Devītie “plūc” eksāmenu augļus

Novadā skolēniem labāk veicas svešvalodās un vēsturē
Nedēļas nogalē novadā izlaidumus svinēja devītie. Gulbenes novada skolu 9.klašu skolēni labākas sekmes ir uzrādījuši svešvalodu un vēstures eksāmenā. Tur iegūtais vidējais vērtējums ir augstāks nekā latviešu valodas un matemātikas eksāmenā.
Grūtības sagādā gramatika
Gulbenes novada domes Izglītības, kultūras un sporta nodaļas izglītības metodiķe Baiba Muceniece stāsta, ka, beidzot pamatskolu, ir jākārto četri eksāmeni: latviešu valoda, matemātika, svešvaloda un Latvijas un pasaules vēsture. Šogad no eksāmeniem 9.klasē bija atbrīvoti 25 skolēni un pēc tam vēl vienu skolēnu atbrīvoja no diviem pārbaudījumiem traumas dēļ.
Latviešu valodas eksāmenā vidējas vērtējums novadā ir 5,66 balles. Salīdzinot ar iepriekšējiem mācību gadiem, vidējais vērtējums ir aptuveni tajās pašās robežās. Latviešu valodas metodiskās apvienības vadītāja Inga Kadile atzīst, ka latviešu valodā pārbaudījums 9.klašu skolēniem nebija viegls. Šogad esot bijis interesants teksts lasīšanas daļā par Robinsona Kruzo prototipu un lasīšanas uzdevumi bija formulēti neierastākā formā. Skolēniem grūtības sagādāja atrast sakāmvārdiem atbilstošu situāciju tekstā, kā arī gramatika un pareizrakstība. Savukārt ortogrāfijas tekstā tika lietoti reti vārdi, kurus bērni nebija īsti labi zinājuši. Augstus vērtējumus skolēni ir saņēmuši runāšanas daļā, jo to var iepriekš sagatavot. “Latviešu valodas eksāmenā tikai diviem skolēniem novadā ir nepietiekams vērtējums. Šogad 9 balles šajā eksāmenā saņēma četri audzēkņi un 15 skolēniem ir 8 balles, pārsvarā ir 7, 6 un 5 balles,” saka B.Muceniece.
Prasa matemātisko radošumu
Matemātikas eksāmenā vidējais vērtējums ir 5,08 balles. Salīdzinot ar iepriekšējiem mācību gadiem, vērtējums ir apmēram vienā un tajā pašā līmenī. B.Muceniece norāda, ka matemātikā ir daudz vairāk nepietiekamu vērtējumu nekā latviešu valodā. Matemātikas eksāmenā trīs skolēni novadā saņemuši augstāko novērtējumu - 10 balles, četri – 9 balles, savukārt 24 skolēniem ir nepietiekams vērtējums.
Matemātikas skolotāja, metodiskās apvienības vadītāja Iveta Roziņa stāsta, ka skolēniem ir zemāki rezultāti matemātikas eksāmena 1.daļā, jo vairāki uzdevumi prasīja augstas matemātikas zināšanas un domāšanas spējas. Savukārt 2.daļā vairākos uzdevumos matemātikā apgūtais bija jāpielieto reālās dzīves situācijās. Bija arī ļoti interesanti uzdevumi, kas prasīja matemātisko radošumu. Pozitīvi vērtējams esot tas, ka lielāka daļa skolēnu nenobijās no šiem uzdevumiem un tos risināja.
Jāatpazīst personības
Latvijas un pasaules vēsturē vidējā atzīme ir 6,06 balles. Angļu valodas eksāmenā vidējais vērtējums ir 6,37 balles. Krievu valodā - 6,48 balles. “Svešvalodās skolēni ir vairāk motivēti mācīties un mācās labāk. To parāda arī vidējais vērtējums,” saka B.Muceniece.
Pie pedagogiem Gulbenes novada valsts ģimnāzijā “Dzirkstele” noskaidroja, ka eksāmens angļu valodā 9.klasei bija atbilstošs visām standarta prasībām. Kā parasti grūtāka bija lasīšanas daļa.
Krievu valodā eksāmena lasīšanas daļai laika pietika, savukārt klausīšanās daļas 2.uzdevums bija sarežģīts, to bija grūti izpildīt, jo diktora runa, kas lasa uzdevumu, bija ātra. Rakstīšanas uzdevumi bija interesanti, piemēram, jāuzraksta vēstule - ielūgums uz teātri.
Savukārt vēstures eksāmenā tika prasītas precīzas zināšanas, kā arī prasmi analizēt vēstures notikumus un cēloņsakarības 20.gadsimtā. Personības bija viens no sarežģītākajiem uzdevumiem. Tās bija jāatpazīst pēc fotoattēla un jāzina to loma un nozīme vēsturē. Ar katru gadu šī eksāmena grūtības pakāpa palielinās.
Emocijas – dažādas
Gulbenes novada valsts ģimnāzijas 9.b klases skolniecei Laumai Lācei likās, ka eksāmeni būs grūtāki, bet izrādījās, ka kopumā uzdevumi eksāmenos bija diezgan vienkārši, ja vien nav bijis pārāk daudz slinkots pa skolas gadiem.
“Vēsture man sagādāja visvairāk pūles,” atzīst Lauma, kura par izcilām sekmēm saņēma skolas medaļu.
Par āķīgumu runājot, dažiem grūtības latviešu valodas eksāmenā sagādāja vārda “ananass” pa-reizrakstība, arī matemātikā uzdevums, kurā bija jāaprēķina figūras laukums, izraisījis diskusijas gan skolēnu, gan skolotāju vidū. “Viegli šķita angļu valodas uzdevumi, ļoti labi uztverami. Pēc eksāmeniem klasesbiedri jutās, kā nu kurš - citi sevi nosodīja par kļūdām vienkāršos jautājumos, citi pat lēkāja un spiedza, cik labi veicies!” stāsta L.Lāce.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"