Dzirkstele.lv ARHĪVS

Dzīvo bez deklarētas dzīvesvietas

Inita Savicka

2014. gada 16. jūnijs 08:00

1932
Dzīvo bez deklarētas dzīvesvietas

Gulbenes novada domes Administratīvās komisijas priekšsēdētājs Mārtiņš Bogdans informē, ka šonedēļ komisija izskatīja divas administratīvās pārkāpuma lietas. Viens administratīvā pārkāpuma protokols sastādīts par dzīvesvietas nedeklarēšanu.

M.Bogdans stāsta, ka Rankas pagasta iedzīvotāja divus gadus dzīvo bez deklarētās dzīvesvietas. Sieviete nav uzskatījusi par pienākumu deklarēties – kā to paredz Dzīvesvietas deklarēšanas likums, proti, ka dzīvesvietas maiņas gadījumā attiecīgās personas pienākums ir mēneša laikā, kopš tā pastāvīgi dzīvo jaunajā dzīvesvietā, deklarēt to. Administratīvā komisija pieņēma lēmumu par saukšanu pie administratīvās atbildības un nolēma sodīt ar 5 eiro lielu soda naudu.

Vēl viens administratīvā pārkāpuma protokols sastādīts par dzīvesvietas nedeklarēšanu. Šajā gadījumā gulbeniete vienu gadu dzīvoja bez deklarētās dzīvesvietas. Par dzīvesvietas deklarēšanas anulēšanas faktu uzzinājusi, kad ticis sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols. Sieviete bija deklarējusies pašvaldības īrētā dzīvoklī, bet, beidzoties dzīvojamās telpas īres līgumam, palika bez deklarētās dzīvesvietas. Administratīvā komisija pieņēma lēmumu par saukšanu pie administratīvās atbildības un nolēma izteikt brīdinājumu.


M.Bogdans norāda, ka ikviena persona “www.latvija.lv” var piedeklarēties jebkurā adresē. Deklarēt dzīvesvietu var arī pašvaldības starpniecību. Pašvaldības iedzīvotāju reģistrēšanas speciāliste Mētra Buliņa skaidro, ka ne visi iedzīvotāji ir informēti, ka to var izdarīt internetā.


“Kad atnāk pie manis konsultēties, tad es iesaku izmantot šo pakalpojumu elektroniski, jo tad tas ir par brīvu. Pašvaldībā, ja iedzīvotājam nav nekādu atvieglinājumu, par šo pakalpojumu ir jāmaksā 4,27 eiro par vienu personu. Ja ģimenē ir četri cilvēki un par katru jāmaksā, jau sanāk lielāka summa un viņiem izdevīgāk to izdarīt elektroniski,” saka M.Buliņa.


M.Bogdans stāsta, ka ne Dzīvesvietas deklarēšanas likuma, ne citu likumu tiesību normas neparedz pašvaldībām obligātu prasību no personas, kura vēlas piedeklarēties, pieprasīt tās īpašnieka (kur vēlas piedeklarēties) atļauju. Proti, cilvēks var piedeklarēties jebkurā adresē.


M.Buliņa stāsta, ka arī Gulbenes novadā tādi divi gadījumi ir bijuši. Piemēram, kāda persona piedeklarējās pie radinieka, viņam par to nemaz nepaziņojot.


“Praktiski cilvēks tur nedzīvo, bet, lai būtu deklarētā dzīvesvieta, viņš tā ir rīkojies,” saka M.Buliņa.


M.Bogdans arī piebilsts, ka cilvēki ir piemirsuši to, ka likumdevējs tagad ir paredzējis, ka nav vairs nepieciešams izdeklarēties (kā tas bija agrāk), lai tiktu piedeklarēts citā adresē. Tagad ar jaunu piedeklarēšanos automātiski zūd vecā dzīvesvieta.