Dzirkstele.lv ARHĪVS

Atlauž būrus un nokož trušus

Inita Savicka

2014. gada 15. aprīlis 00:00

923
Atlauž būrus un  nokož trušus

Šāds gadījums Līgo pagastā sen nav bijis

Naktī uz pirmdienu Līgo pagasta “Auzānos”, visticamāk, klaiņojošs suns vai pat vairāki suņi atlauzuši būrus un nokoduši 27 trušus.

Bijis pamatīgs plēsoņa
Trušu saimnieks Ādams Skangalis, kurš ļoti pārdzīvo notikušo, jo trušu audzēšana ir viņa sirdslieta, ar kuru viņš nodarbojas daudzus gadus,  ved “Dzirksteli” aplūkot posta darbus, kurus pats ieraudzījis pirmdienas rītā, kad devies barot trušus. Pie trušu būriem paveras patiešām šaušalīga aina – zemē guļ nokostas trušu mammas un mazie trusēni, dažiem no viņiem nokostas galvas. Ā.Skangalis saka, ka vismaz desmit mazo trusēnu trūkst. Varbūt esot apēsti, varbūt aiznesti. “Paskatieties, kā trušu kodējs darbojies! Galvas nokostas. Būros izplēsti mežonīgi caurumi, kaut gan būris ir labs, stiprs, bet ir kratīts tik ilgi, kamēr dabūts vaļā. Tur vajag pamatīgu spēku. Var redzēt, ka ar nagiem un zobiem darbojies,” saka trušu saimnieks un piebilst, ka diezin vai pie vainas esot vilks. Viņam liekas, ka tas esot bijis liela auguma suns. Viņš stāsta, ka pirms dažiem gadiem jau bijis šāds gadījums, kad arī kāds suns uzlauzis trušu būrus ne tikai viņam, bet arī kaimiņiem un arī nokodis trušus. Tad gan vainīgais suns tika noķerts un likvidēts, un līdz pat šim laikam nekas tāds vairs nebija atkārtojies.
Par savu bēdu Ā.Skangalis informējis arī Līgo pagasta pārvaldes vadītāju Uldi Doņuku, kurš “Dzirkstelei” stāsta, ka šāds gadījums pagastā sen neesot bijis. Reizēm gan saimnieki palaižot savus suņus, kaut gan kopumā problēmu ar klaiņojošajiem suņiem pagastā neesot. Kādreiz gan varējis novērot, ka suņi staigā apkārt baros. Pagasta pārvaldes vadītājs saka, ka jāvēro, kas notiks šajās dienās, iespējams, suns, kurš sajutis asins smaržu un garšu, nāks atkārtoti. Varbūt izdodoties noķert vainīgo suni un atrast tā saimnieku.

Pierādīt - grūti
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā inspektore Dace Jukāma stāsta, ka kopumā šādi gadījumi tiekot reģistrēti reizi mēnesī, kad ir nokosti truši vai aitas. “Tas notiek visur,” saka D.Jukāma. Tā kā šajā gadījumā trušu saimniekam nav pat nojausmas, kurš suns varētu būt nokodis trušus, tad arī pierādīt neko nav iespējams. “Ja turpmāk redz, ka kāds suns staigā ap māju, var to nofotografēt,” iesaka D.Jukāma, bet tajā pašā laikā piebilst, ka arī tas nebūs pierādījums. Esot bijušas situācijas, kad cilvēks ir piefiksējis fotogrāfijās, ka kāds suns klaiņo pa aploku. Rāda suņa saimniekam fotogrāfijas, bet viņš pasaka, ka viņa suns tajā brīdī, kad, piemēram, aitas tika nokostas, bija piesiets. “Ja redz, ka kāds suns klaiņo, ir jāvēršas pagasta pārvaldē un jau laikus jāziņo,” aicina D.Jukāma un atgādina, ka saimnieks ir atbildīgs par to, kur viņa dzīvnieks klaiņo.