Āfrikas cūku mēris klāt

Pagājušajā nedēļā Āfrikas cūku mēris konstatēts mežacūkām arī Gulbenes novada Lejasciema pagastā. To apstiprinājis arī Pārtikas veterinārais dienests. Ir noteikti stingri noteikumi, kas jāievēro gan medniekiem, gan mājas cūku audzētājiem.
“Lejasciema pagastā tiešām ir konstatēts Āfrikas cūku mēris meža cūkām, tāpēc jūlijā valsts galvenais Pārtikas un veterinārais dienests ir izdevis rīkojumu, kas publicēts arī “Latvijas Vēstnesī”, kas informē, ka ir noteikta karantīnas teritorija. Tajā ietilpst Lejasciema, Beļavas un Galgauskas pagasts. Tā attiecas arī uz mājas cūku turētājiem. Viņiem ir stingri aizliegts izvest cūkas no novietnes, izņemot ar Pārtikas un veterinārā dienesta atļauju. Arī tad būs jāievēro virkne nosacījumu,” skaidro Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldes vadītāja Indra Tomiņa. Jau pagājušajā gadā vairākos Gulbenes novada pagastos tika noteikta riska zona. Tie bija Stradu, Daukstu, Stāmerienas un Litenes pagasts.
“Trīs slimās meža cūkas beigtas tiešām tika uzietas mana mednieku kolektīva teritorijā, bet domāju, kā tādu ir daudz vairāk, jo ne jau visas ir atrastas. Manuprāt, šī slimība mūsu novada teritorijā bija jau daudz agrāk. Tagad, kad zemnieki sāks novākt rapša un labības laukus, tiks atrasta slimās cūkas vēl vairāk. Tikai intensīva meža cūku medīšana atrisinās šo situāciju,” saka mednieks no Lejasciema pagasta Jānis Naglis.
“Ja kāds iedomājās vai uzskatīja, ka tas ir tikai izdomājums, ka pie mums nekāds Āfrikas cūku mēris nebūs, tad šāds uzskats bija muļķības. Mēs jau pagājušajā ziemā prognozējām, ka jūlijs būs tas mēnesis, kad būs gaidāms Āfrikas cūku mēra uzliesmojums. Tā arī notika. Jau divus gadus esmu mēģinājis gan medniekiem, gan Pārtikas un veterinārajam dienestam stingri iestāstīt, ka meža cūkas ir jāšauj. Jo mazāks cūku blīvums, jo mazākas iespējas ir šai slimībai strauji izplatīties,” saka Ziemeļvidzemes virsmežniecības inženieris medību jautājumos Laimonis Kļaviņš. Speciālists Āfrikas cūku mēra izplatību saista arī ar cilvēcisko faktoru. “Mednieki, kā arī citi, kuriem nākas saskarties ar meža cūkām, nepievērš uzmanību dezinfekcijas pasākumiem vai arī nesagaida analīžu rezultātus. Īpaši viesmednieki, kuri atbrauc no lielajām pilsētām, ķer gaļas porciju un ved projām. Tā arī slimība izplatās. Lai arī kā tas griezīsies ausīs medniekiem, risinājums ir arī intensīva meža cūku izšaušana. Šobrīd ir arī tas brīdis, kad varbūt pat nav ko žēlot vienu otru cūku mammu.”
Malda Ilgaža
(Turpinās no 1.lappuses)
“Šī ir iespēja mazināt šo dzīvnieku skaitu, jo, šaujot tikai kuiļus un varbūt arī jaunos dzīvniekus, skaits nesamazināsies,” uzskata L.Kļaviņš. Lai gan pērn meža cūku medību sezonā nošauts par pusotru tūkstoti meža cūku vairāk salīdzinājumā ar 2013.gadu, tomēr labvēlīgā ziema, kas ļāvusi izdzīvot visiem sivēniem, skaitu nav samazinājusi.
Būs īpaši
konteineri
Gulbenes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Caunītis apliecina, ka diemžēl šobrīd trūkst saldētavu, jo visiem mednieku kolektīviem to nav. A.Caunītis iesaka vērsties Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes pārvaldē, lai izņemtu speciālas savilces. “Ja nav, kur ievietot visu veselu kautķermeni, tad to var sadalīt pa gabaliem, ielikt plastmasas iepakojumā, savilkt iepakojumu ar savilcēm, likt saldētavā un gaidīt analīžu rezultātus. Ja analīzes neuzrāda Āfrikas cūku mēri, tad gaļu var lietot. Ja analīzes apstiprina minēto slimību, tad Pārtikas un veterinārais dienests brauc pakaļ šim identificētajam kautķermenim, lai to utilizētu,” skaidro A.Caunītis. Viņš norāda, ka Pārtikas un veterinārais dienests ir meklējis iespēju iegādāties speciālus konteinerus, kuros mednieki varētu ievietot nomedīto meža cūku ādas un iekšas, lai pēc tam visu iznīcinātu. “Konteineru saņemšanu un izvietošanu koordinēs Pārtikas un veterinārais dienests. Arī mēs no pašvaldības puses pieslēgsimies, lai sameklētu kontaktus ar medniekiem, kuri tālāk nesīs atbildību par šiem utilizācijai paredzētajiem konteineriem. Konteineri tiks slēgti. Parasti gan ir tā, ka cilvēkam, kurš ierauga slēgtu konteineru, gribas pārbaudīt, kas tajā atrodas. To tomēr nevajadzētu darīt!” norāda A.Caunītis.
I.Tomiņa apliecina, ka tiešām tādi konteineri tiks izvietoti, bet pagaidām to vēl nav. “Tad, kad būsim izvietojuši šos konteinerus, mēs par tiem sniegsim plašāku informāciju. Šobrīd tiek apzinātas vietas, kur izvietot konteinerus, kuros mednieki varēs likt meža cūku blakus produktus, kas tiks iznīcināti,” viņa sola.
Primārie - drošības
pasākumi
I.Tomiņa atgādina, ka obligāti ir jāievēro drošības pasākumi. “Līdz šim šķita, ka Āfrikas cūku mēris no mums ir tālu, bet tagad šī pulvera muca ir uzsprāgusi. Mājas cūku novietnēs obligāti ir jābūt paklājiem, kas piesūcināti ar dezinfekcijas šķīdumiem, ir jābūt apģērbam, kas tiek izmantots tikai novietnē. Nevajag ar zābakiem, kas paredzēti iešanai kūtī, staigāt vēl kaut kur citur. Nedrīkst laist novietnē nevienu nepiederošu personu. Ir jāraugās, lai tajā neiekļūst dzīvnieki, kuri mēdz klaiņot apkārt. Speciāliste norāda, ka ir jāraugās, ar ko tiek barotas cūkas, kas tiek izmantots pakaišiem. “Mēs nevaram zināt, vai zaļbarībā nav pabijusi kāda meža cūka, kas ir slima ar Āfrikas cūku mēri. Nevajag ņemt pakaišus no meža malā novietotiem salmu vai siena ruļļiem! Ir jāizmanto tikai tas, par ko varam būt absolūti droši, ka nav bijusi saskare ar inficētiem dzīvniekiem,” norāda I.Tomiņa. Viņa stāsta, ka dienesta speciālisti jau tikušies ar visiem mednieku kolektīviem, kuri medī karantīnas teritorijā, un ir izskaidrots, kā rīkoties, ja ir nomedīta meža cūka. “Nekādā gadījumā, piemēram, nedrīkst mežā veikt nomedītās cūkas uzšķēršanu. Tas ir jādara tikai noteiktās vietās. Nevienā cūku novietnē nekādā gadījumā nedrīkst ienest no nošautas meža cūkas iegūtas trofejas. No karantīnas zonas nedrīkst izvest nomedīto meža cūku ādas, galvaskausus vai citu! Personām, kurām ir bijusi saskare ar savvaļas cūkām, ir jāveic higiēnas pasākumi!” brīdina veterinārā speciāliste. I.Tomiņa piebilst, ka katram mājas cūku audzētājam vai medniekam klāt piestāvēt nevar, tāpēc pašiem cilvēkiem ir jādomā, ka tagad Āfrikas cūku mēris vistiešākajā veidā attiecas arī uz mums. Esot skumji, ka cūku turētajam viss ir sarūpēts, bet tikai tad, kad viņš ierauga inspektoru ierodamies pārbaudē, tiek nolikts dezinficējošais paklājs un tamlīdzīgi.
Gulbenes novadā ir tikai dažas cūku komercnovietnes, kas varēs pretendēt uz līdzekļiem, kas tiks piešķirti novietnes teritorijas iežogošanai. Šī palīdzība neattieksies uz novietnēm, kur cūkas, tiek audzētas pašpatēriņam. ◆
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"