Cerības iegūt kāroto rada risku iekrist krāpnieku izliktajās lamatās
2014. gada 26. novembris 13:15
Cilvēkus arvien vilina iespējas iegādāties kaut ko ekskluzīvu kādā citā kontinentā vai pēkšņi kļūt miljonāram, saņemot kāda sveša cilvēka mantojumu. Pieredze liecina, ka šādiem sapņiem sekas ir visai bēdīgas, jo tie izgaist tik pat ātri kā ieguldītā nauda to īstenošanai. Šī mēneša laikā Valmieras iecirknī jau reģistrēti divi potenciāli krāpnieciski gadījumi, kuros cilvēki zaudējuši vairākus simtus eiro.
Pirmais gadījums reģistrēts novembra vidū, kad policijā vērsās kāda sieviete, kura neveiksmīgi mēģinājusi ar interneta starpniecību iegādāties papagaiļus Kamerūnā. Sieviete zaudējusi 600 eiro lielu naudas summu un kārotos putnus tā arī nav ieguvusi. Kā liecina policijas rīcībā esošā informācija, sākotnēji sieviete atradusi kāroto pirkumu, tad sazinājusies ar potenciālo pārdevēju un vienojusies par summu, kuru pārskaitījusi. Savukārt vakar Valmieras policijā ar iesniegumu par nesaņemtu mantojumu vērsies kāds vīrietis, kurš informēja, ka nav saņēmis viņam piedāvāto vairāku miljonu mantojumu no Āfrikas valsts Togo. Šo piedāvājumu vīrietis saņēmis e-pastā, kur kāds kungs informējis, ka ir lieliska iespēja tikt pie 10 700 000 ASV dolāru mantojuma, bet, lai to saņemtu, ir jāveic naudas pārskaitījums 250 eiro apmērā. Nauda pārskaitīta, no mantojuma - ne ziņas, ne miņas.
Abos gadījumos cietušie naudas pārskaitījumu veikuši izmantojot naudas pārskaitījuma pakalpojumu Western Union un naudas saņēmējs – privātpersona. Šim pakalpojumam nav ne vainas, ja vien nauda netiek skaitīta privātpersonai uz otru pasaules malu, maksājot par kādu mistisku preci, pakalpojumu vai piedāvājumu. Diemžēl nākt uz pēdām īstajam naudas saņēmējam ir visai sarežģīts process, un bieži vien tas nevainagojas panākumiem, neskatoties pat uz veiksmīgo starptautisko sadarbību starp tiesībsargājošām iestādēm.
Lai nekļūtu par krāpnieku upuri, ikviens piedāvājums ir kritiski jāizvērtē. Ar mūsdienās pieejamajiem resursiem nav pārāk sarežģīti noskaidrot vai piedāvājums ir drošs. Vienkāršākā metode - ielūkoties meklētājā Google, kur bieži vien ir pieejama informācija gan par uzņēmumiem, gan personām, gan arī dažādas atsauksmes par iespējamiem krāpnieciskiem gadījumiem. Arī, ja šādā veidā informāciju, kas liecinātu par iespējamu krāpniecisku darījumu, neatrodat, tad tas nebūt nenozīmē, ka tas ir drošs, it īpaši, ja sadarbības partneris ir privātpersona, kura finanšu līdzekļus lūdz pārskaitīt uz citu kontinentu un preci vai pakalpojumu esat redzējis tikai virtuāli.
Darījumu drošības pakāpe ir lielāka, ja sadarbības partneris ir juridiska persona, ar oficiālu kontu, darbībai atbilstošām licencēm. Protams vislabāk dārgus pirkumus ir vērts iegādāties tikai tad, kad preci varat apskatīt. Tas pats attiecināms uz reaģēšanu uz mistiski izdevīgiem piedāvājumiem – loterijas, mantojumi. Ir naivi cerēt, ka kāds svešs cilvēks jums vēlēsies uzdāvināt savu naudu vai, ja nekad neesat piedalījies nevienā loterijā, pēkšņi jūs informē, ka esat laimējis miljonus, taču, lai tos saņemtu lūdz ieguldīt jūsu naudu.
Ja vien nav liela vēlme kādam uzdāvināt savu sūri grūti pelnīto naudu, policija iesaka nekādā gadījumā nereaģēt uz šādiem piedāvājumiem. Krāpnieki ir ļoti labi psihologi un izmanto cilvēciskās vājības ar pēc iespējas mazākām pūlēm iegūt pēc iespējas vairāk materiālo labumu. Esiet atbildīgi pret saviem finanšu līdzekļiem!
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"