Dzirkstele.lv ARHĪVS

Iesim dziļāk pilsētas parkos!

Diāna Odumiņa

2015. gada 19. maijs 00:00

672
Iesim dziļāk pilsētas parkos!

Gulbenes Spārītes un Emzes parka redzamākās daļas sakārtošanā daudz ir paveikusi pašvaldības Labiekārtošanas iestāde un piesaistītie pagaidu sabiedrisko darbu veicēji, taču tas vēl nav pietiekami. Par to ir pārliecināti “Dzirksteles” aptaujātie gulbenieši. Satrauc arī tas, ka abi parki, ieejot tajos dziļāk, atklājas nepievilcīgi – tie ir piemētāti ar tukšām pudelēm, pārtikas iesaiņojumu. Tas nozīmē, ka atpūtas baudītāji, ejot dabā, līdzi ņem ēdamo un dzeramo, taču nevīžo sakopt aiz sevis.


Gulbenes sporta skolas direktors Māris Čakars “Dzirkstelei” pauž uzskatu, ka pagaidām Spārītes un Emzes parks nav pietiekami apgūts un sakārtots atbilstoši mūsdienu iespējām un vajadzībām. Ar finanšu trūkumu aizbildināties esot lieki. Ir vajadzīga vēlēšanās un mērķis, uzskata M.Čakars. Viņaprāt, jāstrādā būtu vairākos virzienos.

Blakus Spārītes parkam ir vairākas skolas
“Blakus Spārītes parkam ir vairākas skolas. Kāpēc nevarētu uzņemties rūpes par tīrību?” vaicā M.Čakars. Viņš ir neizpratnē, kāpēc šogad lielajā talkā pašvaldība neorganizēja talciniekus Spārītes parka kopšanai. Šādu viedokli “Dzirkstelei” atbalsta arī pensionētā skolotāja Inta Vilka. Viņa uzsver, ka reti kur parks tā ir ienācis pilsētā, kā tas ir Gulbenē.
“Parki ir mūsu pilsētas plaušas,” saka I.Vilka. Viņa vairākus gadus ir vadījusi Gulbenes gaidu 97.vienību un kopā ar bērniem sistemātiski no brīvas gribas devusies vākt atkritumus Spārītes parkā sadarbībā ar Valsts meža dienestu. Vairākas reizes gadā notikusi talkošana parkā. Pēc I.Vilkas domām, ar talkām vien nepietiek, ir arī jāaudzina sabiedrība. Arī M.Čakars uzskata, ka būtu jāskaidro skolēniem, kādu kaitējumu dabai nodara nevīžīga attieksme kaut vai pret plastmasas atkritumiem, kas izraisa mutācijas dabā un līdz ar to arī cilvēkos. “Tā ir visas valsts problēma un pilnībā netiks atrisināta, kamēr Latvijā nesāks praktizēt to, kas jau sen notiek Igaunijā, kur iespējams par maksu nodot tukšās plastmasas pudeles,” saka M.Čakars.
“Mums, iedzīvotājiem, pašiem vien par saviem parkiem ir jārūpējas, neviens cits to mūsu vietā nenāks darīt,” “Dzirkstelei” saka sporta veterāns Gunārs Rubenis. Viņš Spārītes parkā visu gadu pieskata skriešanas/slēpošanas trasi, kas savieno Spārītes un Emzes parku, gādā, lai laikus tiktu no ceļa aizvākti vēja lauztie koki un zari.

Saredz iespējas pašiem un Gulbenes viesiem
M.Čakaram ir pavisam kardināls priekšlikums – viņš rosina pašvaldību Spārītes parka daļu, kura tiek izmantota sporta aktivitātēm un veselības veicināšanai, nodot pilsētas sporta jomas speciālistu apsaimniekošanā, bet Emzes parka bijušās estrādes vietu – pilsētas kultūras darbinieku apsaimniekošanā. “Viens cilvēks nupat man prasīja padomu - mūzikas festivālu rīkot pilsētas stadionā vai kādā citā vietā. Ieteicu Emzes parku. Manuprāt, tā ir ideāla vieta,” uzskata M.Čakars.
Viņaprāt, abi Gulbenes parki ir ideāli piemēroti sporta, kultūras, tūrisma veicināšanai, taču tad ir jādarbojas drošāk, efektīvāk un ar gudru ziņu. Piemēram, sporta vajadzībām izveidotās takas esot tādas pašas kā pirms 50 gadiem un tas nebūt vairs neapmierina. Viņš redz, kā šīs takas varētu padarīt atraktīvas, vairāk piemērotas veselības veicināšanai plašākam apmeklētāju lokam, tostarp Gulbenes viesiem. Pēc M.Čakara domām, Spārītes un Emzes parks ir ideāla vieta orientēšanās sportam.
“Ideju par sabiedrības līdzdalību Gulbenes parku sakopšanā vērtēju pozitīvi. Saprotami ir arī priekšlikumi un vēlme pilnveidot parkus sporta un kultūras vajadzībām, taču te ir savu ierobežojumi. Likums neļauj uz savu roku iedzīvotājiem iet un kaut ko darīt parkā, piemēram, izcirst krūmus, veidot kādu stigu. Visam jānotiek likumīgi. Nevar būt tā, ka darbosies parkā katrs, kā tikai iedomājas. Viss ir jāsaskaņo,” “Dzirkstelei” saka Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Nikolajs Stepanovs.

Ir aizsardzības un rekonstrukcijas plāns, bet...
Līdz šim pamatīgāka izpēte ir veikta tieši aptuveni 200 hektāru lielajam Emzes parkam. Pirms septiņiem gadiem valsts aģentūra “Nacionālais botāniskais dārzs” pēc Gulbenes pilsētas domes pasūtījuma izstrādāja Emzes parka dabas aizsardzības plānu 2008. līdz 2018.gadam. Pagājušajā gadā pēc Gulbenes pilsētas pārvaldes pasūtījuma Emzes parka rekonstrukcijas projektu ir izstrādājusi ainavu arhitekte Vineta Radziņa. Vai šāds projekts būtu vajadzīgs arī aptuveni 40 hektārus lielajam Spārītes parkam? Gulbenes Labiekārtošanas iestādes vadītāja Ligita Miezīte skaidro, ka abi parki ir cieši savijušies. Tā kā Spārītes parks ir vairāk pilsētas centra daļā, tas ir redzamāks un arī izkoptāks. Arī L.Miezīte piekrīt, ka ir ļoti vajadzīga sabiedrības līdzdalība kārtības uzturēšanā parkos un šo teritoriju apsaimniekošanā.
Lai realizētu Emzes parka rekonstrukcijas projektu, vajadzētu vismaz pusmiljonu eiro, uzskata pilsētas pārvaldē. Tāpēc pašvaldībā pieļauj, ka ieceres ir iespējams realizēt tikai pa daļām un virzīties uz priekšu maziem solīšiem. Gulbenes pilsētas pārvaldes vadītājs Jānis Naglis savulaik “Dzirkstelei” uzsvēra, ka Emzes parka rekonstrukcijas projekts, kura izstrāde izmaksāja 4,5 tūkstošus eiro, bija nepieciešams tāpēc vien, lai būtu likumīgas tiesības Emzes parkā vispār kaut ko darīt, kaut vai izvākt kritušos kokus. ◆