Dzirkstele.lv ARHĪVS

Izveido tērpu kolekciju „Gulbji atgriežas mājup”

Malda Ilgaža

2015. gada 26. aprīlis 07:00

1116
Izveido tērpu kolekciju „Gulbji atgriežas mājup”

Gulbenes Bērzu pamatskolā, gatavojoties Latvijas skolu jaunatnes XI dziesmu un deju svētkiem, notika tērpu kolekciju skate – konkurss „Rakstu darbi”. Tajā ar labiem rezultātiem uzstājās Gulbenes 2.vidusskolas sākumskolas klašu audzēkņi kopā ar skolotāju Evitu Zālīti. Tērpu kolekcija novada konkursā saņēma 1.pakāpei atbilstošu novērtējumu un tiesības piedalīties Vidzemes reģiona tērpu kolekciju skatē – konkursā, kas 29.aprīlī notiks Cēsīs.

Izvēlas pilsētas simbolu
Pēc tikšanās  ar tekstilmākslinieci  Baibu Vaivari kādā mājražotāju  seminārā par tēmu „Gulbis- novada simbols amatniecības izstrādājumos”  jau pagājušā gada oktobrī E.Zālīte  izvirzījusi mērķi, ka veidotās tērpu kolekcijas pamatā būs redzams Gulbenes pilsētas simbols gulbis.

„Seminārā gūtās idejas iedvesmoja mani, es, savukārt, - sākumskolas bērnus. Visi kopā zīmējām dažnedažādus gulbjus. Novembrī, tiekoties vizuālās mākslas pedagogu semināra ar mākslinieci B. Vaivari, atrādīju skolēnu veikumu. Viņa, vēlot veiksmi, mudināja darboties tālāk,” saka skolotāja. 

Garajos ziemas mēnešos 2.vidusskolas 4.b klases meitenes Alīna Šabaļina, Andželika Romanova, Laura Enija Mincāne un Maira Baranovska uz parasta, balta kokvilnas audekla palīdzēja tapt izvēlētajiem gulbjiem. Lai labāk izceltu gulbja formu, izmantoti mākslas izteiksmes līdzekļi punkts un līnija. Par darba instrumentu ņemts melnais tekstilmarķieris.

Izmanto lina audumus    
„Iedomājoties, cik dažādi ir mūsu skolēni,  arī tērpu skices veidoju atšķirīgas. Vadoties pēc ilgtspējīgas dzīvošanas ieteikumiem, audumu izvēlē nesteidzāmies uz veikalu pēc jauna materiāla, bet gan ieskatījāmies savos drēbju skapjos un lietoto apģērbu veikalu plauktos. Izvēlējāmies aizmirstas, varbūt sen apnikušas, citiem nederīgas linu kleitas, bikses, kreklus, svārkus. Šīs drēbes pēc mūsu iecerēm un skicēm  pārveidojām atšķirīgos tērpos,” darba procesā daļas E.Zālīte.

E.Zālīte arī sapratusi, ka  iesāktajam darbam jāpiesaista profesionāļi. Palīdzību neliegusi Gulbenes tērpu teātra „ Varavīksne” vadītāja Inese Buliņa un defilē skolotāja Tatjana Ļistopada. Viņas sameklējušas atbilstošu mūziku un iestudējušas nolikumā prasīto trīs minūšu garo modeļu uznācienu.

„Mūsu izveidotā kolekcija rosina skatītājus domāties par putna nozīmīgumu mūsu ikdienas  steidzīgajā dzīves ritmā, par to, kāpēc tie migrē, kāpēc katru pavasari tos gaidām atgriežamies mājās. Tā ir arī ar mūsu cilvēkiem, kuri dzīves apstākļu spiesti emigrē, neieklausoties aicinājumam atgriezties,” piebilst E.Zālīte.