Dzirkstele.lv ARHĪVS

Cilvēka balsts mūža garumā

Dace Diržine

2014. gada 18. februāris 00:00

363
Cilvēka balsts mūža garumā

Bērna ķermenis ir kā plastilīns, kas ātri deformējas un samērā veiksmīgi padodas iztaisnošanai

Tikai trim procentiem skolēnu ir pareiza stāja, pārējiem ir lielāki vai mazāki balsta un kustību sistēmas traucējumi, liecina Sporta medicīnas valsts aģentūras pētījumi. No tūkstoš Latvijas bērniem katrs trešais vai ceturtais ir slims ar skoliozi, kas ir nopietna mugurkaula problēma un prasa ilgstošu un pacietīgu ārstēšanu. Aptuveni 15 procentiem skoliozes pacientu slimība progresē. Bērniem ar smagākām tās formām ieteicama pastiprināta medicīnas darbinieku uzmanība, regulāras fiziskās aktivitātes fizioterapeita vadībā, vingrošana, peldēšana. Jelgavas 1. internātpamatskola ir vispārējās izglītības iestāde, kurā kopā ar citiem mācās 68 bērni ar skoliozi no visas Latvijas. Ārsts traumatologs ortopēds K.Vīksna vecākus mudina pa laikam pavērot bērnu stāju: jo ātrāk problēma tiks pamanīta, jo veiksmīgāk un sekmīgāk ar to iespējams tikt galā. «Bērns ir kā plastilīns – stāju var ātri deformēt, bet iztaisnošana prasa smagu un intensīvu darbu,» ārsts piebilst.

Taisns kā diedziņš
No mugurpuses aplūkojot mugurkaulu, tā skriemeļu smailajiem izaugumiem citam virs cita jābūt taisniem kā diedziņam. Tomēr nereti taisnā diedziņa vietā novēro lokveida novirzes uz sāniem. Asimetrisks lāpstiņu un iegurņa kaulu augstums, uz priekšu izvirzīta galva, uzkrītoši «atšauts» dibens, uz āru izvirzītas lāpstiņas, uzrauts plecs, nesimetriska muskulatūra – tie ir signāli, kas liecina, ka ar stāju kaut kas nav kārtībā. «Vesela cilvēka mugurkauls veidots no fizioloģiskiem izliekumiem priekšpuses – aizmugures virzienā, bet skoliozes gadījumā mugurkauls deformējas uz sāniem. Izliekumu pavada skriemeļu rotācija, kas izmaina krūškurvja formu, tāpēc veidojas ribu kupri,» skaidro ārsts. Skolioze ir kompleksa kaite, kas var attīstīties dažādos veidos.

Mātes un tēva loma
Cilvēka prātam un ķermenim jādarbojas vienotā harmoniskā sistēmā. Bērns ir gan emociju, gan ģimenes attiecību spogulis, tādēļ nereti ģimenes problēmas atspoguļojas arī atvases stājā un ķermeniskajās slimībās. Netradicionālajā medicīnā tiek uzskatīts, ka par bērna skeletu atbild vīrišķā puse jeb tēvs, bet par orgāniem un mīkstajiem audiem – mātes jeb sievišķā puse. Ārstam šī teorija jau sen šķitusi interesanta, un viņš savus pacientus sācis vērot arī klīniskajā praksē. «Ir situācijas, kad teorija patiešām attaisnojas, proti, bērniem ar stājas defektiem biežāk mēdz būt sarežģītas attiecības ar tēviem, kam jābūt «ģimenes mugurkaulam», bet ne vienmēr tā tas ir. Dzīves ritms un emocijas tieši atspoguļojas bērna veselībā – vecākiem nav laika nodarboties ar viņiem, ir daudz šķirtu ģimeņu – nomāktība var vājināt bērna stāju, kā arī vēlmi iztaisnoties un stāties pretī dzīves pārbaudījumiem,» pārdomās dalās K.Vīksna.
Taču ir arī medaļas otra puse, kādēļ bērnu muguras ir tik sliktas – tas ir dzīvesveids. Ilgstoša sēdēšana pie televizora, datora un nereti liekais svars ir lielākie draudi mugurām. «Manuprāt, bērnu veselības skrīnings mūsu valstī ir nepieciešams jau pirmsskolas izglītības iestādēs. Ja vecākiem pašiem nav laika vai izpratnes pavērot sava bērna veselību un stāju, kādēļ to nedarīt bērnudārzā, kur audzinātāji tos redz ikdienā un darbībā? Vismaz noķert momentu, ka ar bērna stāju kaut kas nav kārībā. Deformētās muguras mazotnē daudz veiksmīgāk pakļaujas korekcijām, ap pubertātes vecumu, kad skelets tiecas uz nobriešanu, jau ir grūti ko labot,» stāsta ārsts. Skolioze var būt mazāk un vairāk izteikta. Atkarībā no slimības pakāpes deformācija var būt grūti pamanāma vai izteikti uzkrītoša. Slimībai progresējot, krūškurvja deformācijas dēļ var rasties arī elpošanas orgānu traucējumi.

Retāk operē
Zināmi trīs skoliozes veidi. Iedzimto skoliozi, kas strauji progresē, retos gadījumos diagnosticē maziem bērniem. Parasti šo patoloģiju var operēt. Paralītiskā skolioze var attīstīties pēc mugurkaula traumām, ja ir bojāti skriemeļi un mugurkauls krūšu daļā. Idiopātiskā skolioze ir biežāk sastopamā forma, kas parasti izveidojas pusaudžu straujajā augšanas posmā un beidz progresēt 21 gada vecumā, kad augšana ir pilnībā apstājusies. Šī problēma skar aptuveni piecus procentus jauniešu, visbiežāk to novēro meitenēm. Idiopātisko skoliozi galvenokārt ārstē, izmantojot ārstniecisko fizkultūru, masāžu un citas procedūras. Izteiktas skoliozes gadījumā jānēsā speciāla korsete. Iztaisnot deformētu mugurkaulu šādi gan nav iespējams. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) gada laikā tiek veikts aptuveni 50 dažādu iedzimtu un iegūtu mugurkaula deformāciju un traumu operāciju. Skoliozes operācijās pieeju mugurkaulam galvenokārt veido ar plašu griezienu pa muguras viduslīniju, parasti to veic jauniešiem vecumā no 14 līdz 21 gadam. Tomēr atsevišķos gadījumos ir iespēja fiksēt mugurkaulāju no priekšpuses caur salīdzinoši nelielu griezienu. Šā gada sākumā tāda metode sadarbībā ar vācu ortopēdu pirmo reizi izmantota arī 16 gadu vecas jaunietes ārstēšanā BKUS. Pieaugušajiem skoliozes operācijas veic krietni retāk, jo mugurkauls jau ir nostabilizējies un ķirurģiska iejaukšanās var izrādīties neefektīva.

Ļaut skriet un kustēties
Par bērnu mugurām jārūpējas jau kopš mazuļa pirmajām dienām. Ortopēdi neiesaka vecākiem bērniņu agrīnā vecumā celt kājās, lai tas mācītos staigāt. Mugurkaulam, kaulu sistēmai un gūžu locītavām būs daudz labāk, ja mazulis pēc iespējas ilgāk rāpos. Nav vēlams arī pārlieku bieži bērnu pārvietot zīdaiņu somās, jo ilgstoša atrašanās vertikālā stāvoklī mugurai ir pārāk liela slodze. No divu trīs gadu vecuma, kad bērns sāk zīmēt, krāsot, likt puzles, vecākiem vajadzētu radināt viņu strādāt piemērotā darba vietā. Stājas un gaitas veidošanos ietekmē arī apavi. Tiem jābūt ar cietu, elastīgu zoli un ar nodrošinātu atbalstu papēža daļai.
Lai nerastos stājas problēmas, jau kopš agras bērnības jāveicina fiziskās aktivitātes. «Bērnam ir jāpriecājas un jābauda bērnība, aktīvi kustoties, daudz uzturoties svaigā gaisā. Tas ir veselības pamatnoteikums – saule, gaiss, kustības un pareiza ēšana,» atgādina ārsts. Arī ortopēdiskie «brīnumlīdzekļi» matrači nelīdzēs mugurai, ja bērns būs mazkustīgs. Kustībā notiek pareiza elpošana, un arī tā piedalās stājas korekcijā. Jo kustīgāks, dzīvespriecīgāks un aktīvāks ir bērns, jo viņam būs mazāk iespēju iedzīvoties kādās stājas problēmās. Neesmu pret modernajām tehnoloģijām, bet visam ir savs laiks. Pirmsskolas vecumā var ļaut sēdēt pie datora, bet stingri dozējot laiku un pozu – pa pusstundiņai un ne vairāk, sēžot taisni,» atgādina ārsts. Bērniem, kuriem jau ir redzama skolioze, vajadzētu atturēties no visiem kaitīgajiem faktoriem, kas provocē slimības attīstību, tajā skaitā nepareizas sēdēšanas, smagumu celšanas, izvairīties no triecieniem pa mugurkaula garenisko asi. «Ja skelets ir slims, fiziskajām aktivitātēm jābūt pareizām, tāpēc jāapmeklē fizioterapeits, ir ieteicama peldēšana. Ja stāja ir ievērojami deformēta, jāapsver doma par specializētas skolas izvēli, kur ar bērniem speciālisti strādā katru dienu,» stāsta ortopēds traumatologs. 

Skola smagas skoliozes bērniem

Gunda Balode, Jelgavas 1. internātpamatskolas direktore
◆ Mūsu skolā mācās 119 bērnu no visas Latvijas, krietna daļa – 68 – ir ar fiziskās attīstības traucējumiem, tajā skaitā ar iedzimtu vai iegūtu skoliozi, lordozi, kifozi un citām balsta aparāta saslimšanām. Skolas galvenie uzdevumi ir izglītot bērnus un ārstēt, tāpēc mums radīta pieejama vide izglītojamajiem ar kustību traucējumiem. Mācību iestādē strādā profesionāls medicīnas darbinieku kolektīvs – ārsts ortopēds, fizioterapeits, pediatrs, bērnu masieri, medicīnas māsas. Speciālisti individuālu izvērtē katra bērna veselības stāvokli, un atbilstoši tam katram tiek sastādīts rehabilitācijas plāns, kurā iekļautas individuālas nodarbības fizioterapeita uzraudzībā, trenažieru zālē, ūdens procedūras, ārstnieciskā masāža, ārstnieciskās vingrošanas un peldēšanas nodarbības. Svarīgi, lai fiziskās attīstības traucējumi bērniem tiktu laikus konstatēti. Šajā ziņā liela nozīme ir vecākiem, lai, pamanot izmaiņas bērna stājā, viņi laikus apmeklētu ģimenes ārstu un bērnam tiktu nodrošināta nepieciešamā ārstēšana un rehabilitācija.