Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kašķis dzērumā beidzas ar tiesu

Diāna Odumiņa

2014. gada 7. marts 00:00

448
Kašķis dzērumā beidzas ar tiesu

Par dzīvībai bīstamu traumu nodarīšanu jāmaksā 600 eiro

Kādam 21 gadu vecam jauneklim centieni ar dūru palīdzību pārmācīt bijušo patēvu – 41 gadu vecu vīrieti - varēja beigties pavisam traģiski, jo gados vecākais vīrs guva ribu lūzumus un plaušās sāka krāties gaiss un asinis.
Ja laikus netiktu veikta operācija, cietušais varēja iet bojā. Jo absurdāku šo situāciju dara fakts, ka abi konflikta dalībnieki pēc incidenta neatcerējās notikušo. Viņiem par to pastāstīja aculiecinieki. Taču aizmiglota atmiņa nav nekāds attaisnojums. Kā zināms, nozieguma pastrādāšana dzērumā ir vainu pastiprinošs apstāklis.
Krimināllikums par tāda miesas bojājuma tīšu nodarīšanu, kas bīstams dzīvībai, paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem, kā arī policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Līdz tiesai jau atvainojas cietušajam
Par cietušajam tīši nodarītiem smagajiem miesas bojājumiem apsūdzētais 6.martā stājās Gulbenes rajona tiesas priekšā. Krimināllieta tika skatīta atklātā tiesas sēdē bez pierādījumu pārbaudes, par ko apsūdzētais jau iepriekš bija vienojies ar prokuroru, jo savu vainu nodarījumā pilnībā atzina un izdarīto nožēloja. Tiesa puisim piesprieda nosacītu brīvības atņemšanu uz vienu gadu un sešiem mēnešiem. Noteica arī tikpat ilgu pārbaudes laiku. Apsūdzētajam arī jāsamaksā cietušajam viņa prasītais morālais kaitējums – 600 eiro - pilnā apmērā un jāpiedalās Valsts probācijas dienesta programmās. Līdz brīdim, kad tiesas spriedums stāsies likumīgā spēkā, apsūdzētajam ir aizliegts pamest valsti.
Kā mīkstinošu apstākli tiesa uzskatīja to, ka apsūdzētais jau līdz lietas izskatīšanai tiesā ar Valsts probācijas dienesta starpniecību ir atvainojies cietušajam un jau samaksājis viņa pieteikto materiālo kompensāciju 70 latu jeb 99,60 eiro apmērā. Turklāt jauneklis strādā. Tiesai viņš pauda apņemšanos samaksāt cietušajam arī 600 eiro morālo kaitējumu.

Patēvs esot slikti izteicies par mammu
No apsūdzības izriet, ka konfliktsituācija norisinājusies cietušā vīrieša dzīvesvietā kādā Gulbenes novada pagastā. Viss norisinājās pagājušā gada 2.augustā laikā no pulksten 13.00 līdz 14.00. Jauneklis, būdams reibumā, atnācis ciemos pie bijušā patēva, kurš gulēja, būdams pamatīgā dzērumā, un pamodināja viņu. Sākusies savstarpēja vārdu pārmaiņa. Patēvs sliktā, necienīgā vārdā nosaucis jaunekļa mammu. Dēls tādu aizvainojumu nelaida gar ausīm un ne mazāk kā divas reizes iesita patēvam pa seju. Tā vietā, lai pēc tam dotos projām, puisis palika turpat un lietoja alkoholu kopā ar paziņu, kas arī bija atnācis ciemos. Dzeršanas laikā jauneklis piepeši atcerējās patēva nesaudzīgi teiktos vārdus un viņu atkal pārņēma spējas dusmas. Sareibušais puisis vēlreiz devās pamodināt patēvu, lai pateiktu tam visu, ko domā. Jauneklis lēkāja pa gulošā vīrieša krūškurvi un spēra viņam. 

Incidentam sekoja vēl cits incidents
Kā privātā sarunā “Dzirkstelei” pastāstīja apsūdzētais, arī viņš pats pēc šā gadījuma bija nonācis cietušā lomā, jo pēc kāda laika patēva draugs, uzzinādams par notikušo, piekāva puisi. Arī šajā gadījumā ierosināta krimināllieta un tiesa jau piespriedusi pāridarītājam nosacītu sodu uz trim gadiem ar tikpat ilgu pārbaudes laiku.

Vai pie visa ir vainīgs tikai alkohols?
“Viss jau notika manis dēļ, dēls mani aizstāvēja, kaut ar viņa patēvu tolaik kopā vairs nebijām jau gadus četrus,” “Dzirkstelei” pēc tiesas sacīja apsūdzētā puiša mamma. Paši incidenta dalībnieki – patēvs un puisis – laikrakstam apgalvoja, ka notikušo var norakstīt uz alkohola apmiglotu prātu. Savstarpējo attiecību skaidrošana, esot alkohola reibumā, taču nekad ne pie kā laba nav novedusi! Pie atbildības sauktajam jaunietim pavisam drīz būs dzimšanas diena. To vajadzētu svinēt bez alkohola un tā pavadīt arī visu nosacītā soda izciešanas laiku.
Prokurore Dzintra Bokta, kura šajā lietā uzturēja apsūdzību, “Dzirkstelei” saka, ka pēdējā laikā ir daudz jauniešu nežēlības gadījumu, kas juridiski jāizvērtē. Līdz iztiesāšanai rajona tiesā ir nonākuši vairāki līdzīgi gadījumi par fiziskas vardarbības ceļā nodarītām smagām traumām. Parasti incidenti notiekot, esot apreibinošu vielu ietekmē. Nav retums, ka jaunieši neatceras, ko darījuši, un vēlāk, kad ir skaidrā prātā, netic un brīnās par sevi. Prokurore uzsver, ka visiem cilvēkiem dzīves laikā krājas dažādi emocionāli pārdzīvojumi un rodas psiholoģiskas problēmas saskarsmē, kuras jāmācās risināt civilizēti bez fiziskas vardarbības.