Dzīvnieki pašu un citu priekam
Tirzas pagasta saimniecībā “Avotiņi” vērienīgi audzēs pākšaugus
Tirzas pagasta zemnieku saimniecība “Avotiņi”, kur saimnieko Zvirbuļu ģimene, nav iedomājami ne tikai bez garām burkānu, biešu, rāceņu, kartupeļu un pupiņu vagām, bet arī bez mīlētiem dzīvniekiem, starp kuriem ir cūkas, govis, ponijs, zirgs, kazas un citi. Saimnieki vienmēr parūpējas par to, lai interesanta būtu ne tikai viņu uzvedība, bet arī vārdi.
“Avotiņu” Mona Liza
Piemēram, pāris nedēļas vecā kazu meitenīte Mona Liza pie sava vārda tikusi tāpēc, lai “Avotiņos” nebūtu trīs Līzes. “Jokoju, ka mēs esam trīs Līzes. Tirzas pagasta amatierteātrī man ir loma Līze. Mājās ir kaza Līze, tāpēc viņas meitu nosaucām par Monu Lizu,” smejas saimniece Ligita Zvirbule. Viņa stāsta, ka Mona Liza piedzimusi janvāra beigās. “Kad no rīta ienācu kūtī, tikko dzimusī kaziņa bija tik tikko dzīva, pavisam nevarīga. Mani ieraugot, atskanēja tikai ārkārtīgi spalgs palīgā sauciens. Sapratu, ka kazlēns “aiziet”. Secināju, ka viņam pašam nebija pa spēkam zīst pienu. Metos uz māju, salūkoju mazdēla atstāto balonu. Ieslaucu kazas pienu, ielēju balonā un pa mazu caurumiņu pilināju pienu kazlēnam mutē. Satinu mazuli segā un nesu uz istabu. Tagad Mona Liza draiski lēkā ne tikai pa kūti, bet tikpat jautri jūtas arī ienesta istabā, kur it tik daudz vietu, kur uzkāpt. Būtībā es kazlēnu izauklēju kā mazu bērnu uz rokām, tāpēc kaziņa ir ļoti droša. Kad eju barot cūkas, man atliek tikai pasaukt: “Lizīt, ejam!” un kazlēns skrien līdzi kā suņuks. Viņa labprāt draudzējas ar lielo pūkaino suni Čiku.Pārējie ģimenes locekļi lieliski tiek galā ar dzīvniekiem, kad saimniece devusies uz kārtējo izglītojošo semināru. Starp viņiem ir arī dēls Mārtiņš, kurš kādu laiku strādājis arī Anglijā. “Uz ārzemēm var braukt, lai, grūti strādājot, nopelnītu naudu, atgrieztos atpakaļ un turpinātu attīstīt saimniecību, jo es “Avotiņu” nākotni redzu mazliet citādāk nekā vecāki. Esmu gados jauns cilvēks, tāpēc uzskatu, ka laukos ir iespējams racionāli strādāt, maksimāli izskaužot roku darbu. Man šobrīd ir arī motivācija strādāt vecāku saimniecībā, ceru, ka tā nezudīs,” saka Mārtiņš.
Iegādājas speciālu sējmašīnu
Šogad Ligita nolēmusi daudz vērienīgāk pievērsties arī dažādu šķirņu pupiņu audzēšanai, īpaši starp tām izceļot sojas pupiņas, kas sēklas ieguvei saimiecībā aug jau divus gadus.
“Pupiņas audzēju līdztekus dārzeņiem. Cilvēki man ir bilduši, kāpēc ar tām tik ļoti noņemos, bet man patīk. Atceros, kā mana vecmāmiņa sēdēja uz mūrīša un knibināja pupiņas. Man arī patīk ar tām knibelēties, tāpēc vismaz pagaidām par kaut kādu plašāku pupiņu pārstrādi nedomāju. Jāteic, ka saimniecībā visu esam sākuši ar mazumiņu. Pašas rokām izlupinātās pupiņas man šķiet tīras un apmīļotas. Šogad pēc tām ir ļoti liels pieprasījums. Sojas pupiņas gan līdz šim nevienam ēšanai neesmu pārdevusi, ne arī pati ēdusi, jo gribēju tās ieaudzēt lielākā daudzumā,” stāsta Ligita. Viņa saka, ka rudenī sojas pupiņas tiekot novāktas un saliktas kaltēties. Kad to pākstis sākot pašas sprāgt vaļā, atliekot tikai tās ielikt maisā un izkult.
Pavisam nesen saimniecība tikusi pie Amerikā ražotas pākšaugu sējmašīnas, jo ir plānots palielināt pupiņām atvēlēto platību. “Par to izlasīju internetā. Uzzināju, kur šādu sējmašīnu iespējams iegādāties, paņēmu līdzi pupiņas izmēģināšanai, lai nenopirktu kaķi maisā, un braucu uz Rīgu pēc pirkuma. Nedaudz problēmas varētu radīt lielās cūku pupas, bet ar mazajām viss būs kārtībā. Izmēģināju arī poļu dārzeņu sējmašīnu, bet mazajām pupiņām tā tomēr nebija īsti piemērota. Tagad ceru, ka jaunais pirkums mūs atbrīvos no lielā roku darba, sāpošām mugurām un paātrinās sējas procesu,” prāto saimniece. Palielinoties pupiņu platībai, saimniecībā tiek domāts arī par to novākšanu, izmantojot kombainu, bet tas – tālākā nākotnē.
Spēj aizstāt gaļu
“Avotiņos” pirmo pavasari tiks sētas arī sojas pupiņu radinieces - zaļās “Mungo” un sarkanīgi brūnās “Adzuki” pupiņas. “Nezin kāpēc tiek uzskatīts, ka sojas pupiņas ir modificētas, bet tās ir ekoloģiskas. Es šo pupiņu sēklu iegādājos Igaunijā, kurā tās audzē daudz un bieži. Igauņi ātrāk par mums, latviešiem, ir novērtējuši sojas pupiņas kā vērtīgu olbaltumvielu, šķiedrvielu un vitamīnu avotu. Kā dāvanu nogaršošanai esmu sojas pupiņas aizsūtījusi saviem tiešās tirdzniecības klientiem Rīgā. Viņi atzina, ka tās ir ļoti garšīgas. Tās spējot aizstāt pat gaļu. Atliekot tikai izvārīt sālsūdenī” saka Ligita.
Visi to nesaprot
Viņai visvairāk sāp sirds, ka daļa sabiedrības savas nezināšanas dēļ kritiski izsakās par bioloģiskās lauksaimniecības metodēm. “Internetā komentārus raksta tādi cilvēki, kuri neko nesaprot. Es esmu viena no bioloģiskās lauksaimniecības aizsācējām savulaik novadā, tāpēc esmu gatava pastāstīt par šī veida saimniekošanu. Cik daudz bioloģiskajai lauksaimniecībai ir labvēļu, tik daudz pretim nelabvēļu. Lai šie runātāji atbrauc un apskatās, kādas pārbaudes ir jāiztur bioloģiskajām saimniecībām, kā mēs strādājam. Mēs nevaram mētāties ar minerālmēsliem. Man pārmet, ka migloju savus dārzeņu tīrumus. Jā, migloju. Es taču nevaru nātru vircu, ko gatavoju koka mucās, ar muti burkānu vagām virsū pūst. Bioloģiskā lauksaimniecība prasa plašas zināšanas. Es nemitīgi apmeklēju dažādus seminārus, lai uzzinātu kaut ko jaunu. Veidoju jaunus kontaktus, pētu tirgu, meklēju rezerves iespējas,” dusmojas Ligita un spītīgi piebilst, ka nākotnē zemes platības tikai turpinās palielināt.
Fakti
◆ Bioloģiskajā saimniecībā “Avotiņi” pākšaugus – dažāda veida un šķirņu pupiņas - šajā pavasarī sēs hektāra platībā. Starp tām būs arī sojas pupiņas. Labos apstākļos izsējot aptuveni divus kilogramus sojas pupiņu, rudenī iespējams iegūt aptuveni 100 kilogramus.
◆ Ēdamo dīgstu ražošanai piemērotas ir “Mungo” pupiņas, kas ir sojas pupiņu paveids. Viegli diedzējamas ir “Adzuki” pupiņas, kas ir veselīga piedeva ēdieniem un salātiem zemā tauku satura dēļ. Pupas spēj aizvietot gaļas un zivju ēdienus un ir veģetāriešu uztura sastāvdaļa.
◆ Ar attēlā redzamo rokas sējmašīnu var sēt ne tikai pupiņas, bet arī kukurūzu un zirņus. Tai ir regulējams marķieris un maināmi sēklu diski.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"