Dzirkstele.lv ARHĪVS

Par bērniem jāatbild

Inita Savicka

2014. gada 18. februāris 00:00

299
Par bērniem jāatbild

Palaikam notiek nelaimes gadījumi ar bērniem. “Dzirkstele” jau rakstīja, ka Vidzemē kopumā katru dienu mediķi saņem vidēji trīs līdz sešus izsaukumus, kad cietis ir kāds bērns. Tas neesot dramatisks skaitlis, tomēr katrs šāds gadījums izraisa sabiedrības ažiotāžu.
Cietuši ir arī bērni no Gulbenes novada, kuri guvuši, piemēram, applaucējumus, uzlejot sev virsū karstu tēju vai kafiju vai kā citādi savainojoties. Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā inspektore Dace Jukāma atgādina, ka vecāku pienākums ir neatstāt bērnu līdz 7 gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, ne jaunāku par 13 gadiem, klātbūtnes. Pēc Administratīvā pārkāpuma kodeksa 172.4 panta, proti, par bērna, kas nav sasniedzis 7 gadu vecumu, atstāšanu bez uzraudzības, pagājušajā gadā Gulbenes iecirkņa teritorijā sastādīti 2 protokoli - vienā gadījumā bez uzraudzības atstātam bērnam uzkritušas durvis, otrā bērns iedzēris medikamentus.
“Varam, protams, diskutēt, vai ir cilvēcīgi, kad vecākiem, kuru bērns iedzēris kādu indīgu šķidrumu vai aplējies ar karstu ūdeni, tiek noformēts protokols par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu, jo vecāki nav novērsuši bīstamību. Neviens gan nepārmetīs policijai, kad šāds protokols tiek sastādīts  vecākiem, kas, būdami divu un pat trīs promiļu reibumā, nespēj parūpēties par saviem bērniem,” uzsver D.Jukāma.
Statistika rāda, ka lielākas problēmas vecākiem ir ar skolas vecuma bērniem. D.Jukāma informē, ka pagājušā gada laikā Gulbenes iecirkņa teritorijā par konstatētajiem pārkāpumiem pēc Administratīvā pārkāpumu kodeksa 173.panta, tas ir, par bērnu aprūpes pienākumu nepildīšanu, sastādīti 27 protokoli. Biežākais cēlonis - bērns neievēro skolas iekšējās kārtības noteikumus, klaiņo, ignorē vispārpieņemtās uzvedības normas vai atradies sabiedriskā vietā alkohola reibumā. Par sodu, kas ir brīdinājums vai naudas sods līdz 100 latiem, lemj pašvaldības administratīvā komisija.
Administratīvās komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bogdans saka, ka aptuveni 80 procentos gadījumu vecāki galvenokārt uz sēdēm, kurās tiek izskatītas lietas, ierodas. “Gadā ir aptuveni viens vai divi gadījumi, kad administratīvās komisijas sēdē atkārtoti nonāk vecāki, kuri nav pienācīgi pildījuši sava bērna aprūpes pienākumus,” stāsta M.Bogdans. Savukārt katru mēnesi “Dzirkstele” no Administratīvās komisijas saņem informāciju, ka kāds nepilngadīgais ir pieķerts lietojam alkoholu.
D.Jukāma norāda,  ka Administratīvā pārkāpumu kodeksa 299.pants nosaka, ja bērnam vecumā no 14 līdz 18 gadiem nav patstāvīgas izpeļņas, naudas sodu piedzen no vecākiem vai personām, kas viņus aizstāj.
Viņa arī atgādina, ka likums nosaka - bērnam, kurš nav sasniedzis 16 gadu vecumu, nakts laikā (no pulksten 22.00 līdz 6.00) jāatrodas dzīvesvietā vai, ja bērns atrodas kādā pasākumā, tam jābūt personas, kas ir vecāka par 18 gadiem, uzraudzībā.