Koku modes noteicēja

Gundega Rūse, kura jau ceturto gadu pamazām iedzīvojas Beļavas pagasta „Mežvidos”, pēc profesijas ir tehniķe – daiļdārzniece ar specializāciju apstādījumu projektēšanā, kurai nav sveša dārzu un parku iekārtošana, ne arī augļu dārzu koku vainagu veidošana un potēšana.
Lai gan Gundega ir dzimusi un 40 sava mūža gadus ir pavadījusi Rīgā, tomēr pilsēta nav spējusi viņu padarīt par pilsētnieci. Gundega vislabāk jūtas laukos. „Būdama tikai deviņus gadus veca, mammai pateicu, ka kļūšu par daiļdārznieci,” viņa saka.
Gundega savulaik ir palīdzējusi ierīkot daudzus apstādījumus gan pie privātmājām, gan iestādēm un ražošanas uzņēmumiem, kas atrodas ap Rīgu. Mums tuvākais objekts ir Jaunpiebalgas vidusskolas apkārtne. Arī Gulbenes novadā ir ļaudis, kuri jau izmantojuši Gundegas konsultācijas dārza ierīkošanas jautājumos. Šobrīd Gundega, kā pati saka, ”noenkurojas Gulbenes pusē”. Viņa iesaistījusies arī atbalsta programmā pašnodarbinātības uzsākšanai. Ja tiks atbalstīts biznesa plāns, tad ir iespēja saņemt aptuveni 2840 eiro. „Tad var sarūpēt vismaz minimālo instrumentu un biroja tehnikas komplektu, lai varētu sākt strādāt patstāvīgi. Mans darbs ir sezonāls. Arī fiziski man ir jāstrādā tur, kur ir dārzs, tāpēc pagaidām neplānoju ierīkot savu biroju Gulbenes centrā,” viņa stāsta.
Vainagu izkopj visu gadu
Arī „Mežvidos” Gundega pamazām izkopj veco ābeļu zaru vainagus. Speciāliste stāsta, ka vainagu var veidot visu gadu. To nav vēlams darīt vienīgi ziemā, kad gaisa temperatūra ir zemāka par mīnus desmit grādiem, jo tad nesadzīst kokam radītās brūces. Arī tad, ja ir jānogriež kāds liels zars, to labāk darīt pavasarī, jo vasaras mēnešos brūce paspēj kaut cik aizdzīt. Ja augļu kokam ir vēža radītās brūces, tad Gundega iesaka lietot lerānu, bet citos gadījumus var izmantot vasku, kas domāts brūču aizziešanai. „Lielākā problēma ir tā, ka mēs neprotam veidot vainagus, bet otra problēma, ka stādu audzētavas piedāvā kociņus, kas līdzinās mazām maikstītēm, un ir ilgi jāgaida, kamēr tā sāk veidot vainagu. Ja cilvēks nokavē īsto brīdi vainaga veidošanai vai arī to neprot, tad koks aug, kā pats vēlas,” stāsta Gundega un smejas, ka bijuši gadījumi, kad cilvēki pēc koku vainagu pareizas izveidošanas bilduši, ka vairs savā dārzā speciālisti nelaidīs. Gundega novērojusi, ka tagad daudzi veido intensīvos augļu dārzus, tajos stādot pundurābeles, bet nelielā mājas augļu dārzā ar pundur- ābelēm gan neesot vērts ielaisties. „Tas, ka ābele ir punduris, nenozīmē, ka tā neaugs liela. Ābele ir maza tikai tāpēc, ka tās potcelmam ir maza sakņu masa. Tad jau es ieteiktu labāk izvēlēties puspundures, kam, veidojot vainagu, izaugs normāls koks,” skaidro speciāliste.
Veido saimes ābeli
Gundega savā dārzā izveidojusi, kā pati saka, saimes ābeli, kur uz mežābeles potcelma ir uzpotēts visiem labi zināmais cukuriņš, mālābele un vēl pāris citas ābeļu šķirnes. „Ja dārzā ir vieta vienai vai divām ābelēm, tas nenozīmē, ka jāēd tikai vienas šķirnes āboli. Var uzpotēt gan šķirnes, kam augļi ienākas agri, gan tādas, kas ražu dod tikai rudenī. Parasti jau mēdz būt tā, ka ražas gadā ir grūti patērēt visus ābolus,” prāto Gundega. Speciāliste uzskata, ka koka augšanu ietekmē ne tikai klimatiskie apstākļi, bet arī augsne. Izrādās, ka arī pie mums lieliski var audzēt gan persikus, gan aprikozes, tikai jāņem vērā, ka šie koki pacietīs pat mīnus 30 grādu salu, bet aizies bojā, ja pāris stundu laikā būs krasas temperatūras svārstības. „Augļu koki noteikti ir jābalsina. Tas attiecas ne tikai uz jaunajiem, bet arī uz lielajiem kokiem,” atgādina Gundega. Viņa iecerējusi „Mežvidos” izveidot Iedzēnu stādu audzētavā audzētu ābeļu, plūmju un bumbieru dārzu. „Zemes man pietiek, tāpēc varēšu izvērsties. Godīgi sakot, mana sirds vairāk pieder dekoratīvajiem augiem, bet par tiem ir jāveido atsevišķs stāsts,” saka daiļdārzniece. Viņa ir gatava sniegt padomu ikvienam, kam rūp savs augļu dārzs.
Šoreiz ar speciālisti runājām galvenokārt par augļu dārziem, bet kādā no turpmākajiem laikraksta numuriem stāstīsim par dekoratīvajiem augiem. ◆
Vajag visu sakārtot
◆ Gundega atklāti pauž savu redzējumu arī par Gulbenes Jaunatnes parku un centrālo skvēru. „Gulbenē ir daudz ko darīt, lai pilsēta vizuāli būtu vēl skaistāka. Jaunatnes parkā ir neveiksmīga augu izvietojuma kompozīcija. Tur ir īsts rasols no visa kaut kā. Mans paraugs ainavu arhitektūrā Gundega Lināre šos parka apstādījumus sauktu par „pērlīšu miskasti”. Katrs augs parkā atsevišķi ir skaists, bet viss kopā – izskatās nekā. Šajā parkā ir vajadzīga tikai sakārtotība, ņemot vērā ekoloģiskās un augu telpiskās prasības, iztiekot ar to, kas šajā parkā ir. Tas pats sakāms arī par centrālo skvēru. Ja tur viss tiks pareizi sakārtots, tad būs labi,” saka Gundega. Runājot par košajiem ziedu akcentiem pilsētā, viņa bilst, ka, lai košums būtu visu laiku, ir vajadzīgi lieli līdzekļi.
Gundega Rūse iesaka
◆ Augļu kokiem zari nevar būt par biezu, kā arī zaram nevajadzētu pārklāt zaru, jo tas traucē saules gaismas piekļuvi. Ja ir jānozāģē lielāki un smagāki zari, tad to vajag darīt no apakšas, lai nenoplēstu kokam mizu, kā arī zāģēšana jāveic virs zara vietas gredzena, neatstājot zaru puļķus.
◆ Var zāģēt arī lielu augļu koku galotnes, bet nav ieteicams veidot brūces, kas diametrā ir lielākas par astoņiem centimetriem. Pirmajā vainaga veidošanas gadā no tā drīkst izņemt tikai vienu trešo daļu zaru.
◆ Kokam var veidot vainagu, kas līdzinās piramīdai, lietussargam vai vāzei, atstājot galvenos skeleta zarus. Ja atstāj tā sauktos ūdens zarus, tad tādā gadījumā, lai atjaunotu ābeles vainagu.
◆ Kokiem ir būtiski, lai katru gadu jaunais zaru pieaugums būtu vismaz 15 centimetri.
◆ Ābele, plūme, ķirsis, bumbiere vai vēl kāds cits augļu koks augs labāk, ja tā sakņu masa būs lielāka nekā lapu masa. Lai augļu koki dotu labāku augļu ražu, to zari ir jāveido par augļu zariem, nevis jāļauj tiem stiepties garumā, tāpēc var apkniebt garos zaru galus.
◆ Tirgū, iegādājoties augļu kokus, uzmanība galvenokārt pievēršama saknēm, lai tās nebūtu sakaltušas, lai nebūtu tikai lielās saknes, bet arī sīkās, lai saknes nebūtu atcirstas tuvu koka stumbram.
◆ Stādot ābeles, jāraugās, lai nebūtu augsti gruntsūdeņi, kā arī tās nevar stādīt zemās vietās, kur ziemā krājas aukstums.
◆ Ziemā nav ieteicams augļu koku stumbrus ietīt egļu zaros, jo tie var iegūt sala bojājumus. Skujās koks sasilst, bet aukstumā apsalst. Daudz piemērotāks būs baltais agrotīkls, kas aizsargās arī pret saules apdegumiem. Nekādā gadījumā kociņus netīt plēvēs, jo tās neļauj kokam elpot!
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"