Dzirkstele.lv ARHĪVS

Sūdzas par velosipēdistu braukšanas stilu

Evita Brokāne

2014. gada 4. augusts 08:00

1029
Sūdzas par velosipēdistu braukšanas stilu

Kāds autovadītājs portālā dzirkstele.lv vērš uzmanību uz velosipēdistu braukšanas kultūru. Viņš uzsver, ka jaunatnei nav nekādas sapratnes, kas ir droša braukšana ar velosipēdu pa pilsētu, un iesaka policijai daudz vairāk pakontrolēt velosipēdistus gan par braukšanas stilu, gan drošības ievērošanu, gan arī vadīšanas tiesībām. Autovadītājs piebilst, ka pašam ir nācies saskarties ar velosipēdistu, kas gandrīz ir pakļuvis zem automašīnas riteņiem.


Vadītājs zina noteikumus


Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja inspektore Sintija Virse atgādina, ka velosipēds ir transportlīdzeklis, kas paredzēts braukšanai, un tā vadītājam ir jāpārzina un jāievēro ceļu satiksmes noteikumu prasības. Viņa uzsver, ka lielākās nelaimes parasti notiek ceļu satiksmes noteikumu neievērošanas dēļ. “Bērnu vecākiem būtu jāatceras un tas jāstāsta arī saviem bērniem, ka bērnus  līdz 7 gadu vecumam atļauts vest tiem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu, ja velosipēdam ir iekārtoti papildu sēdekļi un droši kāpšļi bērna kāju atbalstam. Bērnam jābūt ar aizsprādzētu aizsargķiveri,” norāda S.Virse. “Tikai dzīvojamās zonās un daudzdzīvokļu namu pagalmos bērniem neatkarīgi no vecuma braukt ar velosipēdu atļauts patstāvīgi. No 7 gadu vecuma atļauts braukt ar velosipēdu pa ietvēm, velosipēdu ceļiem, brauktuvi vai ceļa nomali tikai pilngadīgas personas pavadībā. Savukārt no 10 gadu vecuma bērns var kļūt par pilntiesīgu velosipēda vadītāju un piedalīties ceļu satiksmē, ja sekmīgi nokārto velosipēda vadītāja eksāmenu un iegūst velosipēda vadītāja apliecību.” Policijas pārstāve uzsver, ka daļa jauno velosipēdistu drošības nenoliedzami gulstas uz tuvinieku pleciem, jo katrs vecāks izlemj, kad viņa bērns ir gatavs divritenim. “Apliecība tāpat kā autovadītājam nav tikai plastmasas gabals - tā apliecina, ka vadītājs zina ceļu satiksmes noteikumus un viņam tie ir jāievēro. Protams, ārkārtīgi svarīgi arī pašiem vecākiem, tuviniekiem rādīt piemēru bērniem.”


Katram policistu klāt nenolikt


Velosipēdu vadītājiem jāatceras, ka šķērsot brauktuvi pa neregulējamām gājēju pārejām velosipēdu vadītāji drīkst, tikai nokāpjot no velosipēda un ejot pāri gājēju pārejai, stumjot velosipēdu. Pa regulējamām gājēju pārejām drīkst šķērsot brauktuvi, nenokāpjot no velosipēda, taču nepārsniedzot gājēju pārvietošanās ātrumu. Velopasažieriem līdz 7 gadiem un velobraucējiem līdz 12 gadiem ķiveres ir obligātas. Par aizsprādzētas aizsargķiveres nelietošanu, kā arī pasažiera vešanu bez aizsprādzētas ķiveres, policija var izteikt brīdinājumu vai piemērot sodu vadītājam 30 eiro. “Taču ne jau sodam būtu jābūt tam, kas motivē likt ķiveri, bet gan personiskai drošībai,” norāda S.Virse. “Katram ceļu satiksmes dalībniekam nevar blakus nolikt policistu, kas kontrolēs vai viņš pareizi brauc. Žēl, ka cilvēkos pamostas apziņa tikai tajā brīdī, kad ierauga policijas automašīnu vai policistu formas tērpā.”


S.Virse aicina uzmanīgiem būt arī autovadītājus, jo tas, ka, piemēram, likumā nav pienākums palaist velosipēda vadītāju, kas šķērso brauktuvi pa neregulējamu gājēju pāreju braucot, nenozīmē, ka apzināti jābrauc virsū. “Ikvienam ceļu satiksmes dalībniekam ir jādara viss iespējamais, lai izvairītos no negadījuma un neapdraudētu sevi un citus,” uzsver policijas pārstāve.