Kartupeļu vērtētāja un izgaršotāja

Stradu pagasta “Pamatu” māju saimniece Aina Glāzniece izraudzījusies interesantu vaļasprieku
“Uzskatu sevi par kartupeļu šķirņu salīdzinātāju vai vērtētāju pēc to kvalitātes un garšas īpašībām. Aptuveni 30 gados esmu pārbaudījusi ļoti daudz kartupeļu šķirņu,” saka Stradu pagasta “Pamatu” māju saimniece Aina Glāzniece, kura šogad absolūti no jauna iegādājusies 37 kartupeļu šķirnes, kas tiks stādītas viņas kartupeļu kolekcijas dārzā. Rudenī raža tiks vākta 51 šķirnes kartupeļiem.
Sūta no Anglijas
Šobrīd no iepriekšējos gados audzētajām kartupeļu šķirnēm Aina kolekcijā saglabājusi 14, starp kurām ir šķirnes, kas “Pamatos” tiek audzētas katru gadu. Piemēram, ‘Marabella’, ‘Vineta’, ‘Annuška’, ‘Finka’, ‘Laura’, ‘Madaleina’, ’Yelly’, ’Agrie Dzeltenie’, ‘Bellarosa’, ‘Red Fantazy’, ‘Milva’, ‘Mandoga’. Daļa šo šķirņu bieži tiek ataudzētas no meristēmu mazajiem kartupelīšiem. “Absolūti jaunās šķirnes šogad atvedu no SIA “Aloja Agro” un SIA “Ruģēni” kartupeļu audzēšanas un salīdzināšanas saimniecībām. Liela daļa jauno šķirņu uz šīm saimiecībām ir atvestas no Nīderlandes, Vācijas, Francijas un Dānijas,” stāsta Aina. Zinot mammas aizraušanos, kas savulaik sākusies pēc regulāras semināru apmeklēšanas Priekuļu selekcijas un izmēģinājumu stacijā, arī dēls no Anglijas šogad pa pastu atsūtījis septiņu šķirņu kartupeļus. “Ārzemnieki” jau kādu laiku istabā salikti diedzēties starp logu rāmjiem, lai būtu maksimāli vairāk gaismas. Līdzīgi diedzēties izvietoti arī mazie meristēmu kartupeļi, no kuriem lielākā daļa ir tik lieli kā pirksta gals. Saules pusē rindojas kastes ar kartupeļiem, kas salikti diedzēties. “Ja naktīs gaisa temperatūra būs zema, tad gan nāksies kārtīgi piesegt,” prāto Aina. Sākotnēji pie jaunām kartupeļu šķirnēm tikusi tādējādi, ka mājās no semināriem Priekuļos gandrīz vienmēr atgriezusies, vedot somā vismaz vienu kartupeli. Tad to iestādījusi vagas galā un sekojusi, kā tas aug. Tad pārbaudījusi, kuras šķirnes bumbulis pašai labāk garšo, kādā augsnē tas labāk padodas, un izdarījusi secinājumus. To šķirņu kartupeļi, kas atzīti par visgaršīgākajiem, tad arī tiekot pavairoti. “Ir patīkami, ja, žurnālā lasot kādas kartupeļu šķirnes aprakstu, tā jau ir manā kolekcijā,” smaida Aina. Pēc jaunas šķirnes viņa ir gatava braukt pat uz Latvijas otru malu.
Nebaidās būt kritiska
“Nopērku nelielu daudzumu konkrētās šķirnes kartupeļu un iestādu. Ja ir maza raža, nepatīk bumbuļu ārējais izskats, izvārīti tie negaršo, slikti glabājas pa ziemu, tad šīs šķirnes vairs neaudzēju. Savukārt tādas šķirnes kā ‘Bimonda’, ‘Ķeizars Vilhelms’, ‘Felicita’ un ‘Adretta’ esmu iegādājusies atkārtoti, tomēr pēc dažiem gadiem pārtraukusi to audzēšanu. Visu minēto šķirņu kartupeļi ir garšīgi, tomēr ‘Bimondai’ ir ļoti ilgs miera periods un, atkarībā no laika apstākļiem, bumbuļi ārēji ir kropļaini. ‘Ķeizars Vilhelms’ ir jutīgs pret parasto kraupi, bet ‘Felicita’ pavasaros jau pagrabā uzglabājoties tik agri sadzen asnus, ka, nesot laukā diedzēties, ir žēl, ka asni jānolauž. ‘Adrettai’ vajadzīga vieglāka augsne. Ja vasarā sausuma periodi mainās ar lietus periodiem, tad bumbuļos veidojas dziļas plaisas,” Aina raksturo šķirnes. Par garšīgiem kartupeļu audzētāja atzīst ‘Marabellu’ un ‘Vinetu’, kas esot arī ļoti izturīga kartupeļu šķirne. Salātu gatavošanai Aina iesaka audzēt ‘Lauru’, kas vārot neizšķīst. Bieži vien pats kartupelis esot garšīgs, bet bumbulim ir pārlieku dziļas “acis”. “Man pašai ne īpaši patīk šķīstoši un miltaini kartupeļi,” piebilst Aina.
Liels ģimenes atbalsts
Aina bilst, ka bez ģimenes atbalsta diezin vai varētu ļauties šim vaļaspriekam, jo, gadiem ejot, rokās spēka paliek arvien mazāk, tāpēc liels palīgs ir vīrs Vilis, kā arī mazmeita un ģimenes draugi. Vilis gan bilst, ka vislaimīgākais jūtoties tad, kad kartupeļi jau iestādīti. Kad sākas kartupeļu stādīšana un novākšana, tad Aina ir galvenā noteicēja. Viņa vērīgi seko, lai netiktu sajauktas šķirnes, lai kastes ar konkrētās šķirnes bumbuļiem pagrabā tiktu novietotas tiem paredzētajās vietās, lai visām būtu pievienots šķirnes nosaukums. Pat vagas tīrumā saplānotas tā, lai vienā varētu iestādīt četras šķirnes. Par katru šķirni Aina izveidojusi detalizētu aprakstu. Aprakstīts pat bumbuļu un asnu skaits un izskats. Daudz laika viņa pavada internetā, izzinot jaunās kartupeļu šķirnes, kā arī lasot ar tām saistīto informāciju. „Stādot kartupeļus, tiek sagatavots šķirņu saraksts. Jau iepriekš esmu izplānojusi, kādas šķirnes kādā secībā stādīšu, tāpēc kastes ar kartupeļiem, kam pievienots šķirnes nosaukums, uz lauku uzticu aizvest tikai vienam konkrētam cilvēkam. Viņš ir arī tas, kurš tās padod stādīšanai. Šim darbam izmantojam traktoru, kam pievienots pašu izdomāts kartupeļu stādīšanas agregāts. Ar rokām kartupeļus liekam caurulēs, jo tiek saudzēti asni. Uzreiz tiek aizmestas arī vagas, neļaujot asniem apžūt,” stāsta Aina. Arī rudenī pie nolasīšanas katra šķirne tiek likta nelielā kastē, kurā ietilpst aptuveni 15 kilogrami bumbuļu. Katra kaste pagrabā tiek novietota atbilstoši plānam cita uz citas līdz pat pagraba griestiem. „Plastmasas kastēs kartupeļi glabājas labāk nekā apcirkņos, jo gaisa piekļuve ir lielāka. Ziemā ir vieglāk pārbaudīt, kā katras šķirnes bumbuļi glabājas,” pamato Aina. Šobrīd visi dažādu šķirņu sēklas kartupeļi „Pamatos” jau ir beigušies, jo pieprasījums pēc tiem ir liels. Katru, kas izvēlas kādu šķirni, lai ieaudzētu savā dārzā vai arī pārtikai, Aina lūdz sazināties ar viņu, lai pateiktu, kādas šķirnes kartupeļi bijuši visgaršīgākie. „Degustētāju un garšas vērtētāju man ir daudz,” viņa smejas.
Ainas ieteikumi
◆ Kartupeļiem patīk kālijs, kas garantē labu uzglabāšanu.
Slāpeklis palīdz veidot lielākus bumbuļus, bet tie ir ūdeņaināki un negaršīgāki.
◆ Kartupeļiem nevar likt vagā svaigus kūtsmēslus. Tiem jābūt satrūdējušiem.
◆ Nedrīkst stādīt kartupeļus, kam jau pagrabā ir izstīdzējuši gari asni. Nebūs cerētās ražas, tāpēc šie asni jānolauž. Savukārt no diedzēšanai izlikto kartupeļu asniem, kas jau izdzinuši saknītes, tos iestādot atsevišķi, ir iespējams izaudzēt sēklas kartupeļus. Tikai šādi iegūti kartupeļu stādi jāstāda krietni dziļāk augsnē, lai pietiek vietas, kur veidot bumbuļus. Stādiem stiepjoties garumā, tiem pakāpeniski jāpierauš zeme. Iestādot pat kartupeļa mizu, kam ir asns, iespējams iegūt labus kartupeļus.
◆ Tiem, kas kartupeļus glabā pilsētas pagrabos, kolekcionāre iesaka audzēt šķirni ‘Marabella’, jo kartupeļi nesavīst. Pret lakstu puvi izturīgas būs šķirnes ‘Prelma’, ‘Imanta’, ‘Dura’ un citas.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"