Dzirkstele.lv ARHĪVS

Tas interesē daudzus

Guntars Auziņš

2014. gada 27. jūnijs 00:00

3
Tas interesē daudzus

Jauns barības piedāvājums ļoti bieži uzreiz izraisa zivju aktivitātes

Atkal ir pienācis laiks interesantākajiem jautājumiem un atbildēm, jo pieredzējušu makšķernieku pulciņam katru gadu pievienojas jaunpienācēji, tāpēc ilgi deldētās tēmas atkal kļūst aktuālas. Atbildēšu uz visvairāk uzdotajiem jautājumiem un kaut daļēji palīdzēšu ar padomu.
- Varbūt vari ieteikt, kā makšķerēt šādā dīķī līņus un karūsas. Dīķis ir diezgan liels, tā dziļums ir aptuveni divi trīs metri. Gar krastiem nav zāļu, vispār tas izskatās kā baseins. Kā izvēlēties perspektīvāko vietu un ar ko labāk copēt – ar fīderi vai pludiņu. Varbūt vari ko ieteikt par iebarošanu un ēsmu!
- Parasti šādās vietās līņi nemājo, iespējams, viņiem pietrūkst barības bāzes. Ja tas ir maksas dīķis ar mākslīgi ielaistiem līņiem, tā ir cita lieta, bet, tā kā nav zāļu, līnim trūkst planktonu, ar ko parasti ikdienā tas barojas.
Vispirms jāatrod seklākais rajons – sektors. Protams, nav jāpārspīlē un metra dziļums būs pietiekams. Ļoti iespējams, ka barības meklējumos līnis rokas arī dienas vidū un nodod savu atrašanās vietu. Noteicošais būs izvēlēties īsto iebarojamo barību. Man vairākkārt ir gadījies pabūt šādās vietās. Varu teikt, ka barības trūkuma dēļ te līni ir viegli piemānīt. Lai zivi “piesietu” ilgākam laikam, gatavo iebarojamo barību jauc kopā ar zemi. Aptuvenā proporcija – 50:50. Kāpēc ar zemi? Tāpēc, lai zivs parokas un pameklē barību, nevis tūlīt pieēdas un tad nelaiž klāt citas zivis. Tāda nosliece ir līņiem, brekšiem un karpām.
Kad man jāizvēlas starp pludiņu vai fīderi, viennozīmīgi – pludiņš. Fīderis, kaut arī ir smalka gruntsmakšķere, tomēr zināmā mērā dod pretestību zivij, kad tā ņem ēsmu. Līnis ir liels gudrinieks, un es uzskatu, ka tā ir viena no gudrākajām zivīm. Sajutis kaut nelielu pretestību, tas ēsmu zibenīgi izspļaus, bet copmanis tā arī nesapratīs, kas notiek – it kā copes ir un pavelk makšķeres spici tā itin nopietni, bet piecērtot pat tārpi nav norauti un zivs, protams, ir gabalā, nevis uz āķa. Atcerieties vienmēr, ka līnis ir izgaršotājs – degustētājs, tāpēc arī copes brīdī jāpagaida, līdz tas ēsmu būs tā kārtīgi iedabūjis mutē.
Par ēsmām viss ir tradicionāli, nav nekas jauns jāizdomā. Sliekas, nakteņi, baltie, rupjmaizes lodītes. Ir vietas, kur līnis dzīvo kopā ar karpām un karūsām. Te var labi nostrādāt kukurūza. Nevajag baidīties siltos ūdeņos lietot atraktorus. Piemēram, sliekas, motilis, vanilīns. Ir speciāli atraktori tieši līņiem. Jau divus gadus izmantoju ungāru “Timar” ražojumus, un rezultāti ir ļoti labi. Izdevies līni sakacināt pat dienās, kad uznācis spējš vēsuma vilnis, bet katram jau savs. Tikai, lūdzu, nesacūkojiet copes vietas ar putru spaiņiem! Ja zivs nespēs šos daudzumus apēst, tie sāks siltajā ūdenī pūt un aizbaidīs no šīs vietas jebkuras zivis.
- Redzēju veikalā baltu pīto auklu. Cena tāda pati kā pasaules zīmoliem. Vai zivs no tādas auklas nebaidās?
- Baltas, raibas, fluoriscējoši dzeltenas, sarkanas, lillā un kādas vien pītās auklas nav sastopamas. Nē, zivs no auklu nokrāsas nebaidās. Tām nav tik perfekta redze, lai atšķirtu krāsas, kur vēl tādus smalkumus kā auklu. Turklāt runa ir par plēsīgajām zivīm, kam pārtikas sagādei nākas rīkoties diezgan neapdomīgi.
 - Kur labāk ņemt zemi, ko pievienot iebarojamajai barībai?
- Var pirkt gatavo zemi, ko pārdod tikai un vienīgi copes lietu veikalos. Tai nav klāt nekādu ķimikāliju. Nepērciet zemi dārza veikalos! Šeit katram iepakojumam ir jau sava būtība attiecībā uz augu valsti un visur klāt ir vismaz kāds no minerālvielu sastāviem. Šāda zeme zivij nederēs, turklāt palīdzēs ūdenskrātuvei ātrāk aizaugt. Vislabākā zeme ir no copes vietas kurmju rakumiem. Pareizi izstrādāta zeme ir izlaista caur sietu, atmetot nost katru mazāko zāļu sakni, jo tām ir kāda stiprāka vai vājāka smarža, ko ļoti bieži cilvēks ar savu rupjo smaržu izjūtu (salīdzinot ar dzīvnieku pasauli) nemaz nejūt. Piemēram, aukstā ūdenī, it sevišķi dīķos, ir augs, kas izdala ko līdzīgu ķiploka smaržai. Savukārt šā auga tuvumā vai uz tā aukstā ūdenī mājo daudz zivīm piemērotu dzīvu radību, tāpēc, piemēram, karpām pavasarī var droši likt klāt ķiploku, kas šo zivi ātri pievilina, jo tā labi zina, ka šajā vietā būs kas ēdams.
- Vai jūs iebarojamai barībai pievienojat vārītu mannu? Kādas barības lietojat vai pērkat gatavās, varbūt vārāt putras? Šad un tad copējot var labi redzēt līņu burbuļus, tad vienā brīdī šķiet, ka tie kaut kur pazūd. Cik daudz barības būtu jāiemet copes sākumā, un vai copes laikā papildus iemestas barības bumbas zivi neaizbiedēs? Cik tālu no laivas labāk līni makšķerēt?
- Vasarā  mannu neizmantoju, jo tas ir produkts, kas siltā laikā un ūdenī ātri saskābst. Ziemā, jā, tā ir cita lieta. Pavasarī vēl tinu uz āķa tā saucamo mannas sopļu. Tas par mannu ir viss.
Viennozīmīgi izmantoju jau gatavās barības. Pirmkārt, tas neaizņem laiku, otrkārt, esmu par slinku, lai stāvētu pie plīts un vārītu putras, treškārt, tās iedarbojas vismaz trīs reizes vēlāk nekā gatavās iebarojamās barības. Visbeidzot, no kā putras vārīsi? Cik būs versiju? Piemēram, “Timar” ungāru barībai ir vismaz 100 variantu, kas domāti dažādām zivīm ar vairākiem iespējamiem aromātiem.
Starta barojumā noteikti apmēram septiņas, astoņas apelsīna lieluma bumbas. Līnis parasti tā vienkārši no iebarotās vietas nepazūd, ir jābūt kādam iemeslam – kaut vai lielākas līdakas parādīšanās tuvumā. Tikpat labi līnis var mest mieru ēšanai un vienkārši turpat atrasties virs barības, tāpēc tagad ir pieejama ļoti pieprasītā “Deeper” eholote, ko vienkārši piesien pie izturīgas pītās auklas un ar makšķeres palīdzību iemet iebarotajā vietā un savā mobilajā telefonā paskatās, kas tur notiek. Vai nav ideāli?
Iebarojot copes laikā, nav jā­trokšņo ar neskaitāmām bumbām. Pilnīgi pietiek, ja konkrētajā vietā iemet pāris bumbiņu pēc katrām trīsdesmit četrdesmit minūtēm, bet tāda lieluma, ko var saspiest ar vienu roku. Tātad nelielas. Ļoti bieži ir tā, ka tieši šāds jauns barības piedāvājums uzreiz izraisa zivju aktivitātes.
Cik tālu no laivas? Es līni ķeru ne tālāk par desmit metriem no laivas vai krasta joslas. Tālāk nav vajadzīgs, jo līnis pēc piecirtiena ir agresīva zivs un pirmajā brīdī tai ir ļoti daudz spēka. Pirmais gājiens vienmēr būs zālēs, tāpēc, jo īsāka distance starp zivi un makšķernieku, jo makšķerniekam būs lielākas izredzes.
Lai jums ne asakas, un vērojiet apkārtni, jo izskatās, ka šogad varen labi ir sarosījušies maliķi. Esiet vērīgi un zibenīgi zvaniet tuvākajiem inspektoriem!