Dzirkstele.lv ARHĪVS

Trūcīgo personu skaits joprojām palielinās

Inita Savicka

2011. gada 20. marts 08:05

1240
Trūcīgo personu skaits joprojām palielinās

Sociālajai aizsardzībai plāno tērēt gandrīz pusotru miljonu latu
Kopā pabalstiem un sociālajai palīdzībai šogad ir plānots tērēt 521 570 latus, bet kopumā sociālajai aizsardzībai šogad novada budžetā plānotais finansējums ir 1 445 844 lati un tas veido 10,01 procentu no budžeta izdevumiem.

Sociālajai jomai palielināts finansējums par vairāk nekā 100 tūkstošiem latu salīdzinājumā ar pagājušajā gadā izlietotajiem līdzekļiem. Par to informē Gulbenes novada Sociālā dienesta vadītāja Marija Kalvāne.  

Finansējums ir palielināts

M.Kalvāne norāda, ka visvairāk - 349 916 lati paredzēti pabalstiem garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai, kurus piešķir par trūcīgām atzītām ģimenēm vai personām, 44 546 lati - dzīvokļa pabalstiem, un 50 722 lati - sociālajai palīdzībai, kuru piešķir personām (ģimenēm) pamatojoties uz pašvaldības saistošajiem noteikumiem.

 

"Tas ir pabalsts bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, vienreizējs pabalsts ārkārtas situācijā, pabalsts ar tuberkulozi slimojošiem ārstēšanās periodā, pabalsts audžuģimenēm, kā arī apbedīšanas pabalsts," skaidro M.Kalvāne.


Viņa stāsta, ka trūcīgo personu skaits joprojām palielinās. Februārī no jauna 330 personām piešķirts trūcīgas personas statuss, līdz ar to šobrīd novadā šim statusam atbilst 2725 personas. Tas pārsniedz 10 procentus no kopējā iedzīvotāju skaita Gulbenes novadā.

 

Kad iedzīvotājs ir trūcīgs?

M.Kalvāne atgādina, ka Ministru kabineta noteikumi nosaka, kad persona ir atzīstama par trūcīgu. Ģimene (persona) atzīstama par trūcīgu, ja vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 90 latu un ja tai nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi, vērtspapīri vai īpašums, tā nav noslēgusi uztura līgumu, nesaņem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas sniegtos pakalpojumus vai tā neatrodas ieslodzījumā, kā arī persona ir reģistrējusies Nodarbinātības valsts aģentūrā. Ja vismaz viens no iesniedzēja pilngadīgajiem ģimenes locekļiem ir darbspējas vecumā, izņemot nestrādājošas personas ar invaliditāti, trūcīgas ģimenes (personas) statusu nosaka uz 6 mēnešiem, pārējos gadījumos - uz 12 mēnešiem.


Par ienākumiem nav uzskatāmi, piemēram, pašvaldības iepriekš izmaksātie sociālās palīdzības pabalsti, sociālās garantijas bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, kā arī nauda, kas iegūta no labdarības fondiem, studējošā kredīts un sociālo kampaņu rezultātā gūtais materiālais labums. Par īpašumu nav uzskatāmi, piemēram, dzīvokļa vai mājas iekārta, apģērbs, sadzīves priekšmeti, nekustamais īpašums vai tā daļa, kur savu dzīvesvietu deklarējis un dzīvo iesniedzējs un viņa ģimenes locekļi, kā arī zeme, mežs, viena garāža, viens automobilis vai motocikls, kā arī viens velosipēds, mopēds vai motorollers katram ģimenes loceklim.

 

Fakti
349 916 lati paredzēti GMI pabalstiem


44 546 latus plāno tērēt dzīvokļa pabalstiem


50 722 latus personām, pamatojoties uz pašvaldības saistošajiem noteikumiem