Dzirkstele.lv ARHĪVS

“Spaisa” upuri arī te

“Spaisa” upuri arī te

Novadā oficiāli gadījumi nav reģistrēti, taču faktiski ir

“Paziņam – padsmitgadīgam puisim - pēc “spaisa” lietošanas “aizbraucis jumts”, sācis stāstīt par kontaktiem ar citplanētiešiem, vainojis ģimenes locekļus slepenā sazvērestībā. Steidzami bijis jābrauc ārstēties uz Strenču psihoneroloģisko slimnīcu. Šoreiz viss ir beidzies laimīgi. Puisis jau mājās. Kā būs nākamreiz?” “Dzirkstelei” stāsta kāds gulbenietis.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka “Dzirkstelei” saka, ka pēdējo nedēļu laikā Vidzemes reģionā ātrajiem ir bijis viens izsaukums pie legālo narkotiku upura. “Mums tā nav, kā notiek galvaspilsētā,” saka S.Bračka un piebilst, ka pasargāti no tā neesam. Ja redz, ka cilvēks uzvedas neadekvāti, ir jāmeklē palīdzība, zvanot pa tālruni 113. “Brauc brigāde kopā ar policiju,” stāsta S.Bračka.
Gulbenes rajona prokuratūras virsprokurors Aivars Circens “Dzirkstelei” saka, ka novadā nav no ārstniecības iestādēm saņemts neviens ziņojums, ka kādam cilvēkam būtu radušās veselības problēmas vai dzīvības apdraudējums, lietojot “spaisu”, ko virsprokurors par legālu narkotisku vielu uzskata tikai nosacīti. Taču kaimiņu novados šādi oficiāli fiksēti gadījumi esot! Novadā nav arī oficiāli zināma neviena tirdzniecības vieta, kur pārdod “spaisu”. A.Circens, runājot par šīs vielas bīstamību, uzsver: “Neviens taču nezina īsto sastāvu!”
“Novada izglītības iestādēm izsūtīju bukletu “Sintētiskie kanabioīdi”. Tas ir materiāls par to pašu “spaisu” jeb sintētisko marihuānu. Bukleta autors ir Slimību profilakses un kontroles centrs. Skolotāji šo informāciju var izmantot klašu audzināšanas stundās,”  “Dzirkstelei” stāsta novada Sociālā dienesta sabiedrības veselības speciāliste Ilze Biseniece. Neesot statistikas par “spaisa” izplatību novadā. Pēc 2011.gada Eiropas Savienības jauniešu pētījuma datiem, var secināt, ka Latvija legālo apreibinošo vielu lietošanas biežuma ziņā ierindojas otrajā vietā uzreiz aiz Īrijas. Latvijā visbiežāk jaunās psihoaktīvās vielas lieto jaunieši vecuma grupā no 15 līdz 24 gadiem. “Trūkst izpratnes par to, kā tas iedarbojas uz organismu, domā, ka tas nav kaitīgs,” saka I.Biseniece. Viņa aicina vecākus vairāk ar saviem bērniem runāt par šo tēmu. Svarīgi zināt, ka “spaisa” lietošana rada atkarību un tās lietotājs ir pakļauts augstam pārdozēšanas riskam, kas var izraisīt nopietnas veselības problēmas vai pat letālu iznākumu! Sintētisko kanabinoīdu iedarbība izraisa ietekmi uz psihi, kas izpaužas kā krāsainas halucinācijas, eiforija, paranojas murgi, uztveres un domāšanas traucējumi. Fiziski šī ietekme var izpausties, piemēram, kā paātrināta sirdsdarbība.
Saeimā pašlaik tiek izstrādāti labojumi likumos, lai “spaiss” tiktu atzīts par sintezētu, kaitīgu ķīmisku vielu, kuras tirgotājam būs pienākums to reģistrēt Veselības inspekcijā. Ja viela būs reģistrēta, tirgotāja pienākums, kā to nosaka Patērētāju tiesību aizsardzības likums, būs atbildība par savu pārdodamo preci. Ja viela izrādīsies kaitīga vai nereģistrēta, tā nevarēs būt pārdošanā.