Dzirkstele.lv ARHĪVS

Jaunie dabas pētnieki atkal tiekas Druvienā

Jaunie dabas pētnieki atkal tiekas Druvienā

Jau trešo gadu Druvienā bija sabraukuši zinātkāri jaunieši, lai piedalītos bērnu nometnē "Jauno dabas pētnieku skola". Nometni šogad finansēja Latvijas Vides aizsardzības fonds un Gulbenes novada dome, bet organizēja Latvijas Pūču izpētes biedrība, piesaistot kopumā deviņus dabas zinātņu speciālistus kā nometnes audzinātājus un lektorus.

Kā vienmēr dalībnieki devās izpētīt visas lielākās Latvijā sastopamās ekosistēmas - mežu, pļavu, saldūdeņus, jūru un purvu. Mežu ekspedīcijā tika iepazīti dažādi meža tipi Druvienas apkārtnes mežos, kā arī no dabas daudzveidības viedokļa ļoti vērtīgie ozolu meži Vecpededzes pussalā. Ļoti lielu zālāju daudzveidību, kā arī dažādus apsaimniekošanas veidus izdevās aplūkot Jaunpiebalgā, ekosaimniecībā Lielkrūzes.

Lielu sajūsmu dalībnieku vidū izraisīja iespēja iebrist īstā augstajā purvā, gan iepazīstot šīs savdabīgās dzīvotnes iemītniekus, gan izbaudot to sajūtu, kad esi iegrimis kūdrā līdz ceļiem un ārā iespējams tik tikai ar draugu palīdzību.

Jūras piekrastes izpēte notika Ainažos, kur bija iespējams novērot lielu ūdensputnu daudzveidību. Nometnes dalībnieki izpētīja jūras krastā izskalotos jūras organismus, lai spriestu par dabas daudzveidību jūra.

Tomēr vislielāko sajūsmu no visām nometnes aktivitātēm izpelnījās invazīvo un Latvijas dabai kaitniecisko Amerikas signālvēžu ķeršana Jaunupē. Vēžu ķeršanas azarts neatstāja nevienu vienaldzīgo!

Šogad nometnes ilggadējai audzinātāju komandai - botāniķei un nometnes vadītājai Maijai Grandānei, ornitologam Gaidim Grandānam, entomologam Uģim Piterānam, dabas parādību speciālistam Ivo Dinsbergam un kultūras aktivitāšu organizētājai, druvēnietei Ievai Dūrītei - pievienojās arī četri vieslektori ar interesantām un aizraujošām nodarbībām. Bioloģe Rūta Abaja no Vides risinājumu institūta stāstīja par modernām attālās izpētes metodēm - hiperspektrālajiem, termālajiem u.c. sensoriem, digitālajiem virsmas, reljefa u.c. modeļiem, kā arī šīs izpētes nozīmību dabas daudzveidības, vēstures mantojuma, kosmosa un ainavu izpētē. Hidrobiologs Dāvis Ozoliņš vadīja nodarbības pie upes, palīdzot izzināt dažādos ūdensorganismus. Īpašu sajūsmu izpelnījās mikrobioloģijas pasniedzējs Artūrs Gruduls, kurš kopā ar dalībniekiem izgatavoja baktēriju baterijas, lai no dūņām saražotu elektrību. Un kā vienmēr, nometnes dalībnieki ar nepacietību gaidīja arī sikspārņu vakaru, kuru šogad vadīja Viesturs Vintulis.

Nometnes dalībnieki atzina, ka pēc šādas intensīvas izziņas, izpētes un piedzīvojumiem bagātas nedēļas, mājās dosies ar jaukām atmiņām un iespaidiem, jau krietni zinošāki un pieredzes pagātāki, kā arī labprāt nodos šīs zināšanas saviem līdzcilvēkiem.