Dzirkstele.lv ARHĪVS

Druvienas pamatskolas skolotāji dodas pieredzes apmaiņā uz Somiju

Druvienas pamatskolas skolotāji dodas pieredzes apmaiņā uz Somiju

No 25. līdz 31.janvārim grupa Druvienas pamatskolas skolotāju devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Somiju, lai piedalītos starptautiskās sadarbības projekta “Folklore unites us” noslēguma posmā.

Pateicoties Forssas pilsētas mūzikas un mākslas centra pedagoģes Jolantas Harstelas uzņēmībai, mūsu ciemošanās Somijā izvērtās ne tikai kā pieredzes apmaiņa, bet arī daudzveidīga šīs valsts izglītības sistēmas iepazīšana, atsevišķu kultūras un mākslas objektu apskate. Bijām četrās Somijas pilsētās: Helsinkos, Forssā, Turku un Hämeenlinnā.

Helsinkos iepazināmies ar vienu no pazīstamākajiem kanteļu meistariem Somijā - Hannu Koistinen. Viņš apbrīnojami pārzin kanteles būvi, vēsturi, jo šo amatu pārņēmis no sava tēva un uzskata par savu misiju turpināt dzimtas amatnieku tradīcijas. H.Koistinenam pieder kanteļu būves uzņēmums, kurā nepārtraukti notiek eksperimenti, lai uzlabotu un pilnveidotu instrumenta skaņu, formu, iespējas. Kantele Somijā, tāpat kā mums kokle, ir tautas mūzikas instruments. Kanteles var būt ļoti dažādas, sākot no pavisam mazām ar četrām stīgām, kuras spēlē bērni no 3 – 4 gadu vecumam, līdz lielām koncertkantelēm, kuru spēle prasa zināšanas un meistarību.

Galvenā mūsu apmešanās vieta bija Forssa, kur pilsētas centrā, kādreizējās audumu fabrikas korpusos ļoti veiksmīgi iekārtots mūzikas un mākslas centrs, mūzikas skola, bērnudārzs, novadpētniecības muzejs, mūžizglītības centrs. Saglabājot kādreizējo izskatu no ārpuses, bet ļoti funkcionāli un mūsdienīgi pārveidojot iekštelpas, izveidots lielisks kultūras centrs vietējās pilsētas un apkārtējo teritoriju iedzīvotājiem. Nodarbības šeit notiek visas dienas garumā, tās tiek piedāvātas gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem: mūzika, gleznošana, auduma apdruka, zīda apgleznošana, keramika, aušana, rotu gatavošana u.c. Vienā no telpām iekārtots skolotāju pašu gatavoto izstrādājumu veikaliņš. Visas mācību telpas mūsdienīgi aprīkotas, plašas un gaišas. Katram centra apmeklētājam nodrošināta labiekārtota darbavieta un materiāli. Sapratām, ka pa visu Somiju izveidoti dažāda veida radošie centri, kas dod iespēju ikvienam iedzīvotājam piedalīties sev interesējošās nodarbībās.

Vērojām vairākas atklātās mūzikas un ritma nodarbības dažāda vecuma bērniem. Ļoti daudz iedvesmas guvām no metodikas darbā ar mazākajiem bērniem. Jau no divu gadu vecuma bērni kopā ar māmiņām apmeklē mūzikas un ritma nodarbības, kur savdabīgā veidā tiek attīstīta bērnu dzirde un ritma izjūta.

Viesojāmies arī vienā vispārizglītojošajā skolā, kuras direktoru iztaujājām par izglītības sistēmu Somijā. Un atkal mūs pārsteidza mūsdienīgais skolas iekārtojums, mācību telpu aprīkojums, valsts un pašvaldības ieinteresētība izglītības kvalitātes nodrošināšanā.

Tā kā Somijas posma tēma projektā bija dziesma, tad Forssas mūzikas skolas zālē tika organizēts projekta ciemiņu (Latvijas un Lietuvas skolotāju) koncerts. Mēs, protams, dziedājām latviešu tautasdziesmas, spēlējām kokles, un daudzi uzskatīja, ka mēs esam folkloras grupa.

Šis projekts ir noslēdzies. Bet patiesībā viss turpinās, jo sadarbība ar Klaipēdas un Forssas mūzikas izglītības iestādēm tiek plānota arī uz priekšu. Projekts ir devis iespēju satikties lieliskiem cilvēkiem, zinošiem savā jomā, uzzināt tik daudz par projekta dalībvalstīm, gūt jaunu pieredzi, paplašināt pedagogu redzesloku, ieraudzīt sevi uz citu fona un novērtēt. Vēlreiz pārliecināties par to, ka vietai nav nozīmes, svarīgi ir cilvēki un viņu vēlme dzīvot interesanti un jēgpilni.