Skaidro, kāpēc nebūs konkursa

Deputāti balso atšķirīgi, jo jautājums nebija izdiskutēts
Kāpēc Gulbenes novada dome nerīko iepirkuma procedūru, lai izvēlētos iedzīvotājiem izdevīgo piedāvājumu pilsētas centralizētajai siltumapgādei? Kā zināms, 29.maija novada domes sēdē tika nolemts vēl uz 10 gadiem pagarināt pašvaldības līgumattiecības ar pašreizējo Gulbenes siltuma operatoru - SIA “Vidzemes enerģija”.
“Dzirkstele” izjautāja domes priekšsēdētāju Nikolaju Stepanovu, deputātus Andri Apinīti, Ivaru Kupču un Gunāru Cigli, kuri nobalsoja par pašvaldības līguma pagarināšanu ar “Vidzemes enerģiju”, kā arī Intaru Liepiņu, kurš balsoja pret, un Dzintaru Poļaku, kurš balsojumā atturējās.
Vēlas stabilitāti, bet vai būs?
“Es nobalsoju par stabilitāti, jo tā cilvēkiem ir nepieciešama. Turklāt – nav jau citas alternatīvas,” saka G.Ciglis. Protams, pašvaldības līdzšinējās līgumattiecībās ar SIA “Vidzemes enerģija” esot zināmas nepilnības, kas tagad sarunu ceļā ir jānovērš un jānostiprina ar līguma grozījumiem. Arī Dz.Poļaks atzīst, ka sarunu procedūra ar “Vidzemes enerģiju” ir pašvaldības labākā izvēle, ņemot vērā reālo situāciju pilsētā, kur siltumapgādes sistēma daļēji pieder novada domei, daļēji – uzņēmējam. Dz.Poļaks uzsver, ka tāda situācija nav izveidojusies šodien, tāda tā ir jau kopš senākiem laikiem. Taču viņu neapmierina tas, ka deputātiem domes sēdē tika likts priekšā balsot par pašvaldības siltumapgādes sistēmas iznomāšanu “Vidzemes enerģijai” uz 10 gadiem, neredzot līguma grozījumus, kuri vēl ir tapšanas stadijā. To pašu saka I.Liepiņš. Jautājums pirms balsojuma ar deputātiem neesot detalizēti izdiskutēts. Lēmuma projekts gatavs nolikts priekšā balsošanai. “Es izlasīju to, un man radās jautājumi. Uzskatu, ka ar 29.maija domes sēdes lēmumu mēs “Vidzemes enerģijai” jau esam iedevuši rokās konfekti. Tagad sarunu procedūrā ir veltīgi vairs izvirzīt kaut kādas prasības no pašvaldības puses,” saka I.Liepiņš.
Izvēlējās īsāko, vienkāršāko ceļu
N.Stepanovs skaidro, ka novada domei bija divas izvēles: organizēt lielo konkursu vai atteikties no tā un sarunu procedūras ceļā vienoties ar pašreizējo siltuma operatoru par sadarbības turpināšanu Gulbenes sildīšanā. Abi varianti būtu likumīgi. “Mēs ejam īsāko un vienkāršāko ceļu, izvēloties sarunu procedūru ar “Vidzemes enerģiju”,” saka N.Stepanovs. Tā ir legāla izvēle, jo uzņēmumam ar pašvaldību ir kopīpašums un tādā gadījumā likums paredz iespēju savstarpēji vienoties. Kā zināms, “Vidzemes enerģijas” apkures katls atrodas Nākotnes ielas katlumājā, kas ir pašvaldības īpašums, Turklāt uzņēmumam pilsētā pieder arī atsevišķi siltumtrašu posmi, kas iekļaujas kopējā sistēmā un tās īpašniece ir pašvaldība. Kāpēc sadarbībai noteikts tik ilgs termiņš – 10 gadi? Neviens nopietns uzņēmējs neesot ar mieru sadarboties īstermiņā, jo plāno finanšu ieguldījumus.
Pēc N.Stepanova domām, ja rīkotu atklātu konkursu, iznākums varētu būt neprognozējams, jo uzvarētājam varētu rasties nepieciešamība celt jaunu siltuma ražotni vai papildus izbūvēt atsevišķus siltumtrašu posmus. Tie būti miljoni eiro, un tas viss taču tiktu ietverts siltuma tarifā! Tajā pašā laikā N.Stepanovs atzīst, ka pēdējā laikā pašvaldībā nemaz nebija pieteicies neviens cits Gulbenes sildīšanas pretendents, izņemot “Vidzemes enerģiju”.
Tarifs noteikti palielināšoties
“Elektrības cena nākamgad palielināsies, šķeldas cena tāpat, minimālā darba alga ir kļuvusi lielāka. Nenovēršami lielāks kļūs arī siltuma tarifs, jo pašvaldības ietekmes iespējas nav neierobežotas,” uzskata A.Apinītis un uzsver, ka siltuma tarifu aprēķina siltuma ražotājs un iesniedz apstiprināšanai Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram. N.Stepanovs viņam piebalso: “Ir problēmas, kuras vietējā pašvaldība atrisināt nevar. Taču nevajag aizmirst, ka Gulbenē siltuma tarifs - 39,15 lati par megavatstundu bez pievienotās vērtības nodokļa - ir mazāks nekā vidēji valstī. Dod, Dievs, saglabāt šādu tarifu! Par to iet cīņa. Sarunu procedūrā ar “Vidzemes enerģiju” par to runāsim.” I.Kupčs Gulbenes līdzšinējo siltuma tarifu dēvē par demokrātisku. G.Ciglis domā, ka tarifs Gulbenē, iespējams, var kļūt dārgāks, ja “Vidzemes enerģija” nav ilgtermiņa līgumu ar šķeldas ražotājiem. Pieprasījums pēc šķeldas novadā palielinās, tas nozīmē, ka var kļūt lielāka arī cena.
A.Apinītis uzskata, ka iedzīvotājiem vajadzētu pavērtēt, cik kura māja pilsētā maksā par apkuri! “Siltuma ražotājs taču par vienādu cenu siltumu piegādā visiem – līdz katrai mājai, kura pieslēgta centrālapkures sistēmai. Viss atkarīgs no tā, kā mājas iedzīvotāji paši vienojas, piemēram, siltināt vai nesiltināt māju, regulēt siltumu vai neregulēt. Viss ir dzīvokļu īpašnieku ziņā. Daļai šo dzīvokļu īpašniece ir pašvaldība, bet vairumam – privātpersonas,” saka A.Apinītis. Viņš piebilst, ka centralizētajam siltumam ir pieslēgtas arī daudzas pašvaldības iestādes. Tas nozīmē, ka siltuma cena novada domei rūp arī tādā ziņā. N.Stepanovs atgādina, ka smaga problēma ir nemaksātāji, tādi ir gan starp privāto dzīvokļu īpašniekiem, gan starp pašvaldības dzīvokļu īrniekiem.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"