Dzirkstele.lv ARHĪVS

Nelaimes uz ledus nav bijušas

Inita Savicka

2014. gada 18. februāris 00:00

209
Nelaimes uz ledus nav bijušas

Makšķernieki: jau sāk parādīties pirmās gaisa piltuvītes ledū, kas liecina, ka ledum tuvojas sabrukšanas robeža

Lai arī vietām uziešana uz Stāmerienas ezera ir apgrūtināta un ezeru pārklājusi ūdens kārta, pēc loma atnākuši zemledus makšķernieki.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Gulbenes daļas komandieris Vijārs Griķis atgādina, ka, lai arī ledus uz ezeriem vēl ir pabiezs, ir vietas, piemēram, kur ir straumes, vai zem tiltiem, kur var rasties problēmas. “Ir jāuzmanās,” atgādina V.Griķis un piebilst, ka šoziem mūsu novadā glābējiem nav bijis tādu izsaukumu, ka kāds būtu ielūzis ledū vai noslīcis. Savukārt valstī kopumā gan šādi gadījumi ir bijuši. Informācija dienesta mājas lapā liecina, ka šogad no ūdenstilpēm izcelti jau 6 noslīkušie.

Grūtāk – uziet un noiet
Tadeušs Šupeņko, kuru “Dzirkstele” sastapa vakar uz Stāmerienas ezera pusdienlaikā, stāsta, ka rīta pusē esot bijuši vēl divi zemledus makšķernieki, bet tie drīz aizgājuši. “Varbūt pacietības nebija, tāpēc tik ātri arī aizgāja prom, varbūt vairāk makšķernieku varētu sastapt brīvdienās,” spriež T.Šupeņko, kurš dodas makšķerēt reizi nedēļā un kura loms, kā pats atzīst, vakar varēja būt labāks. “Loms paliek loms, galvenais ir daba un atpūta. Ir tāds sakāmvārds - kurš piecas minūtes ir bijis dabā, tas paildzina savu dzīvi uz veselu gadu,” saka makšķernieks.
Viņš ir pārliecināts, ka, lai arī ārā jau vairākas dienas gaisa temperatūra ir plusos, uz ezera atrasties neesot bīstami, jo ledus esot ciets un biezs. Viņš novērojis, ka ezera vidū ledus ir aptuveni 20 līdz 25 centimetrus biezs, bet uziet un noiet no ezera gan ir grūtāk.
Arī citi makšķernieki novērojuši, ka ledus vēl ir ciets, bet jau sāk parādīties pirmās gaisa piltuvītes - burbulīši ledū -, kas liecina, ka ledum tuvojas sabrukšanas robeža. Vēl ledus neesot bīstams, bet, ja šādi laikapstākļi turpināsies, tad pēc nedēļas kāpt uz ledus būs bīstami. Tam piekrīt arī T.Šupeņko. “Ja siltais laiks turpināsies, iespējams, pēc nedēļas jau būs bīstami, tāpēc vienam labāk zvejā nedoties, bet gan ar kādu kopā, lai būtu drošība,” iesaka makšķernieks.

Ja notiek nelaime
Lai sekmīgi izkļūtu no ūdens, dodoties makšķerēt, ieteicams līdzi ņemt dažādus palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību, ielūstot, var ieķerties ledū un tā izvilkt sevi ārā. Savukārt pilns makšķerēšanas kostīms, kam ir peldfunkcijas, ielūstot noturēs virs ūdens.
Glābēji atgādina, ja gadījumā cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties jāzvana uz tālruni 112 un jāizsauc glābēji. Mēģinot palīdzēt ielūzušajam, tam jāpietuvojas rāpus vai guļus, bet nedrīkst pietuvoties līdz pašai lūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no divu līdz piecu metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, jāpasniedz garš koks vai kāds cits priekšmets, pie kā pieķerties. Izvelkot cietušo uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.
Sinoptiķi prognozē, ka līdz svētdienai turpināsies līdzīgi laikapstākļi, kādi tie ir šobrīd. “Dzirkstele” jau rakstīja, ka savukārt laika vērotājs Vilis Bukšs prognozē, ka atlikusī ziema sabiezēs uz pavasara pusi, bet bez barga sala un dziļa sniega.