Gulbenieši negrib būt gulbēnieši

“Izklausījās pilnīgi kā mēdīšanās,” “Dzirksteles” lasītāja par spēles “Latvijas novadu cīņas” vadītāju
Vairāki novada iedzīvotāji, kuri LTV 1 kanālā 21.maijā bija vērojuši erudīcijas spēli “Latvijas novadu cīņas”, kurā piedalījās arī komanda no Gulbenes novada, pauda savu sašutumu par to, ka šova vadītājs Mārtiņš Daugulis pārraides laikā vairākkārt gulbeniešus nosaucis par gulbēniešiem.
“Izklausījās pilnīgi kā mēdīšanās, turklāt televīzija taču reklamē, ka raidījuma mērķis ir parādīt Latvijas novadu cilvēkus, dialektus, kultūras mantojuma bagātības, bet nezina, kā pareizi nosaukt Gulbenes iedzīvotājus,” uzsver “Dzirksteles” lasītāja Dzidra.
Sazinājāmies ar raidījuma šova “Latvijas novadu cīņas” režisori Elīnu Dumpi. “Ļoti žēl, ka tā ir sanācis, bet neko izlabot vairs nav iespējams. Atliek šo norādi ņemt vērā turpmākajos raidījumos, kad atkal izskanēs vārds “gulbenieši”. Kopā ar visām trim komandām pie pārraides ieraksta strādājām ilgāku laiku, kāpēc neviens no Gulbenes komandas neizteica aizrādījumu, ka vadītājs nepareizi lieto vārdu “gulbenieši”?” saka E.Dumpe.
Gulbenes novada komandas dalībnieks Edgars Safronovs arī atzina, ka pareizi būtu jāsaka gulbenieši, bet “visā tajā jezgā televīzijā šī vārda kļūdaina lietošana mums visiem paslīdēja garām. “Vismaz es netiku dzirdējis, ka komandā kāds būtu par to sašutis,” atzīst Edgars.
No Valsts valodas centra direktora vietnieka Agra Timuškas saņēmām izsmeļošu skaidrojumu, kāpēc ir pareizi teikt, ka Gulbenes iedzīvotāji ir gulbenieši, nevis gulbēnieši. “Latviešu valodā no Vidzemes un Kurzemes apdzīvotu vietu nosaukumiem ar izskaņu -ene iedzīvotāju nosaukumus parasti darina ar izskaņu -enieši (vienskaitlī -enietis, -eniete), piemēram, Smiltene - smiltenieši, Litene - litenieši, Ķeipene – ķeipenieši, Veclaicene - Velclaicenieši, Zvirgzdene - zvirgzdenieši, savukārt no Zemgales un Kurzemes apdzīvotu vietu nosaukumiem ar izskaņu -ene iedzīvotāju nosaukumus - ar izskaņu -enieki, piemēram, Piltene - piltenieki, Vandzene - vandzenieki, Blīdene - blīdenieki. Ar izskaņu -ēnieši iedzīvotāju nosaukumus darina no cita tipa apdzīvotu vietu nosaukumiem, piemēram: Valka - valcēnieši, Ogre - ogrēnieši, Zaube - zaubēnieši, Ērgļi - ērglēnieši, Oļi - olēnieši,” skaidro A.Timuška.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"