Dzirkstele.lv ARHĪVS

Papīra māksla - kvilings

Evita Brokāne

2014. gada 31. oktobris 00:00

4473
Papīra māksla - kvilings

Pārsla Hamote: “Rokdarbi noder atslodzei.”

Gulbeniete Pārsla Hamote ir aizrāvusies ar interesantu nodarbi – kvilingu. Nezinātājs droši vien jautās: “Kas tas ir?”, uz ko vienkārši varētu atbildēt, ka tie ir rokdarbi no papīra, taču, redzot iznākumu, var noteikti apgalvot, ka tas ir ļoti skaists papīra mākslas veids.
Kā liecina internetā atrodamā informācija, kvilings bijis zināms jau viduslaikos, kad mūķenes klosteros Francijā un Itālijā gatavojušas medaljonus, rāmjus ikonām un pat grāmatu vākus, tinot uz putna spalvas gala papīra strēmelītes ar apzeltītām maliņām, tā radot apzeltījuma iespaidu. Vēlāk šis rokdarbs pilnveidojās un attīstījās, tika dažādotas papīra locīšanas un tīšanas tehnikas. Mūsdienās šajā tehnikā tiek gatavotas skaistas apsveikuma kartītes, sienu rotājumi, dāvanu dekori, arī gleznas.
Vajadzīgs tam visam ir pavisam nedaudz – krāsainais papīrs, lineāls, šķēres, adata vai koka irbulītis (nopērkami ir arī speciāli instrumenti) un PVA līme, un tad tikai jāsāk darboties!

Pārsla stāsta, ka viņa ar šo rokdarbu ir aizrāvusies jau kādus trīs četrus gadus. “Kad viss ir satamborēts un saadīts, gribas izmēģināt kaut ko jaunu. Iepriekš darbojos arī ar origami (papīra locīšanas veids) un tad internetā atradu šo interesanto mākslas veidu. Mans vīrs ir tālbraucējs, lai nebūtu garlaicīgi, ziemas garajos vakaros varu darboties,” saka Pārsla. “Šādā veidā top apsveikumi uz vārda un dzimšanas dienām, uz kāzām, uz jubilejām, arī ielūgumi un galda kartes.”
Pārsla stāsta, ka viņas paziņas un kolēģes līnijdeju kolektīvā bieži vien lūdz viņai izveidot kādu apsveikumu, sakot, ka tie ir skaisti un īpaši un tādu roku darbu ir tiešām patīkami saņemt. Pārsla atklāj, ka pa šiem gadiem viņa droši vien ir izgatavojusi jau vairākus simtus apsveikumu. Jāpiebilst, ka viņas veidoti apsveikumi ir aizceļojuši arī uz Spāniju un Angliju.

“Kad sāku veidot apsveikumu, man vispirms ir jāzina, kam tas būts domāts, kāds ir cilvēks, kurš saņems to, ar ko viņš nodarbojas vai kas viņam patīk, lai apsveikums ir atbilstošs. Protams, skatos, lai apsveikumi ir arī atbilstoši gadalaikam. Man pašai ļoti patīk apsveikumos atveidot dažādas puķes, kas ir atrodamas dabā tepat mums līdzās.” Darbus var veidot vienkrāsainus vai arī daudzkrāsainus, tiesa, kā atzīst rokdarbniece, gadās arī tā, ka ne vienmēr var atrast nepieciešamās krāsas papīru, tad viņa mēģina izlīdzēties ar to, kas ir. Tad sākas mērīšana un griešana. Papīrs ir jāsagriež puscentimetru platās strēmelītēs, un tām ir jābūt vienādām. Kompozīcijā gan var noderēt arī kāda platāka strēmelīte, ja nepieciešams speciāli izcelt kādu detaļu. “Strēmelītes sarullēju uz tambor-adatas, adāmās adatas, zobu bakstāmā kociņa vai koka irbulīša. Tās var salocīt arī uz ķemmes zariņiem. Rullēšanai ir nopērkami arī speciāli instrumenti, bet es iztieku ar to, kas ir pieejams mājās. Zinu, ka var iegādāties arī jau gatavas dažādu krāsu sagrieztas strēmelītes, taču man nav izdevies tādas nekur pagaidām atrast. Lai atvieglotu man darbošanos, meita no Vācijas atsūtīja speciālu instrumentu griešanai,” stāsta Pārsla. Kad papīra strēmelītes ir sagatavotas, var sākt veidot apsveikuma kompozīciju. Pārsla atklāj, ka idejas viņa smeļas internetā. “Protams, procesa laikā rodas arvien jaunas idejas un darbojoties saproti, ka ir nepieciešama vēl kāda papildu detaļa. Veidojot kompozīcijas, visa pamatā, protams, ir kvilings, taču dažkārt izmantoju arī kādu citu papīra locīšanas tehniku.”

Ja ir nepieciešams izgatavot apsveikumu, tas top pa vienu vakaru. “Patiesību sakot, šis ir diezgan laikietilpīgs un arī piņķerīgs darbiņš un tāpat kā, piemēram, adot, tamborējot vai darot jebkuru citu rokdarbu, ir nepieciešama diezgan liela pacietība,” saka Pārsla. “Esmu sapratusi, ka, paskatoties internetā, var atklāt brīnišķīgas lietas, ar ko cilvēki nodarbojas. Pat no plastmasas pudelēm, plastmasas karotēm, olu paliktņiem un visdažādākajiem materiāliem, ko varbūt mēs izmetam ārā, top dažādi brīnumi. Tik skaties un iedvesmojies, un, ja rodas vēlme, jāķeras klāt, jo ir atrodamas arī pamācības un pat videopamācības.” Kvilinga tehnikā, piemēram, tiek gatavotas arī rotaslietas. “Esmu jau sākusi skatīties, kā tās gatavo. Izskatās ļoti skaisti! Tas varētu būt mans nākamais izaicinājums, vēl ir tikai jāiedziļinās un jāpapēta. Nāks atkal ziemas garie vakari, un, iespējams, taps arī kāds šāds darbiņš.”
Pārsla ir pārliecināta - ja cilvēku kaut kas ļoti interesē un patīk, arī pašmācības ceļā var iemācīties jebko, ir nepieciešams tikai laiks un pacietība. “Man kvilings ir kļuvis par hobiju, kas ļoti iet pie sirds. Tā ir jauka brīvā laika pavadīšanas iespēja un arī noderīga nodarbe. Rokdarbi noder atslodzei, ne par ko nav jādomā un var sevi izpaust, kā vien patīk.” Par patīkamu vaļasprieku Pārsla sauc arī makšķerēšanu. Makšķerēt viņa dodas kopā ar vīru un priecājas par iespēju būt pie dabas, vērot putnus, kokus, puķes un skaistās ainavas. Arī dabā viņa smeļas iedvesmu saviem skaistajiem apsveikumiem.