Dzirkstele.lv ARHĪVS

Sāp sirds par bitēm

Inita Savicka

2014. gada 10. jūnijs 00:00

1091
Sāp sirds par bitēm

Nezāļu iznīcināšana, pielietojot raundapu, izvēršas konfliktsituācijā starp zemnieku un biškopi

Jaungulbenietim Jurim Slaucītājam sāp sirds par bitēm, kuras, viņaprāt, cietušas no raundapa. Viņš uzskata, ka ir braukts pāri facēlijas laukam un tas ir nomiglots.
J.Slaucītājs ved “Dzirkstelei” rādīt nektāraugu lauku, kas vēl pirms neilga laika skaisti ziedējis un tajā sanējis tūkstošiem bišu. Viņš stāsta, ka pēc tā, kad pagasta zemnieks Andris Krūmiņš lauku nomiglojis ar raundapu, bites knapi kust. “Būtu zinājis, ka lauks tiks miglots, būtu facēliju, kuru te sēju vairākus gadus, lai būtu kur bitēm ganīties, izkultivējis, lai tā neaug un lai te nenāk bites. Visi cenšas iestāstīt, ka raundaps nav kukaiņiem kaitīgs, bet es taču redzu, kas notiek. Esmu agronoms un zinu, ka zālāji ir jāmiglo tad, kad tie ir 10 līdz 15 centimetru garumā pavasarī, bet ne jau tagad,” saka J.Slaucītājs.
Savukārt A.Krūmiņš netic, ka bites ir aizgājušas bojā. Viņš “Dzirkstelei” skaidro, ka raundaps neiznīcina bites. 20 gadus viņš ir miglojis tīrumus, un neesot tā noticis. “Strādājot ar jebkuru ķimikāliju, vienmēr esmu ievērojis visus nosacījumus un rekomendācijas. Nemaz nedrīkst tos neievērot,” saka A.Krūmiņš un piebilst, ka arī viņam ir bijuši bišu stropi. “Miglojis esmu 15 metru attālumā no tiem, un nekas nav bijis. Šajā gadījumā no vietas, kur migloju, bija vēl lielāks attālums līdz facēlijai. Pārsimts metru attālumā bites ganās arī citam biškopim, un tam nav nekādu pretenziju,” saka A.Krūmiņš.
Valsts augu aizsardzības dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Ūdre “Dzirkstelei” norāda, ka Vidzemes reģionālās nodaļas inspektors veiks pārbaudi Jaungulbenē.

Aicina saimniekot atbildīgi
D.Ūdre skaidro, ka Valsts augu aizsardzības dienests katru gadu pavasarī sūta lauksaimniekiem vēstules ar aicinājumu saimniekot atbildīgiem, lietojot ķīmiju, nenodarīt kaitējumu videi un cilvēku veselībai. Viņa skaidro, ka raundaps ir glifosātu saturošs herbicīds, kuru tāpat kā jebkuru citu augu aizsardzības līdzekli var lietot tikai, precīzi un uzmanīgi ievērojot norādes tā marķējumā un instrukcijā, tas ir, precīzi ievērojot norādītās devas, kultūrauga vai kaitīgā organisma attīstības stadiju, apstrāžu skaitu sezonā un vēja ātrumu. Raundapa marķējumā nav norādes par toksiskumu bitēm, līdz ar to, lietojot raundapu, obligāti nav jāinformē bišu saimju īpašnieki, kuru bišu dravas (vai stropi) atrodas divu kilometru rādiusā no apstrādājamās vietas.

It kā nav kaitīgs, bet...
Biškopis Rolands Krevics no Beļavas pagasta piekrīt, ka raundaps it kā nav kaitīgs kukaiņiem. Bet, ja bites barojas ziedošās nezālēs vai citā kultūrā un tās tiek nomiglotas, tad “viņas ir ar raundapa smaržu”. “Kad šīs bites lido atpakaļ uz stropu, tad stropā palikušās bites var tās neielaist iekšā. Bites netiek iekšā stropā un iet bojā vai arī tiek nodzeltas,” skaidro biškopis.
Viņš stāsta, ka jebkurā gadījumā raundapu kā tādu var izmantot arī dienas laikā, vienīgi, ja miglo uz ziedošiem augiem un ir liels vējš, tad tur varētu būt kaut kāds kaitējums. Ja tas tiktu izdarīts agri no rīta vai vēlu vakarā, bites uz šādu lauku neietu, jo mirstošs augs vairs neizdala nektāru un vairs nav bitēm interesants. Bet, ja bite atlido un tai uz galvas uzgāž raundapu, tad sekas ir tādas, kādas ir,” stāsta R.Krevics, kurš arī ir risinājis līdzīgu problēmu. Savstarpējā komunikācijā ar zemnieku, kurš gatavojies miglot laukus, vienojušies, kā rīkosies, lai neciestu ne bites, ne arī zemnieks. “Viss ir sarunājams un izdarāms. Vajag komunicēt biškopim ar zemnieku un zemniekam ar biškopi, tad viss būs kārtībā. Bet, ja attiecības ir sliktākas, tad rezultāts ir līdzīgs kā šajā gadījumā,” saka R.Krevics.