1200 kilovatstundas, tiek piemērots starta tarifs un maksa par elektrību ir 11,64 centi, bet pēc tam tiek maksāts tā dēvētais pamata tarifs jeb 15,15 centi par kWh.) Pēc Ekonomikas ministrijas prognozēm, starta tarifa lietotājiem elektrības rēķins var pieaugt pat par aptuveni 40 procentiem.
S.Vējiņa atgādina, ka “Latvenergo” piedāvājumus līdz tirgus atvēršanai tiks nosūtīts katram klientam, taču, tā kā klientu ir daudz, noteikti nav jāuztraucas, ja sūtījums vēl nav saņemts, taču, piemēram, kaimiņam ir. “Vēstules izsūtām katru dienu, un katrs klients tādu saņems līdz marta vidum,” norāda S.Vējiņa.

Atvērt vēlāk?
Elektroenerģijas tirgus liberalizācija Latvijā varētu tikt atlikta vismaz līdz šā gada beigām, nevis tikt īstenota ar aprīli. Šāds pieļāvums pagājušajā nedēļā izskanēja no Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (“Vienotība”) masu saziņas līdzekļos, kaut gan “Vienotība” bija starp tiem politiskajiem spēkiem, kas pirms pāris mēnešiem nobalsoja par elektroenerģijas tirgus liberalizāciju. Politiķu vērtējumā, tuvojoties Saeimas vēlēšanām, sagaidāmais elektrības cenu kāpums varētu būt pārāk liels šoks mājsaimniecībām.
J.Bethers uzskata, ka tirgus atvēršanas pārcelšana no 1.aprīļa uz nākamā gada sākumu ir likumsakarīgs solis, ko nosaka līdz šim nekorektā un pretrunīgā informācija par šī procesa sagaidāmo ietekmi uz patērētājiem. Tomēr tikai termiņu pārcelšana nenovērsīs šķēršļus, kas liedz tirgus atvēršanai Latvijā kļūt par efektīvu un uz patērētāju ieguvumiem vērstu procesu - kā īstermiņā, tā ilgtermiņā. “Jau tagad ir jāpievēršas būtiskāko tirgus problēmu risināšanai, lai no šāda soļa būtu patiess labums un tas palīdzētu veidot mājsaimniecību tirgu kā vidi, kurā konkurē vairāki aktīvi tirgotāji un patērētājam ir plaša piedāvājumu izvēle ar iespējami labāko cenu,” saka J.Behters.