Dzirkstele.lv ARHĪVS

Joprojām iedzīvotājiem neskaidrības par eiro

Inita Savicka

2015. gada 21. maijs 00:00

264
Joprojām iedzīvotājiem neskaidrības par eiro

Drīz būs pagājis jau pusotrs gads, kopš Latvijā tika ieviests eiro. Lai arī pagājis jau krietns laiks, iedzīvotājiem ir neskaidrības par šo valūtu. Piemēram, kā atpazīt viltotu naudu, vai ir plānots nākotnē atteikties no centiem, savukārt kāda Tirzas pagasta iedzīvotāja ir neizpratnē, kāpēc uz eiro banknotēm redzami dažādi paraksti.

Derīga naudas zīme
Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns skaidro, ka visās eiro banknotēs ir iestrādāti dažādi pretviltošanas elementi. Piemēram, jebkuru eiro banknoti var viegli pārbaudīt, to aptaustot, apskatot un pagrozot. Īpašu iespiedtehnoloģiju rezultātā banknotes ir viegli atpazīt ar tausti. Daļa elementu izgatavoti ar dobspiedi, un ar roku var sajust biezo krāsvielas slāni. Savukārt, aplūkojot banknoti pret gaismu, redzama daudztoņu ūdenszīme. Grozot banknoti, aversā redzams mainīgs hologrammas attēls, bet reversā - zeltīta josla (5-20 eiro banknotēm).
J.Silakalns norāda, ja ir aizdomas par viltotu naudu, jādodas uz tuvāko policijas iecirkni. Ar policijas starpniecību tiks dots gala slēdziens, vai naudas zīme ir viltota, un likumsargi veiks izmeklēšanu, kur viltotā banknote vai monēta ražota, kas izplatījis un tā tālāk. “Ja zināt, ka naudas zīme ir viltota, nekādā gadījumā nevajadzētu to mēģināt “iesmērēt” kādam citam, jo tas ir krimināli sodāms pārkāpums,” uzsver J.Silakalns un piebilst, ja ir aizdomas, bet nav pārliecības, ka naudas zīme ir viltota, var vērsties Latvijas Bankas klientu kasēs (Rīgā un Liepājā), kur naudas drošības eksperti rūpīgi pārbaudīs naudas zīmi un dos savu slēdzienu. “Ir gadījumi, kad naudas zīme izrādās nevis viltota, bet bojāta, un tādā gadījumā klientam to bez komisijas maksas samaina pret jaunu, derīgu naudas zīmi,” saka J.Silakalns.

Vai atteiksies no centiem?
J.Silakalns arī apstiprina to, ka dažreiz cilvēku maciņos var nokļūt naudas zīmes, uz kurām ir arī iepriekšējo Eiropas Centrālās bankas prezidentu paraksti. Uz katras banknotes redzams attiecīgi Eiropas Centrālās bankas pirmā prezidenta Vilema F. Duisenberga, otrā prezidenta Žana Kloda Trišē vai trešā prezidenta Mario Dragi paraksts. Visas šīs banknotes ir vienlīdz derīgas.
Tāpat iedzīvotājus arī interesē, vai ir plānots nākotnē atteikties no centu monētām. J.Silakalns stāsta, ka tas nav plānots. “Eiropas Savienības Padome ir noteikusi, ka eirozonas valstīs apgrozībā ir astoņu nominālu monētas un tās visas ir likumīgi maksāšanas līdzekļi. Eiropas Komisija regulāri veic pētījumus par atsevišķu nominālu naudas zīmju izmantošanu un lietderību. Gadījumā, ja tiks mainīta eiro naudas zīmju nominālu sistēma, tā būs saistoša arī Latvijai. Tomēr šis noteikti nav tuvākās nākotnes jautājums un cilvēkiem nevajadzētu satraukties,” saka J.Silakalns.
Lai arī lati un santīmi jau labu laiku vairs nav apgrozībā, tomēr reizēm veikalos kopā ar centiem tiek izdoti arī santīmi. J.Silakalns aicina nezaudēt modrību ne pircējiem, ne veikalniekiem. Viņš arī atgādina, ka Latvijas Banka lata naudas zīmes pret eiro maina neierobežotu laiku, līdz ar to arī šādas monētas var un arī turpmāk varēs apmainīt pret eiro centiem. Apmaiņa notiek pēc oficiālā pārejas kursa, piemērojot apaļošanu, tātad 1 santīms = 1,4 centi, 2 santīmi = 3 centi, 3 santīmi = 4 centi un tamlīdzīgi. ◆

Iedzīvotāji “Dzirkstelei” ziņo, ka reizēm esot problemātiski veikt naudas iemaksu “SEB bankas” bankomātā, jo bankomāts to vairākas reizes sviež atpakaļ. Naudas zīmēm stūrīši nav nolocīti, pa vidu naudas zīmēm nekas neatrodas, viss tiek darīts, kā norādīts, bet iemaksāt to bankomātā neizdodas.
“SEB bankas” korporatīvās komunikācijas vadītājs Mārtiņš Panke skaidro, ka “SEB bankas” uzstādītais naudas iemaksas un izmaksas bankomāts vērtējams kā vidējas noslodzes bankomāts - mēneša laikā klienti veic aptuveni 1400 skaidras naudas iemaksas darījumus, kopumā savos kontos iemaksājot aptuveni 500 tūkstošus eiro. Pie šāda darījumu skaita vairāki banknošu atteikumi dienā nepārsniedz pieļaujamo normu. “Lai arī maijā neviens bankomāta sasprūdums pagaidām nav ticis konstatēts, pagājušās nedēļas otrajā pusē, proti, sākot ar 15.maiju, neatpazīto banknošu skaits ir pieaudzis. Tas varētu būt skaidrojams ar vairākiem iemesliem. Iespējams, bankomātā ievietotas nolietotas naudas zīmes vai tajā nonākuši kādi svešķermeņi - viltotas banknotes, lapiņas, čeki, saspraudes un tā tālāk. Lai pārliecinātos par bankomāta tehnisko stāvokli un novērstu iespējamos bojājumus, esam ārpus kārtas nosūtījuši tehniķu komandu, kas pārliecināsies, lai bankomāts darbotos precīzi un klienti varētu to bez bažām izmantot savu darījumu veikšanai,” norāda M.Panke.