Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vienīgais muzejs Baltijā

Malda Ilgaža

2014. gada 21. februāris 00:00

460
Vienīgais muzejs Baltijā

Ekspozīcija pārsteidz ar slēpēm un nūjām no pagājušā gadsimta pirmajiem gadiem

Skopās sniega segas dēļ diemžēl pagaidām ir izpalikusi oficiāla 20.gadsimtā darināto koka slēpju muzeja atklāšana Tirzas pagastā. Tas šobrīd ir vienīgais Slēpju muzejs  ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Plašā ekspozīcija vēl tiks papildināta ar interesantiem stāstiem par katra slēpju pāra vēsturi un citām ar šo ziemas aktivitāti saistītām lietām.
Dažāda garuma un platuma slēpes, nūjas, slēpju zābaki un piestiprinājumi ir tirzmalieša Nila Treija vākta un izveidota kolekcija. Viņš pats stāsta, ka šīs kolekcijas veidošana sākusies tad, kad pazīstami ļaudis grasījušies izmest vecas koka slēpes. Slēpes kolekcijai ir vāktas arī no dažādām slēpju fabrikām, piemēram, no Rīgas „Dinamo” slēpju ražotnes. Ir arī Somijā un Igaunijā ražotas koka slēpes. Uz to norāda arī emblēmas un uzraksti. Slēpes par spīti gadiem ir labi uzturētas.
 Muzejs atrodas pašvaldībai piederošajā īpašumā „Ziedukalns” līdz nepazīšanai pārbūvētā ēkā, kur savulaik atradusies klēts un neliela kūtiņa. Visi rekonstrukcija darbi veikti ar Tirzas pagasta prasmīgo meistaru rokām. Jau iztālēm pamanāma norāde, kur atrodas muzejs, kā arī dekoratīvi vārti.
„Apmēram jau pēc mēneša muzeja ekspozīcija izskatīsies pavisam citādāk nekā šobrīd, jo to papildinās dažādi informācijas stendi. Uz vietas būs izlasāma informācija par katru slēpju pāri. Arī muzeja ārpuse izskatīsies citādāka. Muzeja atklāšanu saistījām ar sniegu, bet, tā kā nav pārliecības, ka tas vēl būs, svinīgo pasākumu atliksim uz nākamo ziemu,” stāsta N.Treijs.
Ideja par slēpju centra un muzeja izveidi Tirzas attīstības biedrībai, kurā darbojas N.Treijs un daudzi citi tirzmalieši, radusies aptuveni pirms pāris gadiem, uzzinot, ka N.Treijam ir plaša slēpju kolekcija, kas nemitīgi papildinās. Tapis projekts, kas tika iesniegts atbalsta saņemšanai no Eiropas Lauksaimniecības fonda. Zaļo gaismu projektam deva arī Lauku atbalsta dienests. Tirzas pamatskolas skolotāja Ausma Raģele, kura arī iesaistījusies Tirzas pagasta attīstības biedrības darbā, stāsta, ka projekta pirmā daļa īstenota jau pagājušajā gadā, izveidojot slēpošanas centru, iegādājoties mūsdienīgas slēpes un to aprīkojumu, bet otrajā daļā tapusi muzeja ēka. „Ir doma, ka ar laiku muzejā varēs vērot arī to, kā top slēpes. Atsevišķus eksponātus varēs arī izmēģināt, lai zinātu, kā ir slēpot ar koka slēpēm,” saka A.Raģele. Viņa pauž cerību, ka Slēpju muzejam apmeklētāju netrūks.