Dzirkstele.lv ARHĪVS

Arī novada cūku audzētājiem jābūt modriem

Malda Ilgaža

2014. gada 1. jūlijs 14:40

490
Arī novada cūku audzētājiem jābūt modriem


Atkal ir konstatēti jauni saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri, tāpēc modriem jābūt arī Gulbenes novada cūku audzētājiem neatkarīgi no tā, vai ganāmpulkā ir simts, desmit vai tikai dažas cūkas, atgādina Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes veterinārā inspektore Ilze Pāpe.


Inficētās zonas un riska teritorijas jau tika noteiktas agrāk, kad tika saņemta informācija par pirmajiem cūku saslimšanas gadījumiem. Tajās visu laiku regulāri tiek veiktas pārbaudes. „Pārvaldes inspektori regulāri brauc uz inficēto zonu - Pededzes un Liepnas pagastu, kur apmeklē visas saimniecības, kurās ir cūkas. Tiek veikts gan izskaidrojošais darbs, gan dzīvniekiem regulāri ņemtas analīzes,” stāsta I.Pāpe. Riska teritorijā tiek veiktas analīzes arī visām nomedītajām meža cūkām. Šos dzīvniekus izmeklē gan uz Āfrikas cūku mēri, gan uz klasisko cūku mēri. Par nomedīto meža cūku asins paraugu nodošanu analīzēm ir informēti arī visi mednieki. 
„Saistībā ar nesen atklātajiem jauniem Āfrikas cūku mēra saslimšanas gadījumiem Latgales saimniecībās mūsu pārvalde nav saņēmusi rīkojumu, ka nāktu klāt vēl kāda riska teritorija. Gulbenes novadā arī jau savulaik tika noteiktas riska zonas. Tie ir Stradi, Daukstes, Stāmeriena un Litene. Tur mājas cūkas pagaidām nepārbaudām, jo šobrīd nav dots tāds rīkojums, bet tiek pārbaudītas visas meža cūkas,” norāda inspektore. Pārējā novada teritorijā ir noteikti tā sauktie fona izmeklējumi meža cūkām. Pašreizējais fona izmeklējumu plāns ir līdz 300 meža cūkām gadā. Tas jau šobrīd ir izpildīts vairāk par pusi. Gulbenes novadā ir tikai divas lielās cūku audzēšanas saimniecības Stradu un Rankas pagastā. Strados tās audzē Aivars Pabērzs, bet Rankā - Gunta Kaugure. Ar šīm saimiecībām pārvaldes darbiniekiem ir regulāra saikne.
„Novietnēs nav jāielaiž nepiederošas personas, ir jābūt dezinfekcijas paklājiem. Lai gan saimniekiem tas nav izdevīgi, tomēr cūkas arī vasaras mēnešos nevajadzētu laist āra aplokos. Kā jau bildu, uzmanīties vajag jebkuram, jo nevērība var radīt materiālus zaudējumus,” brīdina I.Pāpe.