Dzirkstele.lv ARHĪVS

Saldētavas saņems mēneša laikā

Inita Savicka

2014. gada 20. novembris 09:55

491
Saldētavas saņems mēneša laikā

Mēneša laikā medību kolektīvi Gulbenes novadā tiks pie saldētavām, kurās līdz analīžu rezultātu saņemšanai varēs uzglabāt nomedīto meža cūku kautķermeņus, kas ir viens no pasākumiem Āfrikas cūku mēra un klasiskā cūku mēra izplatīšanās novēršanai.

Jāsaglabā piecus gadus


Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis saka, ka tas ir labas gribas žests no akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži”, lai kopīgi risinātu problēmu ar Āfrikas cūku mēri.


“Latvijas valsts meži” piešķīra dāvinājuma naudu, ko tālāk administrēja Lauku atbalsta dienests un deva iespēju šīs saldētavas iegādāties, tā risinot problēmu ar Āfrikas cūku mēri. Gulbenes novada pašvaldība atkarībā no medību teritorijas platībām saldējamo kameru iegādei saņēma 28 870,04 eiro. Pašvaldība izsludināja iepirkumu par 20 saldējamo kameru iepirkšanu.


Pašvaldība saldētavas medniekiem nodos ar līgumu, nosakot, ka tās jāsaglabā piecus gadus, tām jāatrodas drošā vietā un ir izmantojamas nomedīto mežacūku uzglabāšanai līdz analīžu rezultātu saņemšanai. Piešķirot naudu, esot bijis nosacījums, ka saldētavām jāatrodas pie mednieku kolektīviem, nevis pašvaldībā vai Pārtikas veterinārajā dienestā.


“Lauku atbalsta dienests zināmā mērā noteica arī prasības, lai šo saldētavu, es gan teiktu, dzesētavu ietilpība būtu vismaz no diviem līdz desmit kautķermeņiem. Nesamērīgi lielas mēs arī nevaram nopirkt, jo kur tad tās to novietot? Labāk, lai tā dzesētava ir vienvietīga vai divvietīga un to ir vairāk nekā lielas, un tad divas vai trīs dzesētavas. Kamēr divi kautķermeņi tajā tiek glabāti, izmantot nevar nevienu, kamēr nav skaidrības, un, ja analīzes norādīs, ka, piemēram, vienam kautķermenim ir mēris, tad tie abi būs jāutilizē,” saka A.Caunītis.


Neredz jēgu


Iegādāto saldētavu ir mazāk nekā mednieku kolektīvu. A.Caunītis skaidro, ka tāpēc tika iegādātas mazāka formāta saldētavas, lai to būtu vairāk un pietiktu vairākiem kolektīviem. Saldētavu piešķiršanā priekšroka tiks dota kolektīviem ar lielākām medību platībām. Liels akcents tiek likts uz kaimiņu medību kolektīvu sapratni un kopēju kooperēšanos. Ja, piemēram, tiek nomedītas astoņas cūkas, un divvietīgā saldētavā tās visas, protams, nav iespējams uzglabāt, tad šādā gadījumā jārunā ar citu mednieku kolektīvu, kuram varbūt šajā mirklī saldētavā ir brīva vieta.


Mednieki neslēpj, ka tagad, nomedījot meža cūku, tiek izsaukts pārstāvis no Pārtikas un veterinārā dienesta, kurš paņem attiecīgās analīzes, bet pēc tam gaļa tiek sadalīta un, pat nesagaidot analīžu rezultātus, lietota uzturā, jo tā pārtikā esot lietojama, līdz ar to daudzi īsti neredz jēgu šīm saldētavām. A.Caunītis gan domā, ka labāk neriskēt un tomēr sagaidīt analīžu rezultātus.


“Ar saldētavām problēmu neatrisina kā tādu, bet ir vieta, kur šo kautķermeni paglabāt līdz brīdim, kamēr skaidri zinām, ir vai nav inficēta un vai ir droši lietojama uzturā. Ja apstiprinās, ka meža cūka ir slima, tad Pārtikas un veterinārajam dienestam vajadzētu to savākt. Ja esam nepacietīgi, gaidot analīzes, un gaļa jau tiek apēsta, tad riskējam, jo meža cūkas neslimo tikai ar Āfrikas cūku mēri,” saka A.Caunītis.