Jāatrod labākais scenārijs

Jautājums paliek atklāts, kā Eiropas un ASV sankcijas varētu ietekmēt Latviju un kāda būtu mūsu valsts pareizā rīcība pašreizējā situācijā. Uz jautājumiem par to atbild Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
- Kā šobrīd Ukrainā notiekošais perspektīvā var ietekmēt procesus Latvijas uzņēmējdarbībā?
- Protams, iespējami ir dažādi scenāriji. To, kā būs, mēs visi redzēsim. Varam tikai cerēt, ka attīstības scenāriji būs maksimāli labvēlīgi. Viens scenārijs ir tāds, ka situācija Ukrainā pietiekami pārskatāmā laikā normalizējas un konflikts tālāk neeskalējas. Tad atjaunotos tāda situācija, kāda tā bija pirms mēneša. Protams, zināmas jukas Ukrainā, dažādas pārmaiņas būs, ņemot vērā, ka šajā valstī ir jauna vara. Svarīgi, lai neattīstās militāri konflikti un kaut kas tamlīdzīgs. Otra scenārija gadījumā konflikts Ukrainā eskalējas un tādā gadījumā situācija var attīstīties ļoti negatīvi.
- Ko šajā gadījumā reāli nozīmē jēdziens “ļoti negatīvi”?
- Nedod dievs, ja tur sākas reāla karadarbība. Ja tā tomēr notiks, Latvijas uzņēmēju eksports uz Ukrainu cietīs vēl vairāk nekā pašreiz. Arī ja tur sāktos pilsoņu karš vai kas tamlīdzīgs, sagaidāmās sekas ir līdzīgas. Jāņem arī vērā, ka šajā konfliktā ir iesaistījusies Krievija un te jau ir jautājums par to, kā veidojas turpmākās ekonomiskās attiecības ar šo kaimiņvalsti. Ir skaidrs – jo vairāk attiecīgais konflikts attīstās negatīvā nozīmē un tur sākas militāras darbības, jo lielāka ir varbūtība, ka būs nopietnākas sankcijas attiecībā uz Krieviju, kam sekos noteikti atbildes gājieni, jo vairāk jārēķinās, ka Latvijas uzņēmējiem, it īpaši tiem, kuri eksportē savu produkciju uz Krieviju, tas būs zināms pārbaudījums. Ukraina Latvijas uzņēmumiem ir salīdzinoši mazāks eksporta tirgus, bet, ja konflikts attīstās tā, ka mums būtiski pasliktinās ekonomiskās attiecības ar Krieviju, protams, situācija kļūs ievērojami sliktāka. Krievija tomēr ir pietiekami liels kaimiņvalsts tirgus, un tā zaudēšana būtu pietiekami sāpīga.
- Vairākkārt ir uzsvērts: ja pret Krieviju tiktu īstenotas ekonomiskās sankcijas, no tām ciestu arī Latvijas uzņēmēji. Kādai, jūsuprāt, vajadzētu būt optimālajai Latvijas valdības rīcībai šādā situācijā? Kāda būtu iespējami pareizākā rīcība?
- Skaidrs, ka Latvijas uzņēmēju kopums, būtiski pasliktinoties attiecībām ar Krieviju, cietīs vairāk, nekā tas būs vidēji citās valstīs. Tas ir faktors, kas noteikti jāņem vērā. Protams, ir jāņem vērā daudzi ģeopolitiskie aspekti. Proti, ir jāņem vērā gan ekonomiskais, gan ģeopolitiskais aspekts. No vienas puses, ir ekonomiskais aspekts, no otras puses – ģeopolitiskais, kas jau ir pavisam cita dimensija. Ir jāizprot, kā rīkoties labāk.
- Vai ir iespējams atrast modeli, kas ļautu ieviest nepieciešamās sankcijas pret Krieviju, vienlaikus maksimāli maz skarot Latvijas biznesa intereses?
- Tas būtu ideālais variants. Ja vien šāda iespēja būtu, tas būtu vislabāk. Jautājums ir par to, vai mūsu ārlietu ministrs un ekonomikas ministrs pietiekami apzinās reālo situāciju, lai varētu atrast labākos risinājumus. Šeit ir jautājums par to, kā šīs lietas vislabāk risināt no valsts viedokļa. Tas ir mūsu valsts ārlietu dienesta darbiņš. Nav arī skaidrības, vai minētā situācija vispār reāli ir iespējama.
- Kurās nozarēs strādājošie uzņēmumi varētu ciest visvairāk minēto sankciju ieviešanas gadījumā? Vai to šobrīd vispār ir iespējams prognozēt?
- Mēs, protams, varam skatīties uz to produkciju, ko Latvijas uzņēmēji eksportē uz Ukrainu un Krieviju. Uzņēmumi, kas eksportē attiecīgo produkciju, arī varētu būt tie, kas visvairāk cieš. Pilnīgi noteikti šeit runa ir par pārtikas nozari, dažādu dzērienu ražošanu un tamlīdzīgu produkciju. Tāpat Austrumu tirgū ir diezgan liels pieprasījums pēc tekstilrūpniecības produkcijas, tur ir pārstāvēta farmācijas industrija. Faktiski jāteic, ka Krievijā ir pārstāvēts visai plašs nozaru spektrs, kurā ir iesaistīti Latvijas uzņēmumi.
- Vai pieļaujat iespēju, ka problēmas varētu radīt nevis pieprasījuma samazināšanās pēc Latvijas precēm, bet politisks Krievijas lēmums, nosakot, ka importēt preces no Latvijas nedrīkst?
- Tas arī ir lielākais iespējamais risks, viena no izpausmēm, kā tas viss var realizēties. Pieprasījuma beigšanās vēl būtu pusbēda, bet dažādi politiski lēmumi ir pavisam cita lieta. Ir taču jau dzirdēts, ka sankciju ieviešanas gadījumā Krievija ir gatava spert dažādus soļus no savas puses. Skaidrs, ka tā vai citādāk Latvijas biznesa intereses var tikt skartas, tās var ciest.
- Vai, jūsuprāt, Latvijas biznesa interesēs ir sankciju ieviešana pret Krieviju?
- Skaidrs, ka sankciju noteikšanas rezultātā Latvijas tautsaimniecība un uzņēmēji cietīs.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"