Iedzīvotājiem būs izvēle, cik siltās telpās dzīvot

"Dzirkstele" jau rakstīja par daudzdzīvokļu māju Gulbenē, Nākotnes ielā 2/3, kur šobrīd notiek ēkas renovācija, kā arī par to, ka tā būs pirmā ēka pilsētā, kur tiks ieviesta individuālās siltuma uzskaites sistēma. Tomēr iedzīvotāji ir nobažījušies, vai par jaunās sistēmas ieviešanu, uzturēšanu, kā arī mērījumu automātisku nolasīšanu nevajadzēs dārgi maksāt.
"Tiekoties un runājot ar kompanjonu, kas man palīdzēja sagatavot projektu, lai varētu startēt uz Eiropas fondu līdzekļiem un uzsākt arī Rīgas ielas 32.nama siltināšanu, viņš skaidroja, ka individuālās siltuma uzskaites sistēmas mērierīču uzturēšanas, rādījumu nolasīšanas un paziņojumu izsūtīšanas izcenojumi, kas tiek aprēķināti uz kvadrātmetru, ir santīma desmitdaļas. Nākotnes ielas 2/3 mājai, kas ir liela ēka, kopējā summa, ko ierīču uzstādītāja firma ņem par šo pakalpojumu, varētu būt no 30 līdz 40 latiem mēnesī. Mazākai daudzdzīvokļu mājai tā būs attiecīgi mazāka. Mēneša beigās no siltuma piegādātāja tiek saņemts rēķins par kopējo siltumu, kas ir ienākošajā siltummezgla uzskaitē. Savukārt firma, kas veic šos mazos uzmērījumus pa dzīvokļiem, konkrēti paziņo, kādu siltumenerģijas daudzumu ir patērējis katrs dzīvoklis konkrētajā mēnesī," skaidro SIA "Vidzemes būvnieks - serviss" māju apsaimniekošanas un uzturēšanas daļas vadītājs Dzintars Vasiļjevs.
Mājas iedzīvotājiem savā kopsapulcē ir jāizlemj, kā šo pakalpojumu apmaksāt. Pakalpojuma maksu var atskaitīt no mājas apsaimniekošanai paredzētajiem līdzekļiem vai arī to pieskaitot klāt katra dzīvokļa ikmēneša rēķinam par izlietoto siltumu.
"Līdzšinējā prakse un siltuma patēriņa analīze ir pierādījusi, ka starp vienas mājas kaimiņiem, kuri dzīvo vienādos dzīvokļos, siltumenerģijas patēriņš ievērojami atšķiras, jo patērētāju ieradumi, patērējot siltumenerģiju, ir dažādi. Individuālās siltuma uzskaites sistēmas ieviešana dod iespēju patērētājam samazināt siltumenerģijas patēriņu, kā arī liek būt atbildīgam par saviem personīgajiem izdevumiem pretēji šobrīd pielietotajai praksei, kad patērētā siltuma daļa tiek noteikta pēc dzīvojamās platības. Individuālās siltuma uzskaites sistēmas ieviešana ļaus katram dzīvokļa īpašniekam izvēlēties vēlamo siltuma patēriņa līmeni, piemēram aizejot uz darbu, kā arī naktīs un istabās, kur netiek dzīvots, var samazināt temperatūru, jo radiatoros būs termostati. Domāju, ka tā rezultātā izzudīs domstarpības apmaksas jautājumos starp siltuma piegādātāju un siltuma patērētāju," uzskata arī Nākotnes ielas 2/3 nama iedzīvotājs Jānis Lapsa, kurš šobrīd ir arī dzīvokļu kooperatīvās sabiedrības "Frēzija" valdes priekšsēdētāja vietas izpildītājs.
Internetā "Dzirkstelei" izdevās noskaidrot, ka sistēma pamatā ir kapilāra tipa ierīce - patērētā siltuma skaitītājs - sadalītājs, kas tiek uzstādīts uz visiem ēkas radiatoriem. Tas fiksē katra radiatora patērēto siltumu. Dati no ierīcēm tiek ievadīti datorā un speciāla programma izskaitļo katra patērētāja faktiski patērēto siltuma daudzumu. Siltuma patēriņa uzskaites precizitāte ir augsta - plus mīnus 3 procenti.
Naudas izdevumus iespējams samazināt līdz 35 procentiem. Izrādās, ka Eiropas valstīs jau sen tiek izmantota šī sistēma, bet Dānijā, Vācijā un Francijā tās uzstādīšana ir noteikta ar likumu. Latvijā ar individuālās siltuma uzskaites sistēmu ir aprīkotas mājas Rīgā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"