Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kurmis: sadzīvot vai cīnīties?

Malda Ilgaža

2011. gada 10. jūlijs 15:30

2010
Kurmis: sadzīvot vai cīnīties?

Dārzos lielu kaitējumu stādījumiem nodara kurmji, ar kuriem cīnīties ir ļoti grūti. Kurmis var dzīvot vienā dārza daļā, tad pazust, lai atkal atgrieztos no jauna. Vienā vietā ilgāk par nedēļu kurmis neuzturas, jo nemitīgi atrodas barības meklējumos. Lai cīnītos ar samtsvārci, cilvēki izmēģina dažādas metodes, lai gan šā dzīvnieka klātbūtne dārzā liecina par bagātīgu un labu augsni.

"Iegādājos kurmjiem domāto slazdu, ieraku zemē vietā, kur atrodas kurmja aktīvā ala, kā tika norādīts, bet līdz šim brīdim neviens kurmis slazdā nav noķerts. Kurmis sastumj slazdā zemi un pats aizrokas tam garām," bēdājas kāds "Dzirksteles" lasītājs. Lai noteiktu, kura ir kurmja aktīvā ala, kurmja rakumi ir jānoblietē ar kāju. Ja šajā vietā kurmis rokas atkal, tas nozīmē, ka ala ir aktīva.  

Kāds dārza īpašnieks "Spārītē" stāsta, ka esot mēģinājis pret kurmjiem cīnīties, izmantojot 3 litru burku, kas tiekot ierakta zemē. Tā pērnvasar esot izdevies noķert vairākus kurmjus. Kurmji ir jūtīgi pret dažādām nepatīkamām smaržām, tāpēc to atbaidīšanai alās var likt dažādas ne visai labi smaržojošas lietas. Piemēram, Viktors Podziņš no Stāmerienas pagasta stāsta, ka esot izmantojis bebru dziedzerus, kas nelabi ožot.

 

"Tos sagriežu nelielos gabaliņos un ielieku alās. Alas aizsedzu, lai smaka neizgarotu. Šobrīd tur, kur ir ielikti šie dziedzeri, kurmju nav," stāsta Viktors.

 

Cilvēki stāsta, ka alās esot likuši aizdedzinātu sēra pulveri, lējuši tā saukto soļarku, likuši pat žurkām domāto indi, puvušas zivis, laiduši alā izplūdes gāzes no automašīnas. Dzirdēts arī ieteikums, ka kurmja alā vajagot ieliet urīnu. Kad interesējos, kāds ir rezultāts, uzzināju, ka no konkrētās vietas kurmis tomēr aizgājis.

 

Dārzos esmu novērojusi, ka kurmju aizbiedēšanai izmanto plastmasas pudeles, kas novietotas uz zemē iespraustā stieņa vējā rada troksni un zemē novada vibrācijas, tiek izmantoti arī dažādi tarkšķi, tomēr, kā izrādās, no šiem trokšņiem baidās tikai jaunie kurmji.

 

Savā dārzā agri no rīta vai vakaros esam stāvējuši un vaktējuši brīdi, kad pamanīsim kustību augsnes virskārtā, lai tad ar lāpstu izmestu kurmi virspusē, tikai jāatceras, ka lāpsta jāiedur zemē nevis kurmim priekšā, bet aizmugurē, jo, sajūtot briesmas, kurmis alā apsviežas apkārt un bēg atpakaļ.

 

Man ir izdevies kurmi izcelt, bet nogalināt racēju gan nav bijis pa spēkam, jo kurmis ir jauks dzīvnieks, kas patiesībā dara labu darbu. Zemes virspusē tas iznes centneriem zemes, kas bagātināta ar magniju, kalciju un citām minerālvielām. Kurmji augsni gan neuzlabo, bet ir lieliski tās irdinātāji, iespējams, tāpēc jāiemācās ar tiem sadzīvot.