Litenē - trušu miniferma

Vita Mohovikova jau pārliecinājusies, ka šis bizness pagaidām sevi attaisno
Litenes pagastā šobrīd atrodas vienīgā trušu miniferma Gulbenes novadā. Tās saimniece ir Vita Mohovikova. Viņa pagaidām sevi dēvē par iesacēju trušu audzēšanā, bet pirmie divi gadi, kopš viņa nodarbojas ar šo biznesu, ir sevi attaisnojuši.
“Dzīvojot laukos, ir kaut kas jādara. Braukt projām no Latvijas nav mūsu ģimenes mērķis. Es piederu cilvēkiem, kuri nemitīgi izmēģina kaut ko jaunu. Savulaik mums bija pat 15 slaucamas govis, tā ka laukos neesam iesācēji. Man ir trīs dēli. Jaunākajam ir tikai septiņi gadi, tāpēc viņam par prieku izlēmām, ka audzēsim trušus,” stāsta Vita.
Ikdienā viņa jau 26 gadus strādā par pavāri aprūpes centrā “Litene”, bet, tiklīdz rodas brīvs brīdis, steidz apraudzīt ekoloģisko trušu minifermu. “Te viss ir iekārtots tā, ka pie trušiem varētu nepienākt pat nedēļu, bet man šie skaistie dzīvnieki ir mīļi, tāpēc gribas viņus apskatīt,” viņa saka.
Trušu audzēšanai Vita pievērsusies, sadarbojoties ar SIA “Meteors Lain”, kas ir no Daugavpils. Firma sagādājusi sertificētus trušu būrus, sertificētus vaislas trušus - gan mātes, gan tēvus. Saimniecībā tiek audzēti divu šķirņu truši - Kalifornijas un Lielais milzis. “Ir arī vēl citas trušu šķirnes, bet mēs izvēlējāmies šīs, jo šo šķirņu dzīvnieki ir domāti gaļas ieguvei. Ja šķirņu ir pārāk daudz, tad visam daudz vairāk ir jāseko līdzi, bet esmu ļoti aizņemts cilvēks,” bilst Vita. Viņa atzinīgi vērtē Eiropas piedāvātās iespējas un finansiālo atbalstu, kas arī Latvijā ļauj izmēģināt kaut ko jaunu. “Ar pašu līdzekļiem diezin vai mēs to varētu atļauties. Piemēram, viens vaislas trusis maksā aptuveni 35 eiro. Eiropas atbalsts arī mudināja mūs zināmā mērā riskēt un mēģināt. Ir noteikums, ka truši jāaudzē piecus gadus. Regulāri notiek arī minifermu pārbaude. Pagaidām visus ievērojam, tāpēc ar trušu audzēšanu esmu gatava nodarboties kaut divdesmit gadus. Galvenais, lai būtu, kur pārdot produkciju,” spriež saimniece.
Trušu miniferma garantē ekoloģisku trušu audzēšanu. Tas nozīmē, ka trušiem tiek izēdināta tikai tāda barība, kas satur dabiskus produktus. Tā nesatur nekādus augšanas stimulatorus, kas paātrina mākslīgu muskuļu masas veidošanos. Minifermas dzīvniekiem nav atļauts izbarot arī, piemēram, burkānus, kāpostlapas un zāli. “Trušiem noteikto barību mēs pērkam paši. Viena barības maisa cena ir 4,50 eiro. Ar to vienas minifermas dzīvniekiem pietiek nedēļai. Trusis jau ēd nemitīgi,” stāsta Vita.
Minifermas atšķiras ar to, ka tās ir ļoti dārgas. Vienas cena ir aptuveni 600 eiro. Tās ir aprīkotas ar barotavu tikai sienam, ir barotava kombinētajai barībai, kas tiek dozēta, dzīvniekiem ir pieejama arī pusautomātiskā dzirdne. Ūdens-tvertnē iespējams iepildīt desmit litrus ūdens. Minifermā ūdens nesasalst arī ziemā, jo tās ir aprīkotas ar elektroiekārtu ūdens sildīšanai. Tiek apsildītas arī ligzdas, kas atrodas uz īpaša sildoša paklāja, tāpēc trusenēm mazuļi var dzimt arī ziemā. Trušus svaigā gaisā var audzēt visu gadu. Paši trušu būri ir izgatavoti no ekoloģiski tīra materiāla. To kalpošanas laiks ir ne mazāks kā pieci gadi. Ferma ir viegli samontējama. Materiāls, no kura ir gatavota miniferma, ir apstrādāts ar līdzekli, kas pasargā būros ievietotos trušus pret slimībām. Ir padomāts arī par to, lai saimniekiem nevajadzētu noņemties ar būru tīrīšanu. Trušu mēsli izbirst cauri būra grīdai un tiek izvadīti ārā pa piltuvi. Atliek tikai iztukšot spaini zem tās. Tādējādi būros nav arī nepatīkamas smakas. Svaigais gaiss un pareiza ventilācija minifermā pasargā dzīvniekus no kaitīgām vielām, kas izdalās no trušu mēsliem. Trušiem veidojas spēcīga imūnsistēma, tie neslimo un nav jāvakcinē.
Šobrīd Vitas pārraudzībā ir deviņas minifermas. Katrā atrodas divas vaislas mātes. Kopumā - 18 vaislas trušu mātes. Ir arī divi vaislas tēvi. Katru gadu tie tiek mainīti. “Mēs parēķinājām, ka gadā vaislas dzīvnieki spēj atražot aptuveni 1000 trušus. Katrs jauns metiens ir ik pēc diviem mēnešiem. No vienas trušu mātes gadā var iegūt sešus metienus. Vidēji vienā metienā ir astoņi līdz desmit trusēni. “Firmai, ar kuru sadarbojamies, pastāv tālāka sadarbība ar Lietuvu. Ja mēs strikti ievērojam visas prasības, tad firma garantē arī trušu iepirkumu. Dzīvniekus iepērk dzīvus. Katrs trusis tiek nosvērts. Praktiski četros līdz sešos mēnešos trusis sasniedz noteikto tirdzniecības svaru, kas ir četri līdz seši kilogrami,” stāsta Vita. Salīdzinājumā ar tradicionālajām trušu audzēšanas metodēm minifermā truši aug vismaz trīskārt ātrāk, tādējādi jau pēc gada garantējot peļņu ar samērā minimāliem ieguldījumiem. Pirmajā vedumā no Litenes tālāk aizceļojuši jau vairāk nekā 70 truši. “Es ceru, ka šis bizness atmaksāsies, jo pēc dabas esmu optimiste. Pat tad, ja būs zaudējumi, es iesākto malā nemetīšu. Kā jau teicu, mēs tikai visu pamazām apgūstam, tāpēc trušus ziemas mēnešos pagaidām nepārojam. Minifermu skaits varētu nākotnē arī palielināties, protams, ja pēc truša gaļas būs pieprasījums,” prāto Vita. Ir pierādījies, ka vienam cilvēkam ir pa spēkam tikt galā pat ar simts minifermām. Simts kvadrātmetros ir iespējams izvietot līdz pat 16 minifermām, kas paredzētas 400 dzīvniekiem. Savukārt viena miniferma saražo aptuveni 250 kilogramus truša gaļas gadā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"